Dny lidí dobré vůle na Velehradě navštívila i Livia Klausová.

Dny lidí dobré vůle na Velehradě navštívila i Livia Klausová. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Příchod Cyrila a Metoděje oslavily na Velehradě desítky tísíc lidí

  • 260
Česko si připomíná odkaz slovanských věrozvěstů svatého Cyrila a Metoděje. Jejich křesťanská mise položila ve druhé polovině 9. století na Moravě základy ke vzniku českého státu. Pro čtyřicet tisíc katolických věřících na moravském Velehradě při národní pouti slavnost dvou svatých vyvrcholila bohoslužbou.

 Poutní mši sloužil olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Přes 130 radnic moravských obcí s odkazem na věrozvěsty vyvěsilo moravskou vlajku. Akce, která má připomenout moravskou historii, kulturu a tradice, se letos koná podruhé.

Graubner celebroval úterní mši, při které promluvil brněnský biskup Vojtěch Cikrle. Ve svém kázání mluvil především o dědictví Cyrila s Metodějem. "Hodnoty tohoto dědictví jsou kořeny, ze kterých vyrůstala Evropa nejen po stránce náboženské, ale i sociální, kulturní a právní. A my všichni bez rozdílu máme toto dědictví nejen opatrovat a rozvíjet, ale především žít," oslovil biskup přítomné.

Dny lidí dobré vůle na Velehradě.
Dny lidí dobré vůle na Velehradě.

Dny lidí dobré vůle na Velehradě.

Po mši se mohli mnozí poutníci poprvé podívat, jak postupují na Velehradě stavební práce, jejichž konec přijde právě s oslavou výročí příchodu Cyrila a Metoděje. Zatímco prostranství kolem Baziliky teprve hlavní úpravy čekají, z bývalých nedalekých prostor konírny a sýpky je nyní cukrárna, knihkupectví i přednáškové sály.

Pondělní koncert pod širým nebem vynesl 1,4 milionu korun

Charitativní koncert pod širým nebem, kterým vyvrcholily pondělní oslavy Dnů lidí dobré vůle na Velehradě, vynesl zhruba 1,4 milionu korun. Výtěžek z dárcovských SMS se letos vyšplhal o více jak 300.000 korun výše než loni. Peníze budou rovným dílem rozděleny mezi čtyři neziskové organizace. Koncert si přes nepřízeň počasí nenechalo ujít na 17 500 návštěvníků.

Výtěžek z Večera lidí dobré vůle pomůže Hospicu sv. Jana N. Neumanna v Prachaticích, který poskytuje specializovanou péči nevyléčitelně nemocným a umírajícím pacientům. Cílem paliativní péče je dosažení nejlepší možné kvality života pacientů a jejich rodin. Zařízení poskytuje nejen lůžkovou, ale také domácí péči. Půjčuje i pomůcky a poskytuje sociální poradenství.

Dny lidí dobré vůle na Velehradě.
Dny lidí dobré vůle na Velehradě. Arcibiskup Jan Graubner.

Dny lidí dobré vůle na Velehradě navštívilo podle organizátorů asi čtyřicet tisíc lidí. Na snímku vpravo arcibiskup Jan Graubner.

Další podpořenou organizací je pardubické salesiánské Centrum Don Bosco SKM. Jeho posláním je pomáhat mladým lidem z ústavní výchovy s přípravou a se zapojením do běžného života. Nenabízí materiální pomoc, systém aktivit sdružení stojí na dlouhodobé individuální a terapeutické práci s dětmi. Centrum spolupracuje s dětskými domovy, úřady i dobrovolníky.

Peníze pomohou i zrakově postiženým

Peníze pomohou také Konzervatoři Jana Deyla a SŠ pro zrakově postižené v Praze. Škola je určena přednostně právě studentům s poruchami zraku, kterým nabízí obory hudba, zpěv a ladění klavíru. Absolventům školy, učitelům hudby, hudebníkům i ladičům klavíru dává možnost životního naplnění a také důstojné profese.

Poslední organizací, jež obdrží prostředky ze sbírky, je olomoucký Nadační fond Adiuvare, který přispívá k rozvoji duchovních a mravních hodnot při výchově mládeže, k modernizaci vzdělávacího procesu, k motivaci studentů pro odborné studium a také k možnosti získat vzdělání pro studenty z početných a sociálně slabších rodin.

Večerem lidí dobré vůle provázeli moderátoři Pavel Kříž a Barbora Černošková. Na koncertu vystoupili zakladatel komunity Bratři a sestry lásky k bližnímu (The Brothers and Sisters of Charity), Američan John Michael Talbot, Jiří Pavlica s Hradišťanem, které doprovodil nevidomý hudebník Faso Solo Dja Kabako, zazpíval i Petr Bende, Komorní orchestr Musica Festa či dětský sbor Kantiléna.

Metoděj je pohřben na Velehradě

Slovanští věrozvěstové Cyril (Konstantin) a Metoděj - bratři, kněží ze Soluně - jsou katolickými i pravoslavnými světci. Na Moravu přišli z Byzance na pozvání knížete Rostislava v roce 863. Dokázali jako misionáři včlenit evangelium do tuzemské kultury a tu zapojili do života církve.

Přeložili biblické a liturgické texty do srozumitelné řeči a upravili pro slovanskou řeč písmo; vytvořili světský a církevní zákoník a dali řadu podnětů pro zpěv, ikonografii a kazatelskou činnost i pro politiku, diplomacii a hospodářství. Cyril zemřel v roce 869 v Římě, Metoděj, který pokřtil českého knížete Bořivoje, zemřel roku 885 a byl pohřben na velkomoravském Velehradě.

Už nyní se církev chystá na oslavy 1150. výročí příchodu věrozvěstů. Za dva roky přijede na Velehrad s velkou pravděpodobností i papež Benedikt XVI. "Nemáme od něj sice žádný příslib, ale považuji za pravděpodobné, že papež sem na Velehrad v roce 2013 přijede," sdělil olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Pozván bude také ekumenický patriarcha Bartoloměj I., duchovní vůdce všech pravoslavných, řekl nedávno novinářům pražský arcibiskup Dominik Duka.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video