Šéfka poslanců VV Karolína Peake a předseda strany Radek John.

Šéfka poslanců VV Karolína Peake a předseda strany Radek John. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Přímá volba předsedy VV je platná, Škárka ani Huml mladší volit nemohli

  • 239
Pro předsedu Věcí veřejných už na internetu nebo prostřednictvím SMS hlasovalo více než deset procent registrovaných příznivců strany. Mezi nimi ale nebyl véčkař a někdejší člen strany Jaroslav Škárka, který stejně jako Jan Huml pozbyl stranický e-mail.

Volební manažer Věcí veřejných Pavel Dobeš uvedl, že do volby se zatím zapojilo zhruba dva tisíce registrovaných příznivců z necelých šesti tisíc. Proto, aby volba byla platná, se do ní muselo zapojit nejméně 600 lidí.

Příznivci strany odevzdali své hlasy prostřednictvím webu strany i SMS zpráv. "Žádné závažné problémy zatím neevidujeme. Pevně doufám, že tomu tak zůstane až do konce večera," řekl Dobeš.

Registrovaní příznivci, takzvaní véčkaři, se do hlasování mohli pustit od čtvrteční desáté hodiny večerní. Hlasování končí v pondělí, taktéž ve 22:00.

Zvolit předsedu pomocí internetu se v pondělí pokusil také poslanec Jaroslav Škárka, jehož slova o obálkách s penězi od Víta Bárty rozpoutala dubnovou vládní krizi. Strana ho sice vyloučila, její rada mu ale registrované členství nezrušila. Škárka však přišel o e-mail, kterým se do hlasovacího systému registroval. Volit stranického šéfa se proto pokusil marně.

O novou registraci by proto Škárka musel stranu požádat znovu v předstihu před přímou volbou. V jeho případě by o tom patrně rozhodovala stranická rada.

Systém odmítl pro volbu předsedy přihlásit také někdejšího středočeského tajemníka VV Jana Humla, syna poslance Stanislava Humla. Poslanec Huml stejně jako Škárka za vládní krize vystoupil z poslaneckého klubu. Jan Huml stranu opustil, když nezaplatil členský příspěvek. Rovněž v jeho případě jde o zrušený stranický e-mail. Nový by mu údajně VV bez problému zaregistrovaly.

Hlasovat mohla jen třetina registrovaných

Strana má celkem 18 tisíc registrovaných véčkařů, hlasovat mohla jen třetina z nich. Prošla totiž vyšším stupněm prověření než ostatní. Strana si při takzvané inventarizaci příznivců u nich ověřila platnost e-mailu, telefonu i poštovní adresy.

Véčkaři mohli při klikání a esemeskování volit mezi třemi kandidáty - současným předsedou Radkem Johnem, šéfkou poslaneckého klubu Karolínou Peake a poslankyní z Olomouckého kraje Dagmar Navrátilovou. Z volby ještě před začátkem hlasování véčkařů odstoupili Michal Babák a Vít Bárta. Chtějí se očistit od kauz, které souvisejí v případě Babáka se sponzorstvím VV a v případě Bárty s rozdáváním peněz v obálkách a dokumentů, podle kterých do politiky vstoupil kvůli svému podnikání.

Hlasovací modul pro webové stránky naprogramovala firma NETservis. Cena aplikace se pohybovala okolo 200 tisíc korun. Společnost již předtím vytvořila internetové stránky Věcí veřejných.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video