Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

Příbuzní, známí, igelitky aneb bizarní výmluvy politiků kvůli majetku

  • 36
Ministr průmyslu Martin Kocourek není prvním ani posledním politikem, který o svém majetku hovoří poněkud kuriózně. Jeho odklon peněz kvůli rozvodu se řadí po bok Grossově igelitce, Čunkovu občanskému průkazu či Babákovu čarování. Vyberte v anketě ten nejbizarnější.

Stanislav Gross

Stanislav Gross krátce po složení advokátních zkoušek (15. prosince 2008)

Legendárním se stalo vysvětlování někdejšího majetku premiéra Stanislava Grosse (ČSSD), když před sedmi lety MF DNES upozornila na to, že si Gross nemohl vydělat na dvaapůlmilionovou zálohu na pražský byt. O původu majetku nejprve tvrdil, že je "křišťálovější než křišťál". Jenže pak se začaly objevovat trhliny a přišla na řadu teorie s Grossovým strýcem Františkem Vikem. I u něj se ale ukázalo, že by si tak velkou částku nemohl naspořit. Vik přispěl s vysvětlením, že si půjčil. A pak naznačil, že 1,2 milionu korun mu příbuzní z ciziny přivezli v hotovosti v igelitové tašce. (více o půjčce strýce Vika čtěte tady)

Michal Kraus

Michal Kraus (ČSSD)

Zanedlouho historku s nápadně podobnými rysy vyprávěl jeho politický souputník, poslanec za ČSSD Michal Kraus. Změna výpovědí i půjčka od neznámého kamaráda se vynořila při objasňování pochybné, bezmála půlmiliardové investice do ghanského podniku na zpracování kakaa. Kraus nejprve tvrdil, že část peněz mu půjčil z tunelování podezřelý podnikatel František Rigo, pak otočil s tím, že peníze byly jeho a půjčil si je od známého z Pardubic. V tomto případě hraje roli i politikova matka. Kraus si přes její účet poslal do Ghany 1,8 milionu korun.

Miloslav Vlček

Předseda Sněmovny Miloslav Vlček vysvětluje své kauzy.

Také politické kariéře Miloslava Vlčka (ČSSD) zatnulo tipec podivné vysvětlování toku peněz. V roce 2010 na tehdejšího šéfa Sněmovny vyšlo najevo, že si od svého asistenta Zdeňka Klapky půjčil 1,1 milionu korun. Dluh pak vracel poněkud neohrabaně. "Vrátil mi je někdy na podzim roku 2005. Přivezl mi je v hotovosti v papírovém pytlíku do místa mého bydliště," popsal v dubnu 2010 Klapka. (více o vracení peněz čtěte tady) Vlček tak obešel zákon proti praní špinavých peněz.

Jiří Čunek

Jiří Čunek.

Při vysvětlování peněz se zapotil i Jiří Čunek (KDU-ČSL). A kuriózní roli v jeho historkách sehrál občanský průkaz. Při vysvětlování svých milionových úspor občanku nejprve ztratil a pak na ten samý doklad ukládal do banky. "Jak je možné, že na dokladech z banky figuruje můj občanský průkaz, který byl v té době podle evidenčních listů ztracen? K tomu se neumím vyjádřit," řekl do policejního protokolu. (Více o Čunkově občance čtěte tady)

Michal Babák

Michal Babák na tiskové konferenci Věcí veřejných ve Sněmovně (6. září 2011)

Do klubka podivných vyjádření se zamotal poslanec Věcí veřejných Michal Babák. Svou stranu štědře sponzoroval, ale původ peněz přesvědčivě nedoložil. Jeho výrok "Fakt mi věřte, prosím, vždyť já lhát ani neumím. Já jsem klaďas!" zvolili čtenáři MF DNES za nejlepší politickou hlášku roku. Na schůzce špiček VV, ze které vznikla tajná nahrávka, zaznělo, že "Babák čaruje". (více o Babákově čarování čtěte zde)

Martin Kocourek

Tisková konference ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka (9. listopadu

Když se objevily informace o 16 milionech na účtu jeho matky, ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek nejprve mlčel. Do vysvětlování se dal až po pěti dnech. Na brífinku byl ale skoupý na slovo, nervózní, některé dotazy novinářů vzápětí zapomněl. Přesto z něj vypadlo, že jsou to jeho peníze, které "odklonil" kvůli rozvodu. Se svou bývalou ženou se údajně nakonec vyrovnal. Jakým způsobem, to už neprozradil.

Který z uvedených politiků vysvětlil svůj majetek nejbizarněji?

celkem hlasů: 2405

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 30. listopadu 2011. Anketa je uzavřena.

Stanislav Gross
Stanislav Gross 1321
Martin Kocourek
Martin Kocourek 589
Michal Babák
Michal Babák 211
Jiří Čunek
Jiří Čunek 120
Michal Kraus
Michal Kraus 97
Miloslav Vlček
Miloslav Vlček 67
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video