Fotografie Ilsy a Margit v dětství, která také dorazila do sdružení Post Bellum. | foto: pro iDNES.cz

Vyprávění pamětníků nahrálo už 300 lidí, soutěž příběhů pokračuje

  • 3
Do soutěže Příběhy 20. století se už přihlásilo 300 lidí. Organizátoři ze sdružení Post Bellum a Pant proto prodloužili do listopadu termín k odevzdání amatérských nahrávek. Odměnou za nejlepší dokument z vyprávění pamětníků dob minulého století může být 50 tisíc korun, chytrý telefon či tablet.

"Přes léto se registrovaly skoro tři stovky lidí ze všech krajů, dalších tisíc projevilo zájem o účast emailem a přes sociální sítě," uvedl ředitel Post Bellum a jeden z organizátorů soutěže Mikuláš Kroupa.

Kdokoli se tedy může soutěže stále zúčastnit a odevzdat soutěžní příspěvek do 1. listopadu. Stačí zdokumentovat vyprávění blízkých pamětníků, může to být výpověď členů rodiny, známých či sousedů. K příběhu je potřeba dodat fotografie a záznamy v elektronické podobě.

Soutěže se mohou zúčastnit zájemci ve třech kategoriích. Děti ve věku 13 až 15 let soutěží v kategorii žáci, dorost jsou mladiství ve věku 16 až 18 let a od devatenácti let je kategorie dospělých. Průměrný věk přihlášených je podle Kroupy 28 let, přičemž nejmladšímu je třináct a nejstaršímu čtyřiaosmdesát.

"Zájem je mile překvapující. Hlásí se i profesionální novináři, kolegové z rozhlasu a tištěných médií, ale nejvíce je z generace třicátníků a studentů středních škol," chlubí se Kroupa. "Věřím, že pro spoustu lidí je to také dobrá příležitost pustit se konečně do věci, kterou dlouho odkládali - zeptat se babičky nebo dědy, co všechno v životě prožili," dodal.

"Každý, kdo se do soutěže přihlásí a zpracuje nějaké celoživotní vzpomínky, zachraňuje a jedinečně obohacuje naše projekty Paměť národa a Moderní dějiny. A i to je jeden z cílů této soutěže," doplňuje ředitel Pantu Petr Pánek.

Podívejte se na animovaný spot k soutěži Příběhy 20. století:

Nejčastěji zpracovaným tématem jsou podle Kroupy výpovědi lidí, které pronásledovaly komunistické úřady v 50. letech či v době normalizace. Mezi zpracovanými příběhy jsou ale také hrdinná přiznání z dob druhé světové války či příběhy přeživších z nacistických koncentračních táborů.

Do soutěže například dorazila zvuková nahrávka o dobrodružství z 2. světové války. "Dva kamarádi podnikli doslova šílený útěk z bavorského Erdingu, kde roky otrocky pracovali na tamním letišti. Na kolech se jim podařilo ujet nacistickým pronásledovatelům a ukrýt se nedaleko Pelhřimova," vypráví Kroupa.

Výherci získají peníze i tablety

Organizátoři slibují vítěznému dokumentu odměnu 50 tisíc korun. "Pro vítěze soutěže jsou připraveny zajímavé ceny v podobě nejmodernější techniky - mobily, tablety, také vzdělávacích kurzy Scio a finanční odměny," vyjmenovává Kroupa. Dodává, že kritériem vybírání vítěze je nejenom nejzajímavější příběh, ale také nejdokonalejší technické i písemné zpracování.

Termíny kurzů

  • 25.9. Brno
  • 26.9. Ostrava
  • 30.9. Pardubice
  • 1.10. Plzeň
  • 3.10. Praha

Přesná místa a čas budou avizovány na webu pribehy20stoleti.cz

V pěti krajských městech se také připravují dokumentaristické kurzy. Kroupa vysvětluje, že se množí dotazy týkající se pravidel soutěže a způsobu zpracování materiálů. Chce proto veřejnost seznámit se způsoby, jak dosáhnout digitalizace starých materiálů i jak najít správné pamětníky. "Dokumentaristické kurzy a s tím spojené diskuse jsou pro veřejnost zdarma," dodává Kroupa. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video