Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg se utkali v prezidentské debatě ve...

Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg se utkali v prezidentské debatě ve veřejnoprávním Českém rozhlasu. (16. ledna 2013) | foto: Dan Materna, MAFRA

Levice, pravice...? Podporu pro kandidáty ovlivňují spíš osobní zájmy

  • 614
Druhé kolo bitvy o Hrad bude klasický souboj mezi levicí a pravicí, tvrdí prezidentský kandidát Miloš Zeman. Týden po prvním kole se ale ukazuje, že bude rozhodovat především to, kdo nenávidí prvního či druhého uchazeče. Projděte si, jak se k volbě staví jednotlivé politické strany.
ČSSD
"Podpora" pro Zemana

Sociálním demokratům výsledek zjednodušeně řečeno zamotal hlavu. S Milošem Zemanem totiž strana už dlouho vede téměř otevřenou válku. V sobotu po vyhlášení výsledků přesto vedení strany vyslovilo podporu právě Zemanovi, byť to je podpora nepřímá.

Doporučení voličům ČSSD však v pondělí napadl místopředseda strany a neúspěšný prezidentský kandidát Jiří Dienstbier. "Snažil se rozbíjet sociální demokracii a v tomto bude pokračovat. Bude si vyřizovat osobní účty," řekl iDNES.cz Dienstbier, podle kterého je Zeman napojen na "mafiánské struktury" v Praze. Jasno v tom, koho volit, nemají ani další představitelé ČSSD, třeba další místopředseda Lubomír Zaorálek (více zde).

Proti Zemanovi se postavila i Petra Buzková, někdejší místopředsedkyně ČSSD. Ta má se svým bývalým šéfem velmi negativní zkušenosti. V roce 2000 se totiž ukázalo, že Zemanův poradce chystal v rámci tzv. kauzy Olovo plán na její veřejnou diskreditaci.

ODS
Klausovi věrní opět na scéně

Kandidát ODS Přemysl Sobotka ve volbách totálně propadl, voliče mu odebral především Karel Schwarzenberg. Přesto se nakonec grémium strany rozhodlo podpořit ve druhém kole právě předsedu TOP 09. Ale ani ODS není jednotná. Před doporučením Schwarzenberga varoval například europoslanec Jan Zahradil. "ODS by nikomu neměla vyjadřovat explicitní podporu," prohlásil.

Ostře se proti Karlu Schwarzenbergovi vyslovil poslanec Boris Šťastný. Ten otevřeně řekl, že bude volit někdejšího šéfa ČSSD Miloše Zemana. "Z obou kandidátů ho vnímám jako méně levicového," prohlásil Šťastný. V jeho případě však hraje důležitou roli fakt, že Šťastný je čelní představitel klausovského křídla v ODS. A to se plně řídí tím, co doporučí současný prezident.

KSČM
Jasně pro Zemana

Zcela otevřeně se pro Miloše Zemana vyslovili komunisté. Zeman byl o jejich podporu žádat už před prvním kolem, tehdy ale KSČM jmenovité doporučení svým příznivcům nedala.

V druhém kole je to jinak. Předseda KSČM Vojtěch Filip podporu Zemana zdůvodnil tím, že Karel Schwarzenberg je jako členy vlády spoluzodpovědný za zvyšování daní i za prosazení církevních restitucí. 

"Karel Schwarzenberg je jako první místopředseda vlády jistě odpovědný za současnou velmi špatnou sociální a ekonomickou situaci," dodal Filip.

Zelení a lidovci
Pro Schwarzenberga. Ale s výhradami

Předseda zelených Ondřej Liška byl osobně v sobotu ve štábu Karla Schwarzenberga. Přesto strana, která podporovala v prvním kole voleb Táňu Fischerovou, svým voličům oficiální doporučením pro svého někdejšího ministra (byl za ní v roce 2007 jmenován ministrem zahraničních věcí v Topolánkově vládě) poslala až po několika dnech. A je to doporučení s podmínkou. "Vyzýváme předsedu TOP 09, aby se zasadil o nápravu důsledků amnestie," uvedli zelení ve svém prohlášení.

Kandidátka lidovců Zuzana Roithová hned po vyhlášení výsledků podpořila Karla Schwarzenberga a ostře se vymezila proti Miloši Zemanovi. Vedení KDU-ČSL vydalo v úterý zprávu, kde se vyslovuje pro předsedu TOP 09. Ale i v něm zazněla výtka: "Předsednictvo KDU-ČSL i přes výhrady k politice TOP 09 a současné vlády ČR doporučuje svým členům a voličům, aby podpořili Karla Schwarzenberga ve druhém kole prezidentské volby."

Suverenita a Svobodní
Proti eurohujerovi s eurofederalistou

Další neúspěšná kandidátka na Hrad Jana Bobošíková jasně dala najevo, že ani jeden z kandidátů není pro ní volitelný. Zeman je pro ni eurofederalista a Schwarzenberg eurohujer. "Rozhodně nebudu vyzývat své voliče, aby některého z nich volili," prohlásila šéfka Suverenity.

Určité dilema řeší pravicová strana Strana svobodných občanů, která má k uskupení Jany Bobošíkové přes rozdíly ve stranickém programu poměrně blízko. Stejně jako ona odmítají kohokoli, kdo souhlasí alespoň nějakým způsobem s Evropskou unií, někteří členové Svobodných ale naznačují na veřejných fórech, že budou paradoxně hlasovat pro Miloše Zemana. Oficiálně však Svobodní nepodporují ani jednoho z kandidátů. A to i přesto, že pro Zemana se vyslovil prezident Klaus, k němuž má strana hodně blízko.

"Předsednictvo Svobodných nechává na jednotlivých členech a voličích, pro kterého kandidáta se rozhodnou či zda půjdou volit, protože oba dva kandidáti reprezentují politické směry, které prosazují omezování svobody," napsal iDNES.cz šéf Svobodných Petr Mach.

Václav Klaus
Ochrana "zemičky" především

Prezident Klaus se otevřeně pro žádného z kandidátů nevyslovil, ale už před prvním kolem voleb naznačil, že by mu nevadil jako jeho zástupce Miloš Zeman.

Ve čtvrtek přidal další, dosud nejjasnější indicii. Podle něj by se totiž měl stát novým prezidentem někdo, kdo žil celý život v Česku. Karel Schwarzenberg ale strávil desítky let v emigraci.

"Mně jde prostě o to, aby prezidentem se stal člověk, který patří do této země, který je součástí této země, který tady strávil svůj život, období těžká, lepší, nejlepší, horší," řekl Klaus. "Mým zájmem je, aby tahleta zemička přežila a vydržela a nerozplynula se v té Evropě jako kostka cukru v kávě," dodal (více zde). 

Prezidentova manželka Livia Klausová se přidala k osobnostem, které podpořily prezidentskou kandidaturu Miloše Zemana. Chtěla by, aby první dáma, která přijde po ní, nemluvila pouze německy. Vymezila se tak proti manželce Zemanova protikandidáta Karla Schwarzenberga, která je Rakušanka. Na Zemanovi ocenila, že prožil život v České republice.

Jan Fischer
Zatím bez jasného doporučení

Jasné doporučení dosud nedal Jan Fischer, který skončil v prvním kole na třetím místě, byť byl považován za jednoho z favoritů boje o Hrad. Sice ve čtvrtek porušil své dosavadní mlčení, ale svým voličům poslal jen mlhavý vzkaz. Ve svém prohlášení uvedl, že "ani jeden ze dvou stranických kandidátů neslibuje pozitivní posun," zároveň se ale pustil ve větším do kritiky Karla Schwarzenberga.

"Podílel se na řadě chybných rozhodnutí Nečasovy i Topolánkovy vlády, na zvýšení daní nebo reálném snížení důchodů. Nese spoluodpovědnost za činnost ministra Kalouska i za tolik kontroverzní amnestii," napsal Fischer.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue