Podezřelí z terorismu by z věznice na Guantánamu měli zmizet do roka.

Podezřelí z terorismu by z věznice na Guantánamu měli zmizet do roka. | foto: Profimedia.cz

Přijímejte vězně z Guantánama, vzkázali europoslanci Unii

  • 32
Evropští poslanci vítají záměr uzavřít věznici Guantánamo, kde Spojené státy zadržují osoby podezřelé z terorismu. Europoslanci rovněž vyzvali země Evropské unie, aby pomohly Američanům a případně přijaly část vězňů z Guantánama. To zatím připouští jen Portugalsko, Itálie, Francie nebo Španělsko.

Europoslanci v usnesení připomínají, že hlavní odpovědnost za celý proces uzavření věznice, který krátce po svém jmenování vyhlásil Barack Obama, spočívá na USA.

Zabývají se však i budoucností zadržovaných. S vězni, proti kterým získají Spojené státy dostatečné důkazy, by podle poslanců mělo být bezodkladně zahájeno náležité a spravedlivé soudní řízení formou veřejných slyšení u příslušného nezávislého a nestranného tribunálu. Pokud by pak soud uznal vězně vinným, tak by měl být podle zákonodárců uvězněn na území Spojených států.

Guantánamo

Na Guantánamu je v současnosti 242 vězňů. Obamova administrativa řeší, co s nimi bude dál.

Vězni, proti nimž nebyla vznesena žádná obvinění a kteří se dobrovolně rozhodnou pro svou repatriaci, by měli být co nejdříve navráceni do svých zemí. Těm, kteří nemohou být navráceni do země původu, kde by byli vystaveni reálnému riziku mučení nebo pronásledování, by úřady měly povolit vstup na území USA. Spojené státy by jim měly poskytnout humanitární ochranu a právo na odškodnění.

Obamova administrativa řeší, co se zadrženými

KDO JE NA GUANTÁNAMU

- V současné době je ve věznici Guantánamo 242 vězňů, z nichž 62 bude nutno přesídlit.

- Z těchto 62 vězňů je 17 čínských muslimů. Další zadržení pocházejí z Alžírska (10), Tuniska (10), Sýrie (9), Libye, Uzbekistánu, Palestiny, Afghánistánu, Ázerbájdžánu, Egypta, Etiopie, Ruska či Tádžikistánu.

Zdroj: Evropský parlament

Zákonodárci také vyzývají členské státy, aby v případě, že o to vláda USA požádá, spolupracovaly a společně hledaly řešení a aby byly připraveny přijmout v EU vězně ze základny Guantánamo. Parlament v tomto ohledu připomíná, že je povinností členských států loajálně spolupracovat a navzájem konzultovat možné dopady na veřejnou bezpečnost v celé EU.

Uzavření věznice nařídil americký prezident Barack Obama krátce po svém lednovém nástupu do funkce. Věznici by chtěl uzavřít do roka. Jeho administrativa však nyní usilovně řeší, co s tamními vězni - přečtěte si Obama nařídil uzavřít do roka věznici na Guantánamu

Ministři zahraničí EU i představitelé českého předsednictví uzavření věznice uvítali.

Český vicepremiér Alexandr Vondra však v úterý před europoslanci řekl, že rozhodnutí uzavřít Guantánamo je primárně odpovědností USA. To, zda některé z lidí zadržovaných v tomto zařízení, umístěném na Kubě, přijmou i země EU, je pak na rozhodnutí jednotlivých států bloku, poznamenal.

Unie by v záležitosti Guantánama chtěla postupovat koordinovaně. Proces vyjednávání o společné pozici však teprve začal a země EU v něm nejsou jednotné. Přijetí vězňů už připustila Francie, Itálie, Portugalsko nebo Španělsko.

Kvůli věznici zamíří Langer do Washingtonu

Kvůli Guantánamu se do Washingtonu vypraví i český ministr vnitra Ivan Langer a evropský komisař pro spravedlnost, vnitro a bezpečnost Jacques Barrot.

Delegace se má 16. a 17. března setkat v USA s představiteli ministerstva spravedlnosti a ministerstva vnitra nové administrativy prezidenta Baracka Obamy.

K hlavním tématům jednání Barrotovy delegace, bude také patřit otázka právního postavení 242 lidí, kteří jsou nyní na Guantánamu vězněni.

VĚZNICE GUANTÁNAMO

- Po teroristických útocích z 11. září 2001 zřídily USA v lednu 2002 v zátoce Guantánamo na Kubě věznici se zvýšenou ostrahou, kde jsou zadržovány osoby podezřelé z terorismu.

- Vězňům jsou přitom upírána základní lidská práva, zejména právo na spravedlivý soudní proces, a byli podrobeni tvrdým metodám výslechu, například simulaci topení (waterboarding), jenž hraničí s mučením. Zadržení jsou vystaveni krutému, nelidskému či ponižujícímu zacházení.
Zdroj: Evropský parlament



Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video