Kdo usedne na pražský Hrad po Václavu Klausovi?

Kdo usedne na pražský Hrad po Václavu Klausovi? | foto: Michal Růžička, MAFRA

Přímá volba prezidenta vyjde minimálně na půl miliardy korun

  • 406
Pokud si budou Češi v roce 2013 volit nového prezidenta přímo, stát to vyjde na půl miliardy korun. A to pouze v případě, že vítěz vzejde z prvního kola volby. Ještě více by se přímá volba prodražila v případě, že by prošel návrh, aby lidé ve všech volbách od roku 2012 mohli hlasovat poštou.

Odhad nákladů obsahuje návrh volebního kodexu, který poslal do připomínkového řízení ministr vnitra a šéf volební komise Radek John (VV).

"Finanční náklady v případě konání druhého kola volby prezidenta jsou přibližně o polovinu vyšší než náklady spojené s jednokolovou volbou prezidenta," uvádějí autoři volebního kodexu.

Při odhadování nákladů prvního kola přímé volby prezidenta vycházeli autoři kodexu z údajů o pořádání celorepublikového referenda o vstupu ČR do Evropské unie z roku 2003.

Náklady na přímou volbu prezidenta jsou řádově vyšší v porovnání s tím, kolik dosud stála volba hlavy státu poslanci a senátory. Parlamentní volba prezidenta stojí statisíce korun.

Například jedna dvoudenní volba v roce 2008 stála zhruba 200 tisíc korun, sobotní zasedání obou komor parlamentu v den volby prezidenta pak přibližně 120 tisíc korun nad rámec běžných výdajů obou komor parlamentu.

Nečas se kvůli volbě sejde s koaličními partnery i s ČSSD

Koalice ODS, TOP 09 a VV chce prosadit ústavní změny, které umožní v roce 2013 volit prezidenta přímo. Premiér Petr Nečas hodlá kvůli volbě prezidenta v roce 2013 svolat kulatý stůl, ke kterému pozve kromě koaličních partnerů také sociální demokraty. Ti s přímou volbou souhlasí, mají ale určité požadavky.

"Máme dvě podmínky. Aby byla volba dvoukolová a aby byly zpřesněny pravomoci prezidenta například ohledně udělování milostí či kontrasignace při jmenování členů bankovní rady České národní banky," uvedl pro iDNES.cz Sobotka. Rozhodnutí koalice přizvat jeho stranu ke kulatému stolu vítá.

Návrh na přímou volbu prezidenta by měla mít vláda na stole na jaře příštího roku. Nástupce Václava Klause by měl být zvolen začátkem roku 2013, ale obě komory parlamentu musí schválit změnu Ústavy. Právě proto potřebuje vládní koalice dohodu také s ČSSD, která ovládá Senát.

Prozatímní zájemci: Schwarzenberg, Sobotka a Švejnar

Nejvážnější zájemci o prezidentský post, který v únoru 2013 po deseti letech uvolní Václav Klaus, začínají pomalu do médií vypouštět věty "že by o kandidatuře za určitých okolností uvažovali".

Lídr sociální demokracie Bohuslav Sobotka prosazuje na Hrad Čechoameričana a profesora ekonomie Jana Švejnara. "Je to velmi zajímavá osobnost, důstojný kandidát. Ale zatím je to můj osobní názor, ve vedení jsme to ještě neprobírali. Je to člověk nadstranického charakteru, který je schopen oslovit nejen levicové, ale i středové voliče," vysvětluje Sobotka.

ODS zřejmě navrhne místopředsedu Senátu Přemysla Sobotku. "Pokud dostanu silný mandát své strany, půjdu do toho," říká Přemysl Sobotka.

Favoritem pro všelidové hlasování se dnes jednoznačně jeví Karel Schwarzenberg, dlouhodobě jeden z nejpopulárnějších politiků v zemi. Jako šéf diplomacie se moc "nenamočí" do neoblíbených vládních reforem, takže výrazný propad popularity mu nehrozí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video