Vhodná škola se dá najít na internetu, ve specializovaných brožurách nebo na školských odborech krajských úřadů

Vhodná škola se dá najít na internetu, ve specializovaných brožurách nebo na školských odborech krajských úřadů | foto: Profimedia.cz

Přijímačky na SŠ: s volbou školy začněte hned

Právě v tomto týdnu už začínají dny otevřených dveří, které vám mohou pomoci s rozhodnutím, co a kde studovat. Zvažte to pořádně, protože i letos můžete podat v prvním kole jen jednu přihlášku. Jakmile si školu vyberete, zjistěte si, jaké pořádá přijímací zkoušky.

Pokud chcete, aby vaše dítě úspěšně zvládlo nejen přijímačky, ale i celé studium, je důležité zjistit, zda vlastně studovat chce a co by ho bavilo. Jestliže uvažujete o víceletém gymnáziu, berte v úvahu, že rozhodujete o dalším osudu potomka na osm nebo šest let dopředu.

Není náhodou studium jen vaše přání a dítě na gymnázium nemá ani pomyšlení? Zapomeňte raději na nesplněné ambice, mohli byste nadělat více škody než užitku a dítěti studium znechutit. Za dva nebo čtyři roky může potomek názor diametrálně změnit.

Náročnější situace čeká na rodiče zhruba 120 tisíc deváťáků. Ti by měli o typu budoucího studia přemýšlet opravdu rozvážně. Máte několik možností, kam se obrátit o radu. Třeba na třídního učitele nebo výchovného poradce. Znají vaše dítě jako žáka a jeho nadání dovedou střízlivě zhodnotit.

Může vám také napovědět soustava psychologických a osobnostních testů, které ke zhodnocení schopností budoucích studentů nabízejí pedagogicko-psychologické poradny. Ty jsou dostupné v každém okresním městě. Ale pozor! S objednáním neváhejte, protože čím více se budou zkoušky blížit, tím budou mít v poradnách méně volných termínů.

Zajděte se na školu podívat
Vhodná škola se dá najít v seznamech na internetu, ve specializovaných brožurách, které koupíte v každém větším knihkupectví, na školských odborech krajských úřadů i v informačních střediscích úřadů práce.

"Na našem letos nově otevřeném webu infoabsolvent.cz najdou zájemci o studium kompletní databázi studijních i učebních oborů z celé republiky, údaje o uplatnitelnosti absolventů škol, jejich platové ohodnocení, zkušenosti zaměstnavatelů i filmové ukázky jednotlivých povolání," radí Zoja Franklová z Národního ústavu odborného vzdělávání.

Většina škol během listopadu a prosince, některé i v lednu, pořádají Den otevřených dveří. Konkrétní termíny najdete třeba na www.stredniskoly.cz. Návštěva školy není sice úplně stoprocentní měřítko, ale může hodně napovědět. Třeba tím, s jakou ochotou a informovaností budou zaměstnanci školy reagovat na vaše dotazy.

Sežeňte reference
"Mrzí mě, že jsem se před podáním přihlášky více nezajímala o atmosféru i způsob výuky na vybrané škole. Dcera sice chodí na prestižní gymnázium, ale výuka je stále spíš o memorování, než o vlastním úsudku. Navíc je studium velmi náročné, řada dětí školu během studia kvůli tomu opustila.

Teď už vím, že kdyby čas, který věnuje učení, mohla strávit venku nebo u koníčků, určitě by byla šťastnější," popisuje své pocity Jana Zárubová, matka osmnáctileté Lindy. Reference současných i bývalých studentů různých škol najdete třeba na www.zkousky-nanecisto.cz.

Čeština, matika, a co dál?
Jakmile si školu vyberete, zjistěte si na jejích internetových stranách, jaké pořádá přijímací zkoušky. Pokud bere děti bez zkoušek a k přijetí stačí splnění určitého prospěchového průměru (to se týká většinou odborných škol), ubude vám určitě jedna velká starost. V opačném případě se podívejte, co bude děti v dubnu čekat:

* Většina škol vyžaduje zpracování testů z matematiky, českého jazyka a všeobecného přehledu.

* Někde tyto testy nahrazuje nebo doplňuje test studijních předpokladů, výjimečně psychologický test.

* Očekávat lze i ústní pohovory.

* Setkat se děti mohou s testy otevřenými, to znamená, že je důležitý i postup řešení. Hodnotí se dílčí kroky, u matematiky tedy například nákres, popsaný postup i využití vzorečků. Naproti tomu u zavřených testů se zaškrtává pouze správná varianta. Jak k ní děti dospěly, nikdo nezjišťuje.

Důležité termíny a potřebné informace o školách a o přípravě ke zkouškám 

 * přihlášky ke studiu uměleckých oborů je nutné podat do 15. listopadu 2007 řediteli školy

* talentové zkoušky do uměleckých oborů studia se konají 15.–31. ledna 2008 (přesný termín stanoví ředitel školy)

* přihlášku ke studiu na střední škole pro první kolo přijímacího řízení musíte podat řediteli základní školy nejpozději do 28. února 2008

* první kolo zkoušek je v pondělí 21. dubna 2008

www.infoabsolvent.cz - přehledy středních škol a oborů v celé ČR, údaje o uplatnitelnosti absolventů, platech, ukázky určitých povolání www.stredniskoly.cz přehledy škol v celé ČR, adresy, kontakty, informace o přijímacím řízení

www.uiv.cz - stránky Ústavu pro informace ve vzdělávání, vydávají brožury se seznamy škol a oborů

www.portal.mpsv.cz - v síti informačních středisek úřadů práce najdete informace o školách, povoláních i uplatnění

www.csicr.cz - stránky České školní inspekce, hodnocení kvality škol o přípravě ke zkouškám

www.zkousky-nanecisto.cz - přípravné kurzy ke zkouškám, on-line kurzy, matematická pohotovost, doučování

www.scio.cz - národní srovnávací zkoušky, testy pro domácí přípravu, on-line testy, výuka přes internet

www.didaktis.cz - testy k přijímačkám, publikace pro přípravu www.doucovani.cz nabídky individuálního doučování 




Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video