Přijetí má v ruce děkan

O výsledku přijímací zkoušky rozhoduje děkan fakulty. Ten musí svůj verdikt poslat písemně, doporučeně, do třiceti dnů od ukončení přijímacích zkoušek. Výsledky ovšem bývají k vidění zpravidla mnohem dříve, na internetu. Přesto - závazné je pouze až písemné vyrozumění. To musí být ze zákona adresováno do vlastních rukou studenta. Proto není praktické naplánovat si krátce po přijímacích zkouškách cestu do zahraničí: k dopisu se totiž nedostanou ani vaši blízcí. Pokud student uspěl, musí se ve stanovené lhůtě (fakulta je povinna mu ji sdělit) zapsat ke studiu.

Potvrdit nástup na školu je nezbytné proto, že si studenti dávají hned několik přihlášek najednou. Fakulta se zápisem brání nečekanému prořídnutí prvních ročníků.

Kdo se nezapíše, musí počítat, že fakulta postoupí jeho místo jinému. Ještě předtím ovšem pošle poslední výstrahu a náhradní termín k zápisu. I tato výstraha je však směrována do vlastních rukou. Ignorovat druhou výzvu znamená dobrovolně se zříci vybojovaného místa. Pomoci pak může jen odvolání k rektorovi dané vysoké školy.

Odvolání, tentokrát ovšem k děkanovi fakulty, napíše student, kterému přijde dopis s textem: Podle paragrafu 50 odst. 2 zákona 111/1998 v. o vysokých školách Vás NEPŘIJÍMÁM do akademického roku 2001/20002 ke studiu. Kněmu je vždy připojena informace, jak konkrétně lze postupovat při podávání žádosti o přezkoumání rozhodnutí. V takovém případě je dobré zjistit přesně, které podmínky či kritéria jste nesplnili. Zjistěte si také, zda fakulta na podzim tyto podmínky zveřejnila. Pokud ne, porušila zákon, a vy tím můžete v žádosti o přezkoumání rozhodnutí argumentovat.

Žádost je nutné poslat tomu, kdo rozhodnutí vydal, a to nejdéle třicet dní ode dne doručení, radí odborníci z Centra pro studium vysokého školství v Praze. Jestliže napadené rozhodnutí vydal děkan, může sám žádosti vyhovět a rozhodnutí změnit. Jinak ji předá k rozhodnutí rektorovi. Rektor změní rozhodnutí vydané v rozporu se zákonem, vnitřním předpisem vysoké školy nebo fakulty. Jinak žádost zamítne. Je zbytečné pokoušet se odvolat k ministru školství; vysoké školy jsou dnes díky novému vysokoškolskému zákonu natolik autonomní, že jim ministerstvo nemá do přijímacích zkoušek co mluvit.

Jak zkontrolovat, jestli škola nechybila
Uchazeč o studium má právo zajít na příslušnou fakultu a nahlédnout do všech svých materiálů, jež mají význam při rozhodování o přijetí. Student tedy může osobně zjistit, co v testu zkazil. Prohlídce musí asistovat personál školy: jednak proto, že se dotyčné materiály musí skladovat a nesmějí se ztratit, jednak proto, že se mnohde testy vyhodnocují jen elektronicky a student by se k nim bez odborné asistence nedostal.

Materiály lze vidět na studijním oddělení v termínech, které většinou oznámí pedagogové ještě před zahájením zkoušek. Na studijním oddělení fakulty také mají umět odpovědět, jakou konkrétní chybu student udělal, pokud si jí sám není vědom.

"Pokud je student přesvědčen, že odpověděl správně a má práci špatně opravenou, měl by tento fakt zkonzultovat s přihlížejícím pedagogem," radí děkan Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni František Ježek. V případě, že není spokojen s vysvětlením, může student možným pochybením argumentovat v odvolání.

"Když student ukáže na rozpor či nesrovnalost v práci, považuji to za nejpádnější důvod odvolání vyhovět," říká Ježek. Student si přímo na fakultě může poznamenat, co je podle něho špatně, s fotokopií práce však počítat nemůže. V žádném zákoně se nepíše, že na ni má právo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video