Přibyla prověřím, slíbil Gross demonstrantům

  • 245
Asi tři stovky lidí protestovaly před Úřadem vlády proti jeho novému šéfovi Pavlu Přibylovi. Vadí jim, že při demonstracích v roce 1989 velel policii. Pár desítek osobností podepsalo petici za jeho odvolání. Premiér Gross jim slíbil, že Přibylovo působení u policie prověří.

ROZHOVOR S PAVLEM PŘIBYLEM

Demonstranti se začali scházet před devátou hodinou.

Organizátoři jim rozdali černobílé fotografie z protikomunistických demonstrací v roce 1989, během nichž Přibyl velel policii. S obrázky policistů s obušky a vodními děly chtěli vítat ministry, kteří přijížděli na druhou schůzi kabinetu.

Většina z nich zřejmě rovnou zamířila k zadnímu vchodu, před budovou se totiž ukázal jen ministr kultury Pavel Dostál. Prohlásil, že mu přijde absurdní, když petici proti Přibylovi podepisují i lidé, kteří podepsali Antichartu.

Mezi účastníky byla řada známých tváří - Martin Mejstřík, Oldřich Kaiser, Jiří Lábus nebo Michal Horáček. Lidé drželi transparenty s hesly jako "Palach je svědomí", "Právě díky Přibylům se dobře vládlo debilům". U megafonu se střídali řečníci.

Publicista Jan Urban přirovnal situaci k tomu, jako kdyby patnáct let po druhé světové válce německá vláda jmenovala šéfem svého úřadu nacistického kápa. To by pobouřilo celý svět, u nás to pobouří jenom pár lidí, prohlásil Urban.

Akci zpočátku poznamenala i malá slovní potyčka mezi režisérem Břetislavem Rychlíkem - iniciátorem petice požadující odvolání Přibyla - a radikálnějším Petrem Cibulkou, vydavatelem neoficiálních seznamů StB.

Premiér Gross přijal Rychlíka spolu s herečkou Evou Holubovou a písničkářem Janem Burianem. Po půl hodině režisér oznámil demonstrantům, že mu Gross přislíbil otevřít archivy ministerstva vnitra a prošetřit Přibylovu minulost.

"Premiér prohlásil, že pokud někdo věrohodným způsobem prokáže, že buď Pavel Přibyl sám, nebo lidé, kterým v lednu 1989 velel, někomu fyzicky ublížili, tak nebude Pavel Přibyl vedoucím Úřadu vlády," oznámila mluvčí úřadu Věra Dušková.

Petici proti Přibylovi podepsaly desítky osobností, například spisovatel Jáchym Topol, herec Ondřej Vetchý, politici Hana Marvanová a Jiří Zlatuška.

Demonstranti se po hodině začali rozcházet. Jestliže Gross šéfa úřadu do příštího týdne neodvolá, sejdou se před vládou znovu. Tentokrát večer, aby mohli na zdi budovy promítat záběry z protikomunistických demonstrací v roce 1989.

Přehrazoval jsem jen ulice, hájí se Přibyl
Předseda vlády nepovažuje informace o působení Pavla Přibyla u policie v lednu 1989 za pravdivé. Jednačtyřicetiletý úředník byl podle Grosse před patnácti lety příliš mladý na velení. Navíc uspěl u prověrek, argumentuje premiér.

Přibyl podle informací MF DNES velel policistům při protikomunistických demonstracích během Palachova týdne v lednu 1989. Později tvrdil, že se ničeho špatného nedopustil. Šlo o přehrazení a vytlačování lidí z prostorů, uzavírání ulic, říkal.

První informace o jeho předlistopadové minulosti se objevily v médiích před čtyřmi lety, kdy novopečený ministr Stanislav Gross udělal ze svého parlamentního poradce Přibyla "vrchního ředitele" úřadu ministerstva vnitra.

Pavel Přibyl v roce 2000 bez rozpaků přiznával, že to v pětadvaceti letech dotáhl až na velitele roty Pohotovostního pluku SNB - speciální jednotky určené k rozhánění demonstrací.

Tři stovky lidí včetně známých osobností protestovaly před Úřadem vlády proti jeho novému šéfovi Pavlu Přibylovi. (17. srpna 2004)

Tři stovky lidí včetně známých osobností protestovaly před Úřadem vlády proti jeho novému šéfovi Pavlu Přibylovi. (17. srpna 2004)

Herec Jiří Lábus. Tři stovky lidí včetně známých osobností protestovaly před Úřadem vlády proti jeho novému šéfovi Pavlu Přibylovi. (17. srpna 2004)

Tři stovky lidí včetně známých osobností protestovaly před Úřadem vlády proti jeho novému šéfovi Pavlu Přibylovi. (17. srpna 2004)

Herečka Eva Holubová. Tři stovky lidí včetně známých osobností protestovaly před Úřadem vlády proti jeho novému šéfovi Pavlu Přibylovi. (17. srpna 2004)

Pavel Přibyl, šéf úřadu vlády jmenovaný v roce 2004. Přiznal, že velel zásahu proti demonstrantům v roce 1989.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video