V Pákistánu se obětí kyselinového útoku stane ročně asi 150 žen. Mnohé z nich ale neztrácí naději

V Pákistánu se obětí kyselinového útoku stane ročně asi 150 žen. Mnohé z nich ale neztrácí naději | foto: AP

Příbuzné jí poleptaly obličej kyselinou, mladá Pákistánka jim dokázala odpustit

  • 36
Kvůli hádce o nádobí poleptaly dvaadvacetileté Manzúr její příbuzné obličej kyselinou. V Pákistánu se ročně stane obětí útoku žíravinou zhruba 150 žen. Postižené ženy na chirurgii v Rávalpindí ale nepodléhají zoufalství.

Dvaadvacetiletá Manzúr je pacientkou chirurgického oddělení 10 v nemocnici Benazír Bhuttové v Rávalpindí. Oddělení je plné žen v barevných šátcích, které sdílí stejné jizvy a traumata. Staly se obětí útoku kyselinou.

Neexistují žádné přesné údaje, ale podle odhadů se stane obětí útoku kyselinou asi 150 Pákistánek ročně. Pachateli jsou ve většině případů příbuzní nebo manželé, píše server BBC.

Manzúr napadly příbuzné kvůli hádce o mytí nádobí. "Bylo sedm ráno a já zrovna dodělala snídani. Dcerka začala plakat, tak jsem ji chtěla utěšit. Tchyně mi ale řekla, abych nejdříve umyla nádobí. Odpověděla jsem jí, že to udělám, vždyť je před námi celý den. Tchyně a snachy mě začaly bít a já jsem upadla do bezvědomí. Když jsem procitla, byla jsem v nemocnici v Láhauru," vypráví Manzúr.

Mladé Pákistánce Manzůr vylily do obličeje příbuzné kyselinu kvůli hádce o nádobí

Mladé Pákistánce Manzúr vylily do obličeje příbuzné kyselinu kvůli hádce o nádobí

Zatímco byla v bezvědomí, příbuzné ji polily kyselinou, která jí poleptala spodní ret, krk, ramena. Žíravina jí spálila kůži od brady k hrudníku.

Když Manzúr mluví o svých příbuzných, nedává přes všechno prožité utrpení znát žádnou hořkost. "Jsou jako má vlastní matka a sestry. Modlím se k Bohu, aby jim ukázal správnou cestu a ony už nikomu takto neublížily. Odpustila jsem jim, aby pochopily, že udělaly špatnou věc."

V nemocnici nyní Manzúr čeká na svoji šestou operaci. Zákroky poleptaných žen zde provádí tým pákistánských expertů ve spolupráci s britskými dobrovolníky.

"Děláme, co můžeme, abychom těmto ženám vrátili důstojnost," říká šéf lékařského týmu Charles Viva. "Je třeba zasáhnout nejen proti lidem, kteří tento zločin spáchají, ale i proti prodavačům kyseliny," dodává.

Jednou budu mít svůj salon krásy

Sajra Liaqatová má ze sebou svoji osmnáctou operaci. Nyní už může aspoň sedět opřená o svoji matku. U postele leží sedm let staré fotografie. Oslnivě krásná dívka v zlatých šatech na snímcích je Sajra před tím, než jí manžel vylil kyselinu do obličeje.

Přestože žíravina rozleptala jakoukoliv podobnost s kráskou na fotografiích, Sajra neztrácí odvahu. "Chci mít vlastní salón krásy. Chci, aby si lidé říkali: To je ta dívka, co tolik trpěla, ale neztratila naději. Chci dokázat tomu člověku, který mě polil kyselinou, že tím můj život neskončil," říká odhodlaně Sajra.

Mladá Pákistánka Sajra přežila útok kyselinou, kterou jí do obličeje vylil manžel

Mladá Pákistánka Sajra přežila útok kyselinou, kterou jí do obličeje vylil manžel

Manžel Sajry stále čeká na soud. Pokud bude odsouzen, hrozí mu trest mezi pěti a čtrnácti lety vězení. Matka Sajry však chce oko za oko. "Měli by ho buď popravit, nebo mu také vylít kyselinu do tváře. Ať ví, jaké to je."

Obránci lidských práv volají po zpřísnění trestů za kyselinové útoky. "Lidé na nejvyšší úrovni se tím začínají zabývat," říká Valerie Khanová z organizace Acid Survivors Foundation (ASF), která obětem pomáhá.

Kyselina ji připravila o zrak

Nazíra Bibiová je přátelská a hovorná mladá žena i přes zranění, která hyzdí její obličej. Je slepá a domnívá se, že kyselinu na ni ve spánku vylil její manžel. Žíravina jí protekla nosem a poleptala jí oči.

"Začala jsem křičet. Pak jsem uslyšela hlas svého manžela, jak mi šeptá: Kdokoliv se tě na to bude ptát, řekni, že ti to udělal Džaved," vzpomíná.

Hlavní starostí Nazíry je péče o děti. "Trápilo mě to, protože jsem se stala přítěží. V ASF jsem se ale naučila plést svetry, začala jsem chodit do školy a mé děti jsou se mnou. Nemohu přeci jenom sedět a ztrácet naději."

V Pákistánu se obětí kyselinového útoku stane ročně asi 150 žen. Ilustrační foto

V Pákistánu se obětí kyselinového útoku stane ročně asi 150 žen


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video