Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Přichází nová generace skinů

  10:08aktualizováno  10:08
Praha - Nejméně ve třech případech se v červnu sešly skupinky mladých skinheadů, aby v pražských ulicích vyprovokovaly rvačku. Pozornost na sebe tato nová vlna skinheadů upoutala v průběhu sobotních slavností piva ve smíchovském pivovaru.

Extremismus v číslech:
Zatímco loni policisté zaznamenali 364 trestných činů, o rok dříve to bylo 316.
Kraje s největším počtem případů:
- Severomoravský (84),
- Praha  (59),
- Východočeský (56),
- Severočeský (44),
Mezi dvaceti tisíci návštěvníků se sice skupina vyholených extremistů ztrácela, přesto se jí podařilo vyprovokovat několik šarvátek, při nichž bylo zraněno deset lidí.

Pivní násilnosti
Už od odpoledních hodin bylo zřejmé, že skinheadi mohou za- útočit. Levné pivo jich přilákalo přinejmenším sto - v několika hloučcích tu popíjeli neonacisté pětadvacetiletí, ale i patnáctiletí. Na tričkách a nášivkách měli typické nápisy Bílá síla, Národní odpor nebo Bojuj s rudým terorem.

Vrchní sládek pivovaru Staropramen Milan Jeřábek byl z jejich přítomnosti nervózní: "My se snažíme tvářit jako firma, která chce, aby její pivo chutnalo každému, ale skinheady tu rád nevidím," ulevoval si. Podle jeho zkušeností z minulých akcí jsou největším nepřítelem slavností piva kromě špatného počasí právě výtržnosti extremistů.

Jeho obavy se vyplnily a večer došlo k několika šarvátkám. Policisté tvrdí, že radikální skinheadi přišli až za tmy. "Vyvolali tam více drobných potyček. Deset zraněných lidí muselo být ošetřeno v Motole," řekl Jiří Červenka, ředitel republikové policie Prahy 5. Sami napadení s ním však nesouhlasí: "Už za světla rozkopali skini jedné dívce obličej, ale policisté je jen ústně mírnili," rozčiluje se jeden z nich.

Co znamenají čísla a zkratky na nášivkách a tetováních skinheadů
14 - Číslovka skrývá čtrnáct slov anglické věty, za kterou byl její autor , americký rasista David Lane odsouzen roku 1985 v USA  na 190 let do vězení. Český překlad zní: "My musíme chránit exitenci našich lidí a budoucnost bílých dětí." 18 - Jde o kryptogram iniciál jména Adolfa Hitlera. Značí první a osmé písmeno abecedy.
88 - V těchto číslech je zašifrován fašistický pozdrav Heil Hitler. Osmička schovává podle pořadí v abecedě písmeno H.
RAHOWA - zkratka anglického sousloví Racial Holly War. V překladu: Svatá rasová válka.
ZOG - zkratka převzatá od amerických ultrapravicových extremistů. Zionist occupation government, což se překládá jako Židovská okupační vláda.
(rak)
Většina zraněných utrpěla odřeniny a pohmožděniny hrudníku. Tři z nich však museli být hospitalizováni. "Jeden chlapec byl při potyčce bodnut nožem do zad, další chlapec a jedna dívka se léčí z otřesu mozku," sdělila mluvčí Motola Eva Jurinová.

Policie předvedla tři skinheady, všichni však již byli propuštěni. Dokonce i mladík, který měl na sobě nášivku s fašistickým symbolem. "Čekáme na znalecký posudek, jestli tento symbol skutečně fašismus propaguje. Až potom může být mladík obviněn. Máme ho zatím alespoň obrazově zdokumentovaného," poznamenal Červenka.

Připustil, že holých lebek se symboly propagujícími fašismus mohlo být v davu mnohem více. "Bylo to tam nepřehledné již za bílého dne, a za tmy je v takovém davu těžké určit, jestli to byly symboly, nebo ne. Ve dvacetitisícovém davu se může stát, že někomu něco unikne," podotkl Červenka.

Přišli do pasti
Party mladých skinheadů o sobě daly vědět už potřetí v několika dnech. K podivnému policejnímu zásahu došlo minulou středu před hudebním klubem Mlejn ve Stodůlkách, kam si policisté došli pro skupinu mladých ozbrojených skinheadů. Někteří utekli, ale sedmnáct jich skončilo u výslechu. Pouze dva z nich byli plnoletí. Našli se u nich hole, nože, plynová pistole, boxery i teleskopický obušek.

"Celá ta scéna byla dost zvláštní," líčí středeční událost zaměstnanec klubu Mlejn Roman Laube. "V novinách se sice objevily její dvě verze, ale obě jsou podle mne dost scestné," dodává.

Podle prvního scénáře si skinheadi domluvili bitku s punkery. Měla to být odveta za střet mezi skinheady a anarchisty o dva týdny dřív na Klamovce. "V okolí Mlejna každopádně nebyl jediný pankáč," tvrdí Laube.

ON-LINE ROZHOVOR:
Ondřej Cakl:
Policie by neměla zasahovat podle médií
Zdeněk Zbořil:
Slovem extremista se zbavujete odpovědnosti
K této možnosti se ovšem přiklonil i policista Jiří Červenka, který byl přímo na místě. "Měli si vyřídit dva týdny staré účty s anarchisty," potvrzuje. Podle druhé verze skinheadi chtěli narušit hudební koncert. "Ale ani to se mi nezdá, vždyť ze všech plakátů bylo jasné, že tu bude hrát country," kroutí hlavou Roman Laube.

"A nejvíc mě překvapil rychlý příjezd policie. Vždyť tady se často odehrávají drsné rvačky a policista se neukáže a teď najednou přijede tak rychle zásahovka. Bůhví jestli celou tu akci policie nějak neiniciovala," přemýšlí nahlas.

Někteří mladíci u výslechu přiznali, že jsou rasisté. Jeden měl dokonce vytetovaný nápis organizace Ku-Klux-Klan a další jméno Rudolfa Hesse. V nočních hodinách ovšem byli agresivní chlapci předáni rodičům. "Nespáchali žádný trestný čin ani přestupek, takže policistům nezbývalo nic jiného než jim jejich zbraně vrátit. Skinheadi byli pouze předvedeni pro podání vysvětlení," vysvětlil Červenka.

Mladistvé skupinky skinheadů, kteří se netají obdivem k fašistické ideologii, nijak nepřekvapují psychologa Slavomila Hubálka. "Je to část mládeže, která je na okraji společnosti, je nevyučená a nezaměstnaná. Opakuje se prostě stejný model z dvacátých a třicátých let. Příběh té nejméně úspěšné, ale biologicky nejsilnější části mužské populace," uvedl Hubálek.

Mladí skinheadi podle něj vytvářejí paramilitantní skupiny, v nichž kompenzují svůj pocit méněcennosti a neschopnosti prosadit se ve společnosti. "Zajímavé je, že špinavost, lenost, neschopnost - tedy vlastnosti, které předkládají cizincům - to jsou vlastně jejich charakteristiky. Nikdy těmto projevům nepropadají úspěšní, nadaní, studující a talentování lidé," dodal.

Zbořil: Ti nejmladší chtějí ukázat náležitost k hnutí

Odborníka na extremismus nástup mladých skinheadů nepřekvapuje
Mladiství začátečníci se nyní snaží napodobit zkušené neonacistické veterány. Znalcem českých extremistů je politolog Filozofické fakulty Zdeněk Zbořil. Během posledního dva a půl roku napsal téměř sto padesát posudků na lidi podezřelé z podpory a propagace fašismu. "Právě mám na stole případ devatenáctiletého kluka, který má na čele vytetovaný nápis SS. Je to skutečně hloupý člověk," vypráví politolog.

Většina těchto mladíků se schází na učilištích?
Ano, mnoho inteligentů mezi nimi není. A konkrétně tento chlapec je asociál, který se od dětství potlouká po dětských domovech.
Před klubem Mlejn byli před týdnem mezi dvacítkou ozbrojených skinheadů pouze dva plnoletí muži. Překvapuje vás to?
Ani ne, náctiletí skinheadi se objevují při různých incidentech stále. Většinou nejsou přímo při rasově motivovaných útocích, ale tvoří základ ukřičených demonstrací.
Liší se nové vlny skinheadů od svých předchůdců?
Od revoluce se skupina těchto nejmladších extremistů už vystřídala třikrát a její chování je tentokrát zase trošku jiné. Mění se třeba v souvislosti s tím, jak přechází móda skinheadských hudebních skupin. Ale motiv těchto lidí je stále stejný: násilí, nenávist a touha identifikovat se ve skupině. Znovu je tu snaha definovat nového nepřítele, kterým může být vlastně kdokoliv.
Jejich cílem je zapadnout do společnosti známých neonacistů?
Ano, těm se chtějí předvést a prokázat sounáležitost s hnutím. A proto nejprve musí například nakreslit hákový kříž na synagogu nebo někoho zbít v hospodě.
Policie v poslední době slibuje, že vůči těmto extremistům přitvrdí. Daří se jí to?
Poslední dva roky se o ně zajímá skutečně víc. Ale hlavně o drobnosti - problémové odznaky, nášivky nebo tetování. Přitom horším problémem jsou výzvy k politickému chování, které jsou orientovány rasisticky a xenofobně. Tady se moc nepokročilo.
Takže nezkušení a mladí skinheadi jsou trestáni na úkor nebezpečnějších veteránů?
Dá se to tak říct. Ti zkušení neonacisté se už naučili před policií chovat a rozhodně nevyjdou na veřejnost s hákovým křížem.
Nejméně dva mladíci zatčení na srazu před Mlejnem měli rasistické nápisy dokonce vytetované na těle. Co jim za to hrozí?
Stačí, aby se svlékli na koupališti, a je z toho podpora a propagace fašistického hnutí. A za tu je v současnosti čeká okolo sta hodin veřejně prospěšných prací.

Skinheadi shromáždění na náměstí Míru v Praze se státními vlajkami a s vlajkami s orlicemi

Skinheadi shromáždění před kostelem svaté Ludmily na náměstí Míru v Praze se státními vlajkami a s vlajkami s orlicemi

Hlavní organizátor shromáždění skinheadů na náměstí Míru v Praze promlouvá k účastníkům: "Přátelé, soukmenovci..."

Skini shromáždění na náměstí Míru v Praze drží minutu ticha. Oficiálně "za ty, kdo padli za svobodu".

Skinheadi se rozcházejí z náměstí Míru, kde měli shromáždění k uctění památky "poslední oběti druhé světové války". Za pár minut se vydali na nepovolený pochod městem.

Skini pochodují na Mírové náměstí v Jablonci.

Při úterní demonstraci skinheadů zasahovala policie tentokrát zcela nekompromisně. Odvádí skiny, kteří provokovali skupinu anarchistů. (1. května 2001)

Příslušníci hnutí skinheads v bílých košilích a se smutečními páskami na rukávech si v Mostě připomněli smrt jejich kolegy Miloše Reha. Ten zemřel přede dvěma lety v Litvínově po potyčce s Romem, 19. května 2001

Autoři:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Pavla Jeslínka navštívil v nemocnici jeho otec Josef (první vlevo), za ním...
Divočákem napadený myslivec letěl čtyři metry. Do lesa chodit nepřestane

Ani v nejhorších snech by mě nenapadlo, že se něco podobného může stát. Tak popisuje myslivec Pavel Jeslínek setkání s divokým prasetem při honu u Přeštic na...  celý článek

Realisté představili svého kandidáta na prezidenta
Realista Hynek získal podporu 22 poslanců pro prezidentskou kandidaturu

Kandidát na prezidenta Jiří Hynek podal u ministerstva vnitra kandidaturu na prezidenta republiky. Podpořilo ho 22 poslanců z pěti politických stran, řekl...  celý článek

Restaurace Prašivka na Letné
Hospody ztrácejí duši, varuje petice za změnu protikuřáckého zákona

Od začátku platnosti protikuřáckého zákon brzy uplyne pět měsíců a v Senátu se bude znovu probírat možná změna předlohy, která vyhnala kuřáky před hospody a...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.