Přijde-li chemický útok, bude to teď

  • 58
Američtí vojáci překročili imaginární "červenou linii" - vstoupili na území poblíž Bagdádu, na němž irácké velení může nasadit chemické zbraně. Touto linií na válečných mapách američtí generálové označují zónu, v níž se prudce zvyšuje riziko napadení zbraněmi hromadného ničení.

"Pokud budou chemické zbraně použity, jsme na to připraveni," prohlásil generál Vincent Brooks s tím, že případný útok by sice postup zpomalil, nikoli však zastavil. "Musíme nyní jen dbát na preventivní opatření," dodal. Část vojáků tedy podle agenturních zpráv postupovala na Bagdád ve speciálních ochranných oblecích.

USA a Británie opakují, že Irák disponuje chemickými a biologickými zbraněmi. Zničení těchto arzenálů označují za hlavní cíl války. Červenou linií bývá označováno území v blízkosti Bagdádu, na němž se podle předpokladů vojenských plánovačů budou odehrávat rozhodující bitvy o hlavní město.

Elitní irácké jednotky by se při tom mohly pokusit zastavit postup vojsk zbraněmi hromadného ničení. Tuto zónu navíc vymezují technické možnosti iráckých zbraní rozmístěných poblíž hlavního města.

Experti uvádějí, že kromě granátů a dělostřeleckých nábojů může Irák k úderu plyny použít také například střelu FROG-7, která má dostřel přes šedesát kilometrů.

V minulých týdnech američtí i britští vojáci opakovali, že podle některých zpravodajských informací se k tomu opravdu Iráčané chystají. "Z různých zdrojů víme, že v prvních pokynech bylo vojákům řečeno, že v určité chvíli mohou být použity chemické zbraně," řekl Brooks minulý týden.

V jižním Iráku objevili navíc britští vojáci v dobyté základně protichemické obleky, což označili za nepřímý důkaz záměru Bagdádu zbraně užít. Irák tato obvinění kategoricky popírá a tato varování označuje za válečnou propagandu. Tvrdí, že v současnosti žádné zakázané látky nemá. V minulosti nasadil bojové plyny v irácko-íránské válce a také proti Kurdům na severu země.

Západní tajné služby předpokládají, že Irák nadále disponuje zbraňovými systémy s plynem VX, sarinem a yperitem. Američané proto věnovali velkou pozornost přípravě na chemický útok. V letácích shazovaných na nepřátelské pozice varovali irácké velitele, že za užití zbraní hromadného ničení budou postaveni před soud za válečné zločiny.

Předseda sboru náčelníků štábů armády Spojených států Richard Myers uvedl, že americký postup by to zásadně nezbrzdilo. "Vojáci budou muset nosit kombinézy protichemické ochrany. Je to teplejší, ale můžeme také bojovat v noci," řekl.

Někteří experti argumentují, že nasazení chemických zbraní není za stávající situace příliš pravděpodobné, neboť jejich ničivý účinek se může za určitých okolností obrátit i proti útočící straně. 


Video