Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Přibylo míst s nebezpečným vzduchem, až moc odpadků končí na skládkách

  • 60
Vláda dnes schválila Zprávu o životním prostředí České republiky za rok 2009. Ta upozorňuje na špatnou kvalitu ovzduší, která se ani za loňský rok nijak výrazně nezlepšila. Příliš dobře na tom nejsou ani české lesy. Produkujeme ale méně odpadu, i když ho hodně končí na skládkách. Třídění je komplikované a chybí zákon o odpadech, míní odborníci.

Kvůli hospodářské krizi opět klesl tlak průmyslu na životní prostředí a ubylo i emisí z průmyslových zdrojů. Vzduch však stále zamořuje například doprava a domácnosti, které používají levnější paliva.

Nejhůře je na tom Moravskoslezský a Ústecký kraj nebo například Praha. "Plocha se zhoršenou kvalitou vzduchu se zvětšila, 18 procent Čechů a Češek žije v místech, kde množství mikročástic prachu ve vzduchu překračuje hygienické normy, a 36 procent tam, kde je zdravotně neúnosná koncentrace rakovinotvorného benzopyrenu. Přízemnímu ozonu je vystavena necelá čtvrtina obyvatel," upozorňuje zpráva.

Smog v Ostravě. Ilustrační fotoKritický je stav v Moravskoslezském kraji, především pak na Ostravsku a Karvinsku, kde lidi trápí toxický benzopyren a polétavý prach. V Ostravě opakovaně překračuje imisní limit i množství arzenu.

Odborníci upozorňují, že zpráva nepřináší jen suché statistiky, ale čísla, která se podepisují na našem zdraví i kvalitě života. "V důsledku znečištění ovzduší jemným prachem došlo v roce 2009 k předčasným úmrtím zejména starších a chronicky nemocných lidí a následně pak k navýšení celkové úmrtnosti o dvě procenta, podobně jako v minulých letech. Výskyt lékařem diagnostikovaných alergických onemocnění u dětí v průběhu deseti let má stoupající trend," stojí dále ve zprávě.

Chybí dobrý zákon o ovzduší

"Fakt, že se v České republice zvětšila plocha území se zhoršenou kvalitou ovzduší, jen poukazuje na nutnost tento problém skutečně komplexně řešit. Zpráva navíc potvrzuje, že kvalita ovzduší Moravskoslezského kraje je skutečně kritická. Dlouhodobě je zde ohrožováno zdraví obyvatel a není to pouze otázka roku 2009," komentovala údaje Vendula Krčmářová z Arniky v Ostravě.

"Příčinou jsou hlavně na Ostravsku velké exhalace z některých obstarožních průmyslových podniků i špatné vytápění v malých obcích nebo automobilová doprava," přiblížil situaci Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha.

Řešením je podle něj nový zákon o ovzduší, který prý ministerstvo napsalo už před rokem. "Ministr Drobil by měl urychleně předložit zákon do Poslanecké sněmovny. Vláda také musí investovat výnosy z emisních povolenek do pokračování programu Zelená úsporám, který pomůže zateplit domy, a tak srazí účty za teplo i spotřebu špinavého uhlí k topení," míní.

Odpadků je méně, hodně ale končí na skládkách

Příjemnou zprávou je, že už od roku 2000 klesá produkce odpadu. Za poslední rok klesla o 5,4 procenta. "Celková evidovaná produkce komunálního odpadu v České republice v přepočtu na jednoho obyvatele a rok patří k nejnižším v Evropě," uvádí zpráva.

Ilustrační fotoPodle Koteckého však končí velké množství odpadků na skládkách. "Česká republika recykluje a kompostuje jen kolem 20 procent komunálního odpadu. Přitom Německo nebo Nizozemsko už recyklují a kompostují přes 60 procent a belgické Vlámsko už 72 procent komunálního odpadu," poznamenal.

Popelnice sice mají lidé před každým domem, ale k barevným kontejnerům na tříděný odpad to má průměrná domácnost přes sto metrů daleko. "Ministr životního prostředí by měl urychleně přijít s novým zákonem o odpadech, který pomůže recyklaci a zajistí, aby třídit odpad bylo nejen správné, ale také snadné," dodal ekolog.

Příliš dobře na tom nejsou ani lesy. I když exhalace síry klesly od roku 1990 o více než 90 procent a v lesích přibývají odolnější listnáče, míra defoliace (odlistění - pozn. redakce) je v České republice stále velmi vysoká. Příčinou je špatné lesní hospodaření. Místa, která mají porůstat listnaté nebo smíšené lesy, pokrývají smrkové porosty a trápí je holosečné kácení. Smrků se nadále sází více než všech listnáčů dohromady.

STAV ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ

DOBRÉ ZPRÁVY:
* Emise skleníkových plynů meziročně poklesly o 4,1 procenta,
spotřeba materiálů meziročně poklesla o 1,6 procenta
* Klesají i odběry vody pro veřejnou potřebu a pro průmysl. Současně klesá i spotřeba vody v domácnostech
* Zlepšuje se jakost vody ve vodních tocích
* Podíl listnáčů v lesích v posledních letech velmi mírně, ale vytrvale stoupá
* Zvětšuje se plocha ekofarem a ekologicky obhospodařované zemědělské půdy (v roce 2009 je to 9,38 procenta)
* Spotřeba minerálních hnojiv meziročně poklesla o 38,4 procenta, přípravků na ochranu rostlin o 11, 4 procenta
* Celková produkce odpadu klesá, stejně jako evidovaná produkce komunálního odpadu
* Roste využití obalových odpadů, které se hodně recyklují

ŠPATNÉ ZPRÁVY:
* Zvětšila se plocha území se zhoršenou kvalitou ovzduší
* Zvedl se také počet obyvatel vystavených nadlimitním koncentracím nebezpečných látek
* Kritická je kvalita ovzduší v Moravskoslezském kraji
* Zvýšilo se znečištění povrchových vod anorganickým dusíkem o 10,4 procenta
* 37 procent druhů živočichů a rostlin je hodnoceno ve stavu nedostatečném a 35 procent ve stavu nepříznivém
* Téměř tři čtvrtiny přírodních stanovišť jsou v nepříznivém stavu, pouze 12 procent je hodnoceno ve stavu příznivém
* Počet ptačích populací v zemědělské krajině stále klesá
* Neustále dochází k nárůstu zastavěných ploch a zvětšuje se fragmentace krajiny
* Asi 32 procent orné půdy je ohroženo vodní erozí, 8 procent větrnou erozí
* Produkce nebezpečného odpadu vzrostla od roku 2003 o 7,5 procenta

Zdroj: MŽP


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video