Mirka Čejková

Mirka Čejková - Mirka Čejková se vrací na obrazovku. Bude na Primě uvádět magazín Extra. | foto: Tv Prima

Prima skončila s Čejkovou kvůli Senátu

  • 144
Kariéra moderátorky Mirky Čejkové na Primě skončila. Televize s ní ukončila spolupráci kvůli kandidatuře do Senátu. Nominovala ji Politika 21 Jany Bobošíkové. Čejková tvrdí, že je výpověď v rozporu s jejími právy a zvažuje právní kroky.

Ukončení spolupráce potvrdila iDNES.cz mluvčí Primy Jana Malíková. "Ano, je to tak, Mirka Čejková moderovala pořad Extra, který spadá pod zpravodajství," upřesnila. Proto prý není možné, aby byla politicky činná.

"Kandidovat ve volbách odporuje etickému kodexu zpravodajství. Byl by to typický konflikt zájmu. Chráníme tím pověst televize i Mirky Čejkové. Mirka se rozhodla kandidovat v podzimních volbách, proto jsme se společně dohodli na tom, že Extra nadále moderovat nebude. V současné době bude tímto magazínem provázet Lucie Výborná a my začneme hledat další moderátorku," řekl Jiří Závozda, šéfredaktor zpravodajství Prima TV.

Konflikt zájmů

Pokud by Mirka Čejková setrvala ve zpravodajském pořadu Extra televize Prima, dostala by se zřejmě do konfliktu zájmů už před tím, než by se případně stala senátorkou. Tím, že by se pravidelně objevovala na obrazovce, by totiž byla zvýhodněna oproti svým protikandidátům. Pokud by byla zvolena do horní komory, byla by zvýhodněná v přístupu k informacím a navíc by ve zpravodajství, jehož zákaladní podmínkou je objektivita, nepůsobila důvěryhodně.

Prima vysílá Extra po Zpravodajském deníku. - více zde

Čejková ale řekla rádiu Frekvence 1, že výpověď je v rozporu s jejími právy. Teď prý zvažuje právní kroky.

"Pořad Extra se rozjel díky Redakci vlastní tvorby, kterou jsem byla oslovena a přizvána, aby ten pořad vznikl. Po měsíci ho dali nějakou restrukturalizací do redakce zpravodajství - a to je dneska jejich argument," dodala.

"Plně se ztotožňuji s prohlášením Mirky Čejkové, že občanská angažovanost, což kandidatura do Senátu bezesporu je, nesmí být v demokratické společnosti důvodem k vyhození z práce," prohlásila předsedkyně "21" Jana Bobošíková.

"Považuji to za pošlapání základního občanského práva být volen," dodala Bobošíková.

Mirka Čejková už v pondělí řekla iDNES.cz, že na dnešek dostala od Primy pozvání. "Doufám, že tam nebudu mít s kandidaturou problémy, samozřejmě bych chtěla na Primě dál pracovat. Jestliže moderuji pořad typu Extra, tak není přece důvod, abych se nemohla ucházet o Senát. Ústava zaručuje každému člověku právo kandidovat," řekla.

Když se Čejková dostavila do televize, čekala ji tam už výpověď. "Normálně ji vyhodili," sdělila iDNES.cz Marie Kramaříková, která s europoslankyní Janou Bobošíkovu zakládala stranu Politika 21.

Mirka Čejková začínala svou kariéru jako Všetečková v České televizi, později se stala nejpopulárnějších osobností TV Nova. Několikrát se v anketě Anno stala dokonce nejoblíbenější ženou.

Jejím druhým manželem byl golfista Alexandr Čejka. Dnes je provdána za Marka Víta. Brali se ve vězení, kam Víta poslal soud na osm let za podvod. - více zde

Za stranu Bobošíkové kandiduje do Senátu i manželka možného premiéra Pavla Topolánková. - více zde

Prohlášení Mirky Čejkové

Postoj televize Prima, která mi oznámila, že v důsledku mé kandidatury do Senátu nemohu nadále vykonávat svou profesi, je podle mne jednoznačně v rozporu s mými právy. Angažování se ve veřejném prostoru nemůže být na překážku žádnému povolání a tedy ani povolání moderátora.
Dnešní jednání s TV Prima proběhlo pouze ústně, nikoliv na právní úrovni. Byla jsem informována, že jediným důvodem ukončení spolupráce je fakt, že pořad Extra je momentálně vyráběn v Redakci zpravodajství. Pokud by byl vyráběn jinde, byl by jiný i úhel pohledu. Nesouhlasím s tím, že svým rozhodnutím mne TV Prima chrání. V práci jsem vždy ctila etiku povolání novináře a nikdy by mě nenapadlo směšovat mou profesi a občanskou angažovanost.
Předsedkyně Komise pro etiku Syndikátu novinářů Barbora Osvaldová tvrdí, že novinář by neměl být v konfliktu zájmů a neměl by z něho být ani podezříván, a v mém případě prý o podezření jde. Souhlasím s první částí argumentu a sama bojuji proti střetu zájmů, druhá část týkající se podezření mě ale uráží a to jak profesionálně, tak lidsky. A kladu si otázku, jak může člověk jedním dechem mluvit o etice a o podezření. Z čeho jsem podezřelá a kdo mě podezírá? Kde v mé profesionální práci je jediný důkaz, že jsem někdy někoho znevýhodnila? Nikde. Má tedy pouhá možnost být někým podezírán větší váhu pro vyhození ze zaměstnání, než patnáct let práce, která sama o mých profesních a etických kvalitách vypovídá?
I dnešní jednání TV Prima je pro mě důkazem, že jsem se rozhodla správně, že je třeba bojovat za to, aby věci byly nazývány pravými jmény, aby se dodržovala pravidla, a aby pro lidi bylo normální jednat férově a ne se radovat, že s někým zametli a ještě pro to našli argument, za který se dá schovat.

Zdroj: Politika 21


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video