Přímá volba prezidenta prošla 1. čtením

  • 12
Poslanci pustili do druhého čtení ústavní zákon o přímé volbě prezidenta. Musí ho schválit 120 poslanců a tři pětiny senátorů. Současného prezidentského období Václava Klause se nedotkne. Novela Ústavy totiž počítá s tím, že by občané mohli volit hlavu státu nejdřív za pět let.

Návrh, který připravili unionisté v čele s Hanou Marvanovou, počítá s dvoukolovou volbou hlavy státu. Kandidáty na prezidenta budou podle něj také navrhovat nejen poslanci a senátoři, ale i samotní občané.

Opoziční poslanci ho však chtěli vrátit k novému přepracování. Pro vrácení ale bylo pouze 40 poslanců. Sněmovna hlasovala také o úplném zamítnutí navrhované novely Ústavy. Pro tento návrh však zvedlo ruku pouze 37 poslanců.

Poslanci odsouhlasili, že předloženou normu projedná i ústavně-právní výbor. Pro bylo 156 poslanců a proti návrhu nehlasoval nikdo. Zároveň vše posoudí chystaná sněmovní komise, která navrhne i celkovou změnu Ústavy.

Hlasování o postoupení přímé volby do druhého čtení předcházela ve sněmovně bouřlivá diskuse. Hlavní důvody ke změně systému volby shrnula za unionistické předkladatele Marvanová.

"Chceme, aby prezident odvozoval svůj mandát od občanů a nebyl závislý na parlamentu. Přímá volba je vhodným doplňkem parlamentní demokracie. Není podmínkou přijetí návrhu měnit pravomoce prezidenta, ale možným změnám se nebráníme," řekla před poslanci.

Někteří poslanci však nechtěli návrh v připravené podobě přijmout. Jejich hlavní výtky směřovaly k pečlivé přípravě změny Ústavy.

"Chtělo by Ústavu podrobně přepracovat a na to máme čtyři roky práce. Ústavní komisi si dobře pohlídáme, aby problém pečlivě vyřešila. Tento návrh je v této chvíli zbytečný," uvedl například šéf komunistických poslanců Pavel Kováčik.

Z vládní ČSSD se proti návrhu postavil vicepremiér a ministr spravedlnosti Pavel Rychetský. Poslance přesvědčoval argumentem, že vláda sama předloží novelu Ústavy, která by se mohla stát základem pro parlamentní debatu.

"Tento návrh není způsobilý k přijetí, ale je způsobilý k zásadní diskusi. Návrh se soustřeďuje pouze na volbu, ale neřeší žádné kompetence prezidenta. Je proto potřeba zřídit komisi, která bude mít k dispozici dostatek podkladů," prohlásil.

Za unionistický návrh se postavila ODS. Její poslanec Miroslav Beneš uvedl, že vládní koalice sice voličům přímou volbu slíbila, ale teď se snaží toto téma odsunout.

"Komplexní pohled na změnu Ústavy by znamenal dlouhé průtahy. Myslíte-li proto vážně přímou volbu prezidenta, přihlastě se k tomu, aby pak opět nebylo pozdě," řekl Beneš.

Během celé rozpravy se v jednacím sále intenzivně vyjednávalo. Hloučky členů vládních stran se přímo ve sněmovně dohadovaly, jak budou o novele hlasovat. Návrh unionistů nakonec do druhého čtení pustili.

Návrh na přímou volbu prezidenta připravili unionisté v čele s Hanou Marvanovou. (9. dubna 2003)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video