Archivní snímek zachycuje džípy, kterými se po afghánském venkově pohyboval tým zdravotníků.

Archivní snímek zachycuje džípy, kterými se po afghánském venkově pohyboval tým zdravotníků. | foto: AP

Přijeli do Afghánistánu vracet lidem zrak. Byli zastřeleni

  • 417
Do Kábulu v neděli vrtulníky dopravily těla deseti civilistů, které v pátek našli lidé ležet u cesty v provincii Badachšán. Důvodem byla formální identifikace. Formální proto, že se ví, kdo ti mrtví jsou. Dva Afghánci a tým očních lékařů, který do odlehlých oblastí jezdil, aby pomáhal zdejším lidem.

Pět mužů z USA a tři ženy: jedna Američanka, druhá z Německa a třetí z Velké Británie. Jejich smrt se stala podle agentur nejhorším útokem na zahraniční pracovníky zdravotnických či humanitárních organizací v zemi za posledních 10 let. Tým vedl oční lékař z New Yorku Tom Little.

"V Afghánistánu trpí lidé často zbytečně slepotou kvůli nemocím, které se dají jednoduše vyléčit," řekla stanici CNN jeho žena Libby Littleová o práci, která jí vzala manžela a jejím dvěma dcerám otce.

Lékařka Karen Woo se měla tento měsíc vdávat. I její snoubenec pomáhá v AfghánistánuDalší lékařkou, kterou útočníci vyvlekli z džípu a chladnokrevně zastřelili u cesty, byla Britka Karen Woo. Žena, která se měla na konci tohoto měsíce vdávat.

"Byl to jeden z těch bláznivých vztahů. Tady v Afghánistánu není nic normální, ale když jsme se potkali, prostě nám najednou vše dávalo smysl," řekl listu Mail on Sunday její snoubenec Mark "Paddy" Smith. Tým pracoval u humanitární křesťanské organizace IAM, International Assistance Mission.

K vraždám se přihlásilo hnutí Taliban, k jehož členům před měsícem směřoval dopis nejvyššího představitele hnutí mully Umara. V něm vyzýval své stoupence, aby zabíjeli a zajímali cizí vojáky při každé příležitosti, a stejně tak měli zajímat či zabíjet i každého civilistu podporujícího nebo pracujícího pro vládu nebo ozbrojené síly.

"Šířili křesťanství a prováděli špionáž", tvrdí Taliban

Důvodem, proč podle mluvčího Talibanu museli zdravotníci zemřít, bylo, že "šířili křesťanství a prováděli špionáž". To označil ředitel organizace Dirk Frans v rozhovoru pro německou tiskovou agenturu DPA za lži.

Řekl, že jsou sice křesťanskou organizací, ale "křesťanství nešíříme, nerozdáváme žádné Bible. To není naše práce. Děláme práci, na které jsme se se zdejší vládou dohodli," řekl. Jeho společnost působí v zemi od roku 1966, tedy již za vlády Talibanu a v době okupace Sověty.

Mezi těmi, kdo tu prožil desítky let, je i zavražděný šéf týmu, Američan Tom Little. Během let, kdy zde pomáhal, byl dokonce už i jednou Talibanem unesen a vyhoštěn. Přesto se do země po pádu tohoto radikálního hnutí vrátil.

"Šli jsme sem a mysleli jsme si, že jen na dva roky – a bylo z toho třiatřicet let. Milovali jsme ty lidi zde. Afghánci jsou skvělí, chovali se k nám úžasně. A byli by těmi prvními, kdo by nás chránil," řekla jeho žena Libby.

Jenže se možná spletla. Existuje totiž ještě jedna možnost, co se mohlo na opuštěné cestě v odlehlém regionu stát. Ukazuje na ni skutečnost, že u sebe zdravotníci neměli žádné cenné věci. Mohli být prostě zabiti kvůli penězům.

Server BBC uvedl, že policie zatkla jednoho z řidičů konvoje. Podezírá jej, že do vražd mohl být zapleten.

VÁLKA V AFGHÁNISTÁNU

Ozbrojený konflikt v Afghánistánu trvá už devět let. Američané zahájili invazi v roce 2001 jako reakci na zářijový útok na newyorská dvojčata 11. září. V poslední době je každý další rok trvání konfliktu krvavější než ten minulý. Jak v počtu padlých civilistů, tak koaličních vojáků. Jen v červnu tohoto roku padlo 203 vojáků. Zabito bylo 212 převážně afghánských civilistů.



Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video