Právní kancelář bývalého šéfa Unie svobody bude pro stát vymáhat nezaplacené mýtné. Ročně tak získá miliony korun.

Právní kancelář bývalého šéfa Unie svobody bude pro stát vymáhat nezaplacené mýtné. Ročně tak získá miliony korun. | foto: David Neff

Prima kšeft pro exministra Němce: vymáháním mýtného k milionům

  • 245
Exministr Pavel Němec, který figuruje v případu "justiční mafie", má zřejmě šťastné období. Vyšlo najevo, že Němcova právní kancelář dostala od státu zajímavou zakázku. Má vymáhat od dopravců nezaplacené mýtné. Ročně si tak přijde na miliony korun. Tendr však vzbuzuje řadu otázek.

MF DNES se o něm dozvěděla z registru o veřejných zakázkách. Vyplývá z něj, že soutěže na vymáhání mýta, kterou vypsalo Ředitelství silnic a dálnic, se účastnil jediný zájemce: sdružení dvou společností: BSP Lawyers Partners a advokátní kanceláře Němec, Bláha a Navrátilová.

Zakázka je vypsána na šest let a "vítěz" si díky ní přijde až na 60 milionů korun.

"Podmínky soutěže si vyzvedlo několik zájemců, ale je to tak složitý problém, že nabídku předložil jen jeden z nich," uvedl Václav Nestrašil z Ředitelství silnic a dálnic.

Složitostí zakázky vysvětluje Nestrašil i to, proč si silničáři museli najmout další externí právníky. Předloni totiž ministerstvo dopravy, pod které ředitelství silnic spadá, uzavřelo smlouvu na právní služby se čtyřmi advokátními kancelářemi.

Už tato zakázka za 450 milionů korun budí pochybnosti, ale především při jejím uzavírání tehdejší ministr dopravy Aleš Řebíček sliboval, že ministerstvo a veškeré jeho podřízené organizace si už nebudou najímat další právníky. To se ale teď stalo.

"My sami nejsme schopni vymáhání mýta zajistit, potřebovali jsme specialistu na hromadné vymáhání dluhů," tvrdí Nestrašil.

Zakázka od ministra

"Specialistou" na vymáhání skutečně jedna z vítězných firem je. Společnost BSP Lawyers se "proslavila" honem na neplatiče koncesionářských poplatků pro Českou televizi.

Firma na svých stránkách uvádí, že televizi vymohla nedoplatky za necelých 100 milionů korun. Zátah na dlužníky však doprovázely excesy. Firma třeba vymáhala peníze od tisíců lidí, kteří nic nedlužili.

Firmu BSP a Němcovu právní kancelář spojuje třeba to, že Němec během svého působení na ministerstvu spravedlnosti přiklepl v roce 2006 vymahačům jiné státní zakázky. BSP pomáhala i Vězeňské službě, která pod ministerstvo spravedlnosti spadá.

Redakce požádala o vyjádření k zakázce exministra Němce i společnost BSP. Zástupci firmy na žádost nereagovali. Němec odpověděl: "Zakázky směrem k Ředitelství silnic a dálnic nejsou v mé gesci."

Na stejné adrese

Zvláštních spojení mezi Němcovým působením na ministerstvu a firmami, které se kolem bývalého šéfa Unie svobody točí, je víc.

MF DNES už loni upozornila, že Němcova právní kancelář sídlí na stejné adrese jako společnost PFI, která za jeho úřadování na ministerstvu spravedlnosti dostala dvě zakázky. - čtěte „Sousedé“ exministra Němce stále vydělávají ze smluv z jeho éry

V červenci 2006, tedy tři měsíce před odchodem z funkce, ještě Němec podepsal smlouvu na zastupování státu s právníkem Jaromírem Bláhou.

Dohoda je stále platná, Bláha, který je dnes jedním z Němcových společníků v nedávno zřízené právní kanceláři, má díky ní jistých 35 tisíc korun měsíčně.

A pak je tu ještě jedna zvláštnost. Náměstkem ministra dopravy se letos v únoru stal Pavel Škvára, který Němcovi vedl kancelář za jeho "panování" na ministerstvu pro místní rozvoj i spravedlnosti. Stejný Škvára pracoval v posledních letech pro advokátku Janu Navrátilovou, Němcovu sestru a společnici v jeho právní kanceláři.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video