Příbuzní dětí zbili ředitele školy

  • 224
Provizorní policejní služebna vznikla v jihlavské základní škole. Městští strážníci dohlížejí na bezpečnost učitelů, které napadli příbuzní žáků. Potřebuji tady ve škole policisty, žáci i jejich rodiče se vzájemně napadají, obavy máme i my sami, naléhal před několika týdny na policii ředitel jihlavské základní školy Jaromír Karšulín.

Marně. Naopak minulý týden pocítil strach na vlastní kůži, když utíkal na pomoc jedné z učitelek.

Celý konflikt začal nenápadně. Učitelka nechala dvě děti po škole kvůli jejich nevhodnému chování. To ovšem rozčililo jejich matky. Přišly za učitelkou a začaly jí nadávat a vyhrožovat jí. "Hned jsem volal městskou policii. Ale strážníci stále nejeli, a tak jsem jí šel pomoci," vzpomíná ředitel.

Matky mu sprostě nadávaly, začaly na něj útočit. "Říkal jsem jim, ať školu opustí," vzpomíná. Neúspěšně. Naopak dostal pohlavek. A místo policistů se ve dveřích objevilo několik mužů. "Několikrát mě inzultovali pěstí. Teprve potom přijeli policisté," říká ředitel.

A jak bude ředitel řešit své napadení? Tvrdí, že nijak, k lékaři nešel, ani soudit se nechce. Podle něho to nemá žádný smysl. "Byl by to přestupek, sešla by se městská komise, před kterou by Romové ani nepřišli. A jakmile není celá věc dotažena do konce, ztrácí efekt. Nemá smysl řešit něco, co je dopředu jasné," konstatuje s nádechem marnosti.

Je přesvědčen, že u školy musí sídlit policejní služebna, situace je už příliš vážná. Nebezpečnější školy ve městě není. Vědí to i někteří rodiče, kteří už své děti přihlásili jinam. Tady být nechtějí. Proč? Škola sídlí v části, kde žije v několika panelácích silná romská komunita. K ní patří i děti a příbuzní, kolem kterých se točil poslední konflikt.

Po útoku na ředitele zřídila policie ve škole své přechodné stanoviště. U vchodu do školy je dokonce bezpečnostní kamera, která snímá okolí. "Máme jednu místnost, ve které jsou strážníci od půl jedné do pěti, kdy končí družina a různé kroužky," řekl zástupce ředitele městské policie Jaroslav Dřevo.

Kromě přímého dozoru policie by měla na školu chodit častěji i úřednice, která se zabývá prevencí kriminality. "Vím, jaká je tam situace," tvrdí Ladislav Vašek, člen Rady vlády pro romskou komunitu za kraj Vysočina. Zároveň slibuje, že zástupci romských organizací chtějí pracovat na zlepšení. "Budu mít tento týden jednání s ředitelem školy," podotýká Vašek.

Osobně je přesvědčen, že město musí Romům v této oblasti mnohem více pomáhat. Stěžuje si, že už přes rok žádá jihlavský magistrát o prostory, kde by se mohli Romové scházet. "To je zásadní věc, my stále nemáme místo, kam by děti mohly chodit. Potřebujeme takové prostory, v nichž by mohly temperamentní romské děti najít zábavu," prohlašuje.

Rodiče neromských dětí však už na žádné zlepšení nevěří, přestupy žáků na jiné školy pokračují, napadení bylo v minulosti příliš mnoho. Už příští týden odejdou další tři. Jedno z nich muselo neustále snášet výhrůžky, s rodiči se proto stěhují ze sídliště pryč.

,
Témata: napadení, Vysočina

Video