Učebny se před přijímačkami plní i o víkendech. Ilustrační foto

Učebny se před přijímačkami plní i o víkendech. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Přijímačky za dveřmi, stoupl zájem o doučování

Horší vysvědčení a přijímačky na střední a vysoké školy nutí řadu studentů, aby si zařídili doučování. Mezi předměty vedou matematika, čeština a další jazyky. Možností, jak se je doučit, je hned několik.

ZKUSTE SI:
Přijímačky na SŠ z českého jazyka
Přijímačky na SŠ z matematiky

ČTĚTE TAKÉ:
Zkuste testy last minute a srovnávací zkoušky

Každý víkend se v učebnách Gymnázia Na Zatlance v Praze sejde několik desítek žáků pátých, sedmých a devátých tříd a připravují se na zkoušky. Počítají příklady, píšou diktáty a vybírají správné odpovědi v testu všeobecných znalostí.

Ačkoli by mohli páteční odpoledne i oba víkendové dny strávit s kamarády, chodí do školy až překvapivě rádi.

"Za několik týdnů budu dělat přijímačky na střední školu, a tak chci vědět, co mě čeká," vysvětluje Roman Hlavsa své důvody k doučování.

Zkoušky nanečisto
"Jednoznačně největší zájem je o matematiku a český jazyk, o něco menší počet žáků si přibere test všeobecných znalostí," říká Petr Husar, který zkoušky nanečisto začal pořádat už v roce 1990.

Princip je jednoduchý: žáci mohou přijít v konkrétní hodinu do konkrétní učebny gymnázia, zaplatit poplatek do 120 korun podle konkrétního předmětu a pak už jen počítat nebo psát.

Učitel s nimi vždy probere jedny testy k přijímacím zkouškám, vše hned vysvětlí a s žáky prodiskutuje. Součástí je také písemná práce, kterou mohou v případě zájmu učitelé opravit, ohodnotit a připojit komentář.

O zkoušky je opravdu velký zájem, takže se každý týden v učebnách jednotlivých předmětů sejde až několik desítek studentů.

"Zatím nejvíc žáků přišlo v týdnech v polovině ledna, kdy testy pro pátou třídu absolvovalo na 250 dětí a stejný počet deváťáků," říká Husar.

Možnost i pro mimopražské
Prověřovat své znalosti z matematiky, českého jazyka a všeobecného přehledu však mohou i zájemci mimo Prahu. Vzdělávací centrum AZ Smart pořádá v Ostravě každé úterní odpoledne přípravné kurzy.

"Lekce sice běží už od začátku února, ale zájemci se stále ještě mohou přihlásit. Výuka probíhá v patnácti- až dvacetičlenných skupinkách. Věnujeme se názornému řešení příkladů a objasňování obvyklých chyb," říká jednatel centra Martin Vaněk.

Šanci mají i v Hradci Králové, kde přípravu ke zkouškám organizuje mimo jiné společnost Studentfirm.

Studium také dálkově
Při doučování lze využít i počítač a připojení k internetu. Internetový kurz nabízí například společnost Scio. Za několik stokorun si můžete vybrat kurz s lektorem, který pomůže vyřešit všechny nejasnosti, nebo bez něj.

Testy na svých stránkách pravidelně každou neděli zveřejňuje i Petr Husar. Žáci je mohou řešit až do středečního podvečera. Poté dostanou vzorové řešení úloh a v pátek i hodnocení své práce.

Test z matematiky zahrnuje tři příklady, z češtiny je třeba projít 12 úkoly a všeobecné znalosti otestuje 16 otázek. On-line zkoušky nemají sice tu výhodu, že studenti absolvují testy v neznámém prostředí mezi ostatními zájemci, ale zase stojí minimum času a pomohou znalosti utřídit.

Navíc jejich prostřednictvím žáci získají velké množství přehledně řešených testů sestavených z příkladů, které se pravidelně objevují u zkoušek.

Největší motivace?
Nejen blížící se termín zkoušek, ale i tabule cti, kterou každý týden Petr Husar zveřejňuje, je pro děti obrovskou motivací. Všichni pořadí nejlepších sledují a snaží se najít své jméno.

"Jako velmi šťastný se ukázal i nápad zveřejnit jenom třetinu žebříčku. Ti méně úspěšní se nenajdou, ale podle průměru a bodů posledního v pořadí odhadnou, kam by se zařadili. Nikdo se tedy nebojí, že by se okolí o jeho neúspěchu dozvědělo," prozrazuje Husar.

Matematická pohotovost
Pokud studenti potřebují individuální konzultace z matematiky, je jim k dispozici První matematická pohotovost. Tam jim dvakrát týdně vyučující pomůže řešit konkrétní příklady, vysvětlí nejasnosti s rovnicemi nebo jinou látkou a odpoví na jakoukoli otázku.

"Chodí sem žáci základních i středních škol většinou tehdy, když potřebují doladit formu před písemkou nebo zkoušením," tvrdí Husar.

Učitele hledejte přes internet
V případě, že žák potřebuje doučování pravidelné a nechce si jen ověřit své znalosti u zkoušky, nejlépe si je sjedná prostřednictvím několika speciálních internetových serverů.

Tam stačí vyplnit místo výuky a předmět, zda jde o látku základní, či střední školy a další požadavky. Během dvou až tří dnů většina agentur učitele zajistí kdekoliv v České republice.

Snadnější je to pochopitelně ve větších městech. Doučování se věnují většinou studenti vysokých škol. Po nich zaměstnavatelé požadují nejen potřebné vzdělání, doložené zkouškami a certifikáty, ale i zkušenosti s učením.

Kolik stojí doučování
Za takto sjednané doučování se platí sazba od 120 do 200 korun za vyučovací hodinu, která však někde trvá 45 minut a jinde i 60 minut. V případě, že není žák s vyučujícím spokojen nebo se mu nelíbí jeho metody výuky, nabízejí agentury možnost změny.

"Výměna vyučujícího je zdarma, stejně jako jeho zprostředkování," říká Tomáš Fabián z Doučování.cz. I zástupci zprostředkovatelských agentur se shodují, že největší zájem je o doučování z matematiky, českého jazyka a angličtiny.

Naopak nejmenší poptávka je podle Ondřeje Kaftana z Doučování.net po dějepise, biologii a ruském jazyce.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video