Příbuzní pohřešovaných vojáků, které v červnu unesli islámští radikálové, protestovali vtrhi do iráckého parlamentu. (ilustrační foto)

Příbuzní pohřešovaných vojáků, které v červnu unesli islámští radikálové, protestovali vtrhi do iráckého parlamentu. (ilustrační foto) | foto: AP

Irácký parlament napadli příbuzní vojáků, které unesl Islámský stát

  • 2
Více než stovka příbuzných pohřešovaných vojáků vtrhla do iráckého parlamentu v Bagdádu a zdemolovala část budovy. Ozbrojení tyčemi a kamením se dožadovali zpráv o svých blízkých, které v červnu unesli radikálové z Islámského státu. O únosech se nyní zmiňuje i zpráva Amnesty International.

„Pronikli do parlamentu. Zmlátili ochranku a strážníky a zničili také vybavení zasedací síně," popsal událost svědek, který byl v době útoku uvnitř parlamentu. Rozzuřený dav složený převážně z většinových šíitů brutálně napadl alespoň dva zaměstnance, které si spletl se zákonodárci.  

Boje v Iráku

Příbuzní měli s poslanci původně jednat o osudu unesených vojáků. Místo toho však protestovali před budovou. Podle agentury Reuters rostla v davu agresivita a příbuzní se nakonec rozhodli do budovy dostat násilím.

„Byli připravení srovnat se zemí cokoliv, co jim stálo v cestě. Stěžovali si, že jejich synové jsou pohřbeni v prachu, zatímco politici ani neznají jejich jména a pohodlně si hoví v klimatizované místnosti,“ uvedl zaměstnanec parlamentu.

Většina zákonodárců se dala podle očitého svědka okamžitě na útěk, při němž za sebou zanechala saka i pracovní kufříky. Protestující, kteří budovu odmítli opustit, vyhnala prý až speciální jednotka. 

Radikální sunnité z organizace Islámský stát pohřešované vojáky unesli v Tikrítu, který leží asi 140 kilometrů severozápadně od Bagdádu.

Vojáci tehdy opustili základnu během domnělého příměří a zajali je bojovníci islamistů. Ti se později na internetu pyšnili brutálními záběry, na kterých vojáky vraždili. Podle tvrzení Islámského státu jich zabili přes 1 700. Toto číslo však nelze nezávisle ověřit. Podle výpovědí místních obyvatel však islamisté pobili „stovky“ zajatců. 

Islámský stát likviduje menšiny, tvrdí Amnesty

Případy únosů a dalších zločinů se ve své zprávě zabývá i organizace Amnesty International, která navíc obviňuje radikální islamisty z masakrů a etnických čistek. Skupina Islámský stát se podle dokumentu zaměřuje hlavně na křesťany, jezídy a šíity.

Jezídové, kteří žijí na severu Iráku, se proto snažili ukrýt v pohoří Sindžár. V těžce dostupných oblastech se však odřízli od potravin a vody, takže se neobešli bez zahraniční humanitární pomoci.

Právě v oblasti Sindžáru se podle Amnesty odehrály největší masakry. Dokument zmiňuje srpnové útoky na vesnice, při kterých zemřely stovky jezídů. Neopomíná ani únosy stovek žen, mužů a dětí, jejichž osud je většinou neznámý.

„Islámský stát páchá odporné zločiny a venkovské oblasti Sindžáru při svém tažení proti nearabskému a nesunnitskému obyvatelstvu proměnil v krví nasáklá pole,“ píše ve zprávě lidskoprávní organizace. 

Situací v Iráku se v pondělí zabývala i Rada OSN pro lidská práva. Páchání zločinů proti lidskosti a zřejmě i válečné zločiny mají podle ní na svědomí obě strany konfliktu, tedy jak islamisté, tak irácká vláda. OSN do Iráku nyní vyšle své odborníky, aby nejzávažnější přečiny vyšetřili.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video