Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Příliš chtěnosti a vágnosti v románu, který vyhrál soutěž Knižního klubu

  8:55aktualizováno  8:55
Vítězným textem sedmnáctého ročníku literární soutěže vypsané Nakladatelstvím Knižní klub se stal román Herci Václava Holance (nar. 1970). Autor, vystudovaný filmolog a historik, má zkušenost s publicistikou, filmovou a televizní kritikou, s prací scénáristickou. Nyní se představuje jako prozatér. Pro námět nešel daleko od svého oboru, neboť děj zasadil do divadelního prostředí a aplikoval v něm takzvanou alternativní historii.

Vítěz 17. ročníku LCKK Václav Holanec se svým románem Herci | foto: Euromedia Group - Jovan Dezort

Román Herci je vlastně „trojromán“, neboť jedno téma je v něm variováno v třech rozdílných podmínkách. Na počátku je vždy rok 1956. V části nazvané Mefistova zrada se příběh odehrává podle skutečné historie. Čteme zde o událostech následujících po dvacátém sjezdu Komunistické strany Sovětského svazu, o druhém sjezdu Svazu československých spisovatelů, studentském Majálesu. A také, že v nejmenovaném divadle (z náznaku rozklíčováváme Vinohradské v Praze) začal Ondřej Vlček režírovat Fausta, přičemž do hlavních rolí obsadil herce Nebřenského a Mildnera.

O knize

Václav Holanec Herci

Euromedia Group – Knižní klub, Praha 2012, 368 stran, doporučená cena 259 korun.

Obálka knihy Václava Holance - Herci

Obálka knihy Václava Holance - Herci

Druhá část knihy, Vrchol věčného světla, se odvíjí z předpokladu, že Německo a USA uzavřeli v roce 1945 příměří, Hitler zemřel roku 1953 a Albert Speer, jeho nástupce, začal s Američany vyjednávat. Na začátku tohoto příběhu je československým prezidentem Emanuel Moravec, v exilu politicky „brojí“ Jan Masaryk a v Praze je šířena petice za propuštění politických vězňů, Několik slov. Novou inscenaci Fausta tehdy režíroval Antonín Roškot.

A do třetice – část Mnoho rozhněvaných mužů - stejný rok, avšak za předpokladu, že neproběhl únorový puč v roce 1948, Jan Masaryk se stal prezidentem a komunisté se stáhli téměř do ilegality. V této části se na divadelní zpracování Fausta chystá režisér Kristián Smola.

Vítěz 17. ročníku LCKK Václav Holanec se svým románem Herci a lidé kolem něho

Vítěz 17. ročníku LCKK Václav Holanec se svým románem Herci a lidé kolem něho při slavnostním vyhlášení v Praze: zleva Pavel Janáček, Tereza Brdečková, Ivan Binar, Andreas Kaulfuss, Václav Holanec a Petr Bílek

Proč se tak děje, nevíme vlastně

Jestliže bylo pro srozumitelnost třeba uvést obsáhlejší „vstupní data“, další vývoj stačí shrnout stručně. Ve všech třech částech dojde k premiéře divadelního kusu. Zkoušky provázejí společenské machinace a politické tlaky, jen vedené z různých stran. Pokaždé v závěru někdo zemře, někdo je spokojen a jiný zklamán. Zkrátka, třikrát čteme skoro totéž a stále nutkavěji vyvstávají rozpaky z toho, proč.

Jakkoliv jsou spekulativní teorie „co by bylo, kdyby“ oblíbené, mohou být funkční za předpokladu, že vedou k zamyšlení nad tou jedinou variantou, která se opravdu odehrála. V Holancově próze se toto neděje, autor jako by na různé pozice, které svým hrdinům vytýčil, zapomněl. Opakovaně „sklouzne“ do převyprávění historky o tom, jak někdo zradil a jiný lákadlům moci odolal. Že to tak v životě a historii bývá? Nepochybně. Že lidské vlastnosti a slabosti vzdorují levo-pravému rozvržení světa? Zaručeně. A tak očividně nastrkovaný „faustovský námět“? Ovšem, pokušení je věčné a téma klasické. Proč nás tedy autor mate trojím ověřováním?

Porota 17. ročníku LCKK: Pavel Janáček, Jiří Seidl, Tereza Brdečková, Ivan

Porota 17. ročníku LCKK: Pavel Janáček, Jiří Seidl, Tereza Brdečková, Ivan Binar

Navíc, tam kde Holanec spekuluje, mu dochází fantazie, a tak jenom „předatoval“ události, které se staly jindy. Na Národní třídu se vypravili sokolové proti demonstrujícím komunistům; Několik slov samozřejmě evokuje Několik vět; k „jadernému“ vyjednávání v Reykjavíku v knize místo Rusů přijíždějí Němci; protektorátní vláda požádá o „bratrskou pomoc“ v Německu a na Václavském náměstí se protestně upálí student Jan Kaláb.

Jen víme, co jsme tušili

Podobné je to s jednotlivými postavami. Ty z historie známé jsou šablonami smyšleným. Jenže se „zamlženými“ charakteristikami je neurčitý úmysl o výsledné výpovědi takového činu. Je tu herec, který za protektorátu „hajloval“ v Národním, ale posílal balíčky vězňům do koncentračního tábora; jiný dostal angažmá v americkém filmu o „rozhněvaných mužích“; dalšího ubytovali na Kampě ve vile s básníkem Holanem. Příliš návodné, abychom to mohli při čtení přehlédnout, ale zároveň příliš vágní, abychom odhalili souvislost, k níž nás chtěl autor přivést. Nebo nechtěl a jsou to jen náhodně nadhozené míčky?

Nakonec i samotné děje jednotlivých částí se především rozvíjejí v linii mezilidské a „nadčasové“ – lásky a nevěry, očekávání a zrady, vše emotivně posíleno hereckým prostředím. Zjišťujeme jen to, co jsme tušili, že dokonce intriky, manipulace a protekcionismus jsou faktory přežívající střídání režimů, ať totalit či demokracií.

18. září 2012 v Paláci knih Luxor pokřtili herci Linda Rybová a Pavel Liška

18. září 2012 v Paláci knih Luxor pokřtili herci Linda Rybová a Pavel Liška knihu Václava Holance HERCI (vydal Knižní klub 2012), vítězný román 17. ročníku LCKK.

Je zřejmé, že Václav Holanec shromáždil pro svůj prozaický debut mnoho podnětů a jejich zdánlivá variabilita byla příliš svůdná. Měl se však trochu víc namáhat a vše propojit do jednoho funkčního celku. Kompilace „přesměrovaných“ událostí na dobrý román a poutavou četbu nestačí.
Autor:


Šafářová v Rozstřelu: Trenéři se mi dřív smáli. Teď je první na světě

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Figuríny s oběšenci se objevily v úterý ráno 22. října na pražském Klárově
ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post. Fotbalové paměti. To jsou témata zápisníku...  celý článek

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve
ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V bublině žije i Václav Klaus. To jsou témata...  celý článek

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.
Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se společností a myšlením vychází nově na...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.