(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Žáci si zkusili jednotné přijímačky. Za rok budou povinné, věří Chládek

  • 7
Desetitisíce žáků na víc než polovině středních škol se ve středu a čtvrtek zúčastnily pilotního testování jednotných přijímacích zkoušek. Od příštího roku by podle ministra školství Marcela Chládka z ČSSD měly být přijímací testy z matematiky a češtiny povinné na všech maturitních oborech.

Letos se do testování zapojilo 630 škol a jednotné testy tak absolvovalo necelých 54 tisíc uchazečů o maturitní studium. Z toho na 41 tisíc uchazečů se hlásí na čtyřleté obory, téměř 11 tisíc na obory osmileté a přes dva tisíce na šestiletá gymnázia.

Centrálně zadávané testy zajišťuje Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat). „Dnes ani včera se nevyskytly žádné komplikace, hlavně díky tomu, jak to zvládly samotné školy. Je to i tím, že průběh jednotných přijímacích zkoušek je podobný maturitní zkoušce,“ řekl pro iDNES.cz mluvčí Cermat Jan Pohanka.

Výsledky řádného termínu budou podle něj mít školy do půlnoci 20 dubna. „Co se týče výsledků celého projektu, tak závěrečnou zprávu budeme předávat ministerstvu školství k 13. červnu,“ dodal.

Výsledky jednotných přijímaček letos zatím o osudu uchazečů samy o sobě nerozhodnou. „Ředitel každé školy si stanovuje vlastní kritéria pro přijetí. Jedno z nich může být výsledek těchto testů. Jakou váhu bude mít, to je pouze na řediteli,“ vysvětlil Pohanka.

Od příštího budou přijímačky povinné, říká Chládek

Ministr školství Marcel Chládek je přesvědčen, že povinné přijímačky na maturitní obory středních škol budou uzákoněny pro rok 2016. Věří, že příslušná novela školského zákona bude schválena nejpozději v září. Řekl to při návštěvě pilotního testování přijímacích zkoušek na Gymnáziu Karla Sladkovského v Praze 3.

Chládek je přesvědčen, že všechno půjde hladce. „Ten zákon musí proběhnout do nějakého června, července. Nejpozději v září bude podpis prezidenta,“ uvedl. Například nedávno přijatá novela školského zákona ale byla vládou schválena v srpnu 2014 a prezidentův podpis získala na začátku dubna, tedy po víc než sedmi měsících. Návrh novely vysokoškolského zákona zase ministerstvo připravilo loni na podzim a až do konce března trvalo, než se z legislativní rady vlády dostal na jednání kabinetu.

Testy pro přijímací zkoušky nebudou v první fázi zcela jednotné. Vyhláška upraví základní standardy pro jejich podobu, například délku trvání nebo typ otázek. Ředitelé škol s maturitními obory je na rozdíl od současné praxe budou muset konat, ale vedle státních testů si budou moci vybrat i vlastní písemky nebo testy od soukromých společností.

Výhodou testů poskytovaných ministerstvem školství bude podle Chládka snadná dostupnost. „My garantujeme, že naše testy splňují podmínky vyhlášky,“ uvedl. Pokud si ředitelé vyberou soukromé dodavatele, je podle něj otázkou, zda by prostředky na jejich zaplacení nemohly využít lépe.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video