Příjmení nejen ženská

V poslední době se snad denně v Mladé Frontě Dnes v rubrice "dopisy čtenářů" můžeme setkat s hlasem, který - zjednodušeně řečeno - vyznívá v duchu: pryč s přechylováním ženských příjmení. Tyto "výkřiky" nesvědčí o ničem jiném, než o zásadních jazykových a kulturně-společenských neznalostech těch, kteří je píší.

Problematika příjmení všeobecně je velmi rozsáhlá, dovolím si upozornit na fakta, která zjevně většině pisatelů unikají.

Čeština patří mezi jazyky flektivní, což mj. znamená, že slova skloňujeme a časujeme. Nejen příjmení, ale většinu přejatých slov začleňujeme do jazykového systému, a to tak, že slovo přiřadíme např. k nějakému vzoru, přidáme mu koncovku a ve větě ho používáme v různých pádech - tak např. kupujeme počítač s vestavěným softwarem atp.

Skloňujeme rovněž jména, a to jak ženská, tak mužská, a skloňujeme nejen příjmení, ale i jména křestní, a navíc - všechna jména přirozeně zapojujeme do českých vět. Ostatně, přenesme se do světa filmu a seriálů a zkusme si představit věty jako např.: Režiséra nového filmu Albert Brooks jsme se zeptali, jak se mu podařilo pro vystupování ve filmu přesvědčit kolegu James Cameron. Nebo: Seznamujeme se s hrdinou filmu - panem William Harford a jeho ženou Alice. Tato manželská dvojice je představována skutečnými manžely - Nicole Kidman a Tom Cruis. A do třetice: Thomas Calabro, představitel lékaře Michael Mancini, vyzkoušel práci režiséra, zatímco o Heather Locklear, která již téměř splynula s hlavní hrdinkou Amanda Woodward, je známo, že zastávala funkci asistenkty produkce.

Tolikrát zmoňovaná přípona -ová není vyhrazena jen pro ženská příjmení, ale tvoří se jí ženské protějšky např. k názvům profesí - krejčová, mistrová. Pro přechylování mužských jmen, což je právě způsob, kdy se k mužským jménům vytvoří ženský protějšek, je v češtině využíváno větší množství přípon, např. - ka (lyžařka), -yně (žákyně), -ice (učnice).

Čeština má jedinečnou schopnost a možnost vyjadřovat rozdíly v přirozeném rodě prostředky jazykovými. Je třeba vidět jazykový systém jako celek, není možné se zaměřovat na jednotlivosti vytržené ze souvislostí. Každý jazyk - nejen čeština - má své zvláštnosti, které je třeba respektovat.

Reakce na tento článek: Respektujme navzájem svá jména .

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video