Nadace Naše dítě umožnila léčbu osmiletého Daniela. Ten se zranil při hře a za nejasných okolností se popálil na 90 % těla. Náročnou léčbu si jeho rodina nemohla dovolit. | foto: nadace Naše dítě

Násilných činů na dětech je rekordně moc, loni jich bylo přes sedm tisíc

  • 5
Dětských obětí domácího násilí, týrání, sexuálního zneužití či zanedbávání bylo loni rekordních 7 525, osmadvacet z nich zemřelo. Uvedla to nadace Naše dítě. Počet násilných činů roste, dobrou zprávou však je, že jsou Češi k týrání stále méně lhostejní.

Oproti roku 2011 přibylo týraných nebo zneužívaných dětí o třináct procent. Minulý rok tak bylo postiženo nejvíce dětí v historii. Přímo v důsledku fyzického týrání šest dětí zemřelo, 88 bylo zraněno a přes 180 jich skončilo v nemocnici.

Největším problémem v boji proti násilí na dětech je nízká úroveň trestů pro samotné násilníky. V roce 2012 například soud odsoudil pouze tři procenta týrajících, zneužívajících nebo zanedbávajících lidí. Konkrétně ze 7 525 nahlášených případů soud potrestal pouze 46 násilníků.

Nadace Naše dítě

Nadace Naše dítě za dvacet let existence přímo či nepřímo pomohla milionům dětí, získala a přerozdělila přes 245 milionů korun.

Velkým záchytným bodem pro děti v nouzi je Linka bezpečí, kterou nadace založila v roce 2005.

Díky lince se dozvědí o problémech dětí, které nechtějí o svých potížích mluvit s příbuznými nebo ve škole. Zároveň mohou dětem poradit, jak v takové situaci postupovat. Od svého založení Linka bezpečí pomohla více než dvěma tisícům dětí, převážně pak v rozvodové problematice nebo ve vztazích s příbuznými či pěstouny.

Děti nejčastěji týrají jejich vlastní matky. Sexuálního násilí se na dětech zase nejvíce dopouští vlastní otec, případně partner matky. Podle nadace Naše dítě je rostoucí počet případů týrání spojen i s ekonomickou krizí, kdy rodiče nemají na své potomky čas a zanedbávají je. V horším případě si na nich vybíjejí zlost či stres ze zaměstnání.

Roste počet sporů o děti po rozchodu

Dalším problémem současných rodin jsou rozvody. Podle nadace přibývá případů, kdy se rodiče po rozchodu nedokážou domluvit na péči o potomka.

Kupříkladu nadační linka právní pomoci loni řešila 113 rozvodových kauz, až dvě třetiny případů tvořilo bránění ve styku s dcerou či synem nebo neplacení výživného. "Sporů o děti přibývá, a to nejen v Česku, ale také mezinárodních. Rozchody a rozvody a vleklé spory jednoznačně představují psychické týrání dětí," uvedla ředitelka nadace Zuzana Baudyšová.

Novinkou v řešení mezimanželských sporů je takzvaná mediace. Ta umožňuje snadnější komunikaci mezi partnery skrz třetí osobu bez narušení a psychického utrpení dítěte. "Doufáme, že ve vleklých sporech nastane obrat a ti, kteří přivedli dítě na svět, se začnou chovat osvíceně," řekla Baudyšová.

O úspěšnosti mediace svědčí i slova šéfky Asociace mediátorů Eleny Meškové, která řekla, že zdárné dohody se dosáhne v 80 až 85 procentech řízení. Výsledek podle ní soudy respektují, samy mohou mediaci znesvářeným stranám nařídit. První takové sezení stojí 400 korun, v určitých případech může být zdarma.

"Lidé se soudili čtyři roky. Stačila pak dvě sezení a vzešla z nich dohoda. Ušetřily by čas, nervy, peníze za advokáty a hlavně trápení dítěte," řekla Mešková.

Nadějnou zprávou je také to, že jsou Češi vůči týrání dětí všímavější. Nejčastěji jej oznamuje škola. "Zaznamenáváme více lidí ze sousedství týraných dětí, ze škol, zájmových kroužků či rodinných známých, kteří si projevů či důsledků takového nepřijatelného počínání všímají a snaží se dětem pomoci," řekla Baudyšová
.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue