Z čeho budete dělat zkoušky, se dozvíte na webu školy nebo na studijním oddělení. Stejně jako to, jaké přípravné kurzy škola pořádá

Z čeho budete dělat zkoušky, se dozvíte na webu školy nebo na studijním oddělení. Stejně jako to, jaké přípravné kurzy škola pořádá | foto: Profimedia.cz

Přijímačky na VŠ: začněte se připravovat už teď

  • 9
Přijímací zkoušky na vysoké školy sice proběhnou až za několik měsíců, ale správný čas pro přípravu je už teď. Pokud chcete zvýšit pravděpodobnost, že z vás bude vysokoškolák, tak na nic nečekejte a zvolte si včas nejlepší způsob přípravy. Těch je na výběr dost, musíte ale zvážit, co se pro vás nejvíce hodí.

"Nejlépe vás na přijímačky připraví tam, kam se hlásíte," tvrdí shodně pedagogové a pracovníci studijních oddělení vysokých škol. Ti také radí, abyste si v první řadě zjistili, co vás u zkoušek bude čekat a jestli vámi vybraná fakulta pořádá nebo doporučuje nějakou přípravu.

Na webových stránkách škol najdete i typové testy z minulých let, podle kterých se dá orientovat.

Najděte si agenturu
Pokud jste se vloni na školu nedostali a budete zkoušet štěstí znovu, mohly by vám pomoci tzv. nulté ročníky. Ty sice začínají už od října, ale v některých agenturách i školách se dá přihlásit i v průběhu výuky (pak vám z ceny odpočítají už proběhlé hodiny) nebo pořádají jednosemestrální výuku. Ta startuje od ledna i února. 



. Příprava na VŠ

Test z českého jazyka a obecných studijních předpokladů

* Test z českého jazyka - ZDE

* Test studijních předpokladů - ZDE

Testy připravil Institut vzdělávání SOKRATES. Sokrates je organizací, která již 10 let pořádá přípravné kurzy pro přijímací řízení na vysoké školy, jež probíhají v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci a ve Zlíně, a to vždy na jednotlivých vysokých školách pod lektorstvím VŠ pedagogů, s úspěšností okolo 80%.

Při výběru kurzu se ptejte na způsob výuky. Například kolik spolužáků budete mít, zda vám vyučující stihne dostatečně vyložit látku a zodpovídat dotazy. Navštěvovat lze dopolední, odpolední i večerní kurzy. Pro větší časovou náročnost jsou "nuláky" určené spíše pro neúspěšné uchazeče o vysokoškolské studium z minulých let.

Agentura Az-smart připravuje nulté ročníky pro zájemce na právnické fakulty, filozoficko-pedagogické obory, lékařské a veterinární fakulty, ekonomické obory a speciálně na Masarykovu univerzitu v Brně. Výuka probíhá čtyři dny v týdnu v Praze a Brně.

Nultý ročník je dvousemestrální a na konci letního i zimního semestru studenti skládají zkoušky a dostávají zápočty. Cena za jeden semestr je 9 490 korun. "Dvacet lidí z našeho kurzu bylo přijato na vysokou školu. Já jsem se dostala na Univerzitu Jana Evangelisty Purkyně v Ústí, obor ergoterapie," říká absolventka nultého ročníku psychologie a základů společenských věd přes agenturu Az-smart Jana Pertlíková.

. Příprava na VŠ: ptejte se ve škole

Fakulty nabízejí roční i semestrální kurzy, které se většinou pořádají v odpoledních a večerních hodinách nebo o víkendech.

Na pražské Univerzitě Karlově pořádá přípravné kurzy z geografie, chemie a matematiky přírodovědecká fakulta, kurz bude probíhat od ledna do května zpravidla v pátek nebo v sobotu a bude stát 2 000 korun za každý předmět (matematika je za 1 700 korun).

Lékařská fakulta nabízí kurzy pro studium medicíny od října do května, a to buď každé pondělí a úterý (lichý týden se probírá fyzika a chemie, sudý týden biologie a latina) za 5 500 korun, nebo jednou měsíčně v sobotu za 4 000 korun.

Jestli uvažujete o studiu na Vysoké škole ekonomické v Praze, určitě vás potěší, že škola pravidelně pořádá přípravné kurzy z matematiky. Výuka probíhá jednou týdně dvě hodiny, pro mimopražské zájemce je kurz otevřen jednou za dva týdny v sobotu. Kurz začal 26. listopadu a potrvá do 18. dubna, zahrnuje 40 lekcí matematiky a vyjde vás na 2 856 korun.

Masarykova univerzita v Brně pořádá přípravné kurzy na právnickou a lékařskou fakultu. Přírodovědecká fakulta MU vám podá informace o přípravných kurzech na Dni otevřených dveří 1. prosince nebo 29. ledna. Nabídky všech kurzů Filozofické fakulty MU budou zveřejněny na internetu od 1. prosince.

Institut vzdělávání Sokrates nabízí své kurzy v podobě nultých ročníků v Praze, Brně, Olomouci, Ostravě a Zlíně. Kurzy si vybíráte podle zaměření fakulty (právnické, lékařské, pedagogické, filozofické). Můžete také chodit i na stále více žádaný speciální kurz zaměřující se na obecné studijní předpoklady.

V únoru 2008 otevírá semestrální kurzy agentura Amos. Jsou určené pro studenty hlásící se na právo, medicínu, ekonomii, psychologii, humanitní vědy a Policejní akademii ČR.

"Při zkouškách mi hodně pomohl půlroční kurz firmy Tutor na lékařské fakulty. Po celou dobu jsme procvičovali a zkoušeli typově stejné testy, jaké jsem pak opravdu dělal. Díky tomu jsem u přijímaček snadno uspěl," uvádí student Vojtěch Zábranský.

Konkrétní poznatky studentů z přijímaček na různé školy a obory najdete v anketě na stránkách www.studentin.cz.

Když vás trápí matematika
Máte nedostatky v matematice? Potřebujete jednorázově doplnit látku? Například pražská agentura Kurzy matematiky a jazyků nabízí přípravné testy z matematiky na Vysokou školu ekonomickou. Na seminářích s vámi proberou úlohy a seznámí vás se správným řešením.

Testy plně odpovídají testům u přijímacích zkoušek a za jeden zaplatíte 170 korun. Když potřebujete matematiku intenzivně doučovat, pomůžou vám v agentuře Zkoušky nanečisto. Lekce probíhají každé pondělí a úterý navečer v Praze a za každou zaplatíte 140 korun.

Jestli na kurzy nemáte čas a dostatek prostředků, využijte internet. Za jeho pomoci si můžete objednat speciální testy, podobné těm u přijímacích zkoušek. Vypracované testy odešlete, pedagog je opraví a pošle vám správné řešení.

Agentura Zkoušky nanečisto nabízí na svých stránkách on-line přijímačky nanečisto. On-line testy vás přijdou levně, za všechna kola až do zkoušek zaplatíte 200 korun.

Internetovou přípravu najdete i na stranách společnosti Scio, která organizuje přijímací zkoušky na 38 fakult. Více informací o Scio testech najdete ZDE.

Další možností, jak se připravit ke zkouškám, je využít pomoc soukromého učitele. Sehnat ho můžete tak, že se podíváte na www.doucovani.cz, podáte si inzerát s vašimi požadavky například do Annonce nebo na internetové pracovní servery.

Je to vhodná varianta pro hodně časově zaneprázdněné, ale musíte počítat s většími náklady. Dobu, tempo i délku výuky si stanovíte sami. Stejně tak cena lekce závisí na vaší dohodě. Soukromí učitelé si většinou říkají od 150 do 200 korun za 45 nebo 60 minut.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video