Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Bez zkoušek na gymnázia? Kdepak, páťáky letos čeká tuhý boj

  • 25
Jen necelý měsíc mají žáci 5., 7. a 9. tříd na to, aby se rozhodli, na kterou střední školu nebo víceleté gymnázium poslat přihlášku. Zvlášť rodiče páťáků by měli dobře zvážit, zda měnit základní školu za středoškolský stres. K přijímačkám se totiž chystá zdaleka nejpočetnější ročník jedenáctiletých školáků.

Je to dáno tím, že do pátých tříd dorostl první populačně silný ročník narozený v letech 2004 a 2005. A tak zatímco loni končilo první stupeň základní školy 94 901 dětí, letos jich přibylo o více než pět tisíc na 100 083 žáků. Hrozí proto, že na jaře budou muset osmiletá gymnázia zklamat výrazně víc zájemců o studium než v minulých letech.

Přijímačky na SŠ

Štěstí přeje připraveným. Ve velkém seriálu MF DNES najdete vzorové individuální testy, budoucí jednotné testy a SCIO testy + taháky na nejzáludnější otázky.
Více najdete ZDE.

Statistiky ministerstva školství totiž uvádějí, že na osmiletá gymnázia pravidelně putuje přes 20 tisíc přihlášek, úspěšně přijímací řízení však absolvuje jen něco málo přes deset tisíc školáků. Protože nová víceletá gymnázia v Česku nevznikají, bude letos převis poptávky nad nabídkou o dost výraznější.

Pro jedenáctiletou Viktorii z Brna a hlavně její rodiče to není příliš povzbudivá zpráva. „Zapsali jsme Viktorku do přípravných kurzů a chodí i na cvičení z matematiky přímo ve škole. Má samé jedničky, takže předpokládáme, že alespoň na jedné škole uspěje,“ věří Viktorčina matka.

Kapacity většiny středních škol jsou plné jen ze dvou třetin

Ovšem to, co platí pro 276 osmiletých gymnázií, se netýká čtyřletých gymnázií a dalších středních škol. Podle aktuální výroční zprávy České školní inspekce jsou jejich kapacity zaplněny sotva ze dvou třetin.

„Většina středních škol upřednostňuje při přijímání kvantitu před kvalitou, upřednostňuje naplnění tříd bez ohledu na studijní předpoklady a motivaci žáků,“ kritizuje inspekce zřizovatele a vedení škol. Doporučuje jim proto redukovat až čtvrtinu dlouhodobě neobsazených míst.

Přesto by se rodiče neměli nechat takovou statistikou uchlácholit. Zatímco průmyslovky nebo učiliště bojují s nedostatkem uchazečů a berou prakticky každého, kdo se přihlásí, prestižní střední školy mají pořád z čeho vybírat.

Nejlepší česká gymnázia mají pořád více než dvojnásobný převis poptávky, například na Gymnázium Jana Keplera v Praze se dostane kolem 40 procent uchazečů, podobně jako na českobudějovické Biskupské gymnázium J. N. Neumanna, Gymnázium Dašická v Pardubicích nebo Arcibiskupské gymnázium v Praze 2.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video