Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Příběhy 20. století: Cesta vojáka wehrmachtu k československé armádě

  19:00
Když se Josef Bürger v roce 1945 vrátil z války do Prahy, měl na sobě uniformu východní Svobodovy armády. Málokoho by asi napadlo, že ani ne 30letý instalatér a zámečník z Čech začal sloužit jako voják třetí říše: cvičili ho v Německu a ve Francii a roku 1943 nasadili na Dněpru v bojích proti Sovětskému svazu.

Josef Bürger. | foto: Post Bellum

Josef Bürger žil se svými deseti sourozenci bez otce v Chlumu u Křemže severně od Českého Krumlova. K nacismu prý nechovali žádné sympatie a poslouchali rozhlasové vysílání z Londýna. Nebyli ovšem čistě česká rodina (Josefova babička byla Němka) a tak přišlo ve dvaačtyřicátém roce povolání do německé armády. Josef Bürger tedy narukoval a jako voják wehrmachtu absolvoval výcvik v Německu a především ve Francii.

"Tam jsme měli každou druhou noc cvičení," vzpomínal v roce 2009. "Běželo se třicet kilometrů útokem, patnáct tam a patnáct zpátky. Ráno se šlo třeba i beze spánku rovnou na střelnici a ti, kteří stříleli dobře, šli do kasáren a měli pak volno. Já tam byl s kamarádem Rudlou Reidlem a říkal jsem: 'Rudlo, přece nebudeme střílet dobře, vždyť jsme Češi.' Brzy jsme ale kvůli tamní tyranii změnili názor."

První nasazení: proti Rudé armádě

Roku 1943 poslali Josefa Bürgera na východní frontu. Zúčastnil se ofenzivy u Dněpru, ovšem k útoku se naštěstí nedostal. Vypráví, že kromě tvrdé ruské obrany trápila německé vojáky především noční zima a bahno: "Ve dne sluníčko a v noci mráz. Takže byla na zemi tenká ledová kůra, tu člověk prošlápl a pod tím byla změklá orná půda. My jsme měli kožené boty a ty zůstávaly v bahně. Napřed jsem je nosil přes rameno a pak jsem je zahodil. Zahodil jsem i plášť, takže jsem byl jen v kabátě a chodil jsem bosý."

Josef Bürger se zanedlouho rozhodl, že z ustupujícího wehrmachtu uteče a dezertoval spolu s jedním německým studentem. "Brzy jsme se dostali na hranici fronty. Rusové přišli, ale nevolali 'stůj'. Jak jsme se zvedli, tak začali střílet. Dostal jsem kulku do ramene a kolega do nohy a do paže."

Bürger vzpomíná, že ho Rusové nejen překvapivě nezastřelili, ale také ho (nikoli coby zajatce, ale jako dezertéra) ošetřili. S Rudou armádou prožil asi týden, načež se dozvěděl o 1. československém armádním sboru – východní "Svobodově" armádě a projevil přání se do ní přihlásit.

Následovala prý pro tu dobu typicky nelogická ruská reakce: jakýsi sovětský důstojník Bürgera vyslechl, dal mu misku boršče – a pak přikázal své osobní stráži, aby Bürgera zastřelila: "Ve mně vznikl takový vzdor. Chovají se ke mně tak dobře a pak mě zastřelí!? Tak jsem si vyměřil přikázaných deset kroků, ale žádná slza. V duchu jsem si říkal: 'Mámo, tak mně to nevyšlo.' A on povídá: 'Otoč se!' (…) A pak najednou důstojník nařídil, aby mě odvedli asi sedm kilometrů (…) do obrovské stodoly."

Bürger se dostal do zajateckého tábora, kde se jako zázrakem setkal s kamarádem z výcviku Rudou Reidlem, a po delších peripetiích byli přijati do československých jednotek.

Na Dukle a zpátky domů

Po dalším náročném výcviku odjel Josef Bürger spolu s dalšími československými vojáky vlakem do Kamence Podolského, nejdřív byl přidělen k jednotce jako pěšák-střelec z automatu a poté prošel karpatsko-dukelskou operací jako řidič. To, co za války zažil, ho poznamenalo nejspíš navždycky.

"Jednou jsme jeli sbírat mrtvé vojáky a shodou okolností jsem nakládal tátu se synem z mého družstva. Dozvěděl jsem se, že syn to dostal od miny nebo kulometu a padl. Táta to nevydržel, vyskočil za ním a dostal to také. Oba dva. A já je nakládal. Tři dny jsem nejedl a řekl jsem si, že se nechám raději zabít, než nakládat naše kluky. To je vám něco hrozného, když je máte v družstvu a pak je nakládáte jako padlé…"

Přes Slovensko se Josef Bürger dostal do už svobodné Prahy, chvíli ještě zůstal ve vojenském a v roce 1946 demobilizoval: "Chtěl jsem později do vojenské akademie, ale přišel posudek a komunisté mi zabránili v postupu. Tak jsem odešel z armády. " Po únoru 1948 pracoval Josef Bürger, praporčík v.v., v dělnických profesích.

Příběhy 20. století

Chcete-li se o osudu Josefa Bürgera dozvědět víc, poslouchejte v neděli na Rádiu Česko (v obvyklém čase, tedy krátce po desáté hodině) Příběhy 20. století. Pořad tentokrát vzniká ve spolupráci s občanským sdružením Post Bellum – a internetovým portálem www.pametnaroda.cz.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Historik: Metro mělo původně vést středem magistrály a jezdit přes mosty

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Poslanci projednají korespondenční volbu pro české občany v zahraničí

9. května 2024  5:15

Na mimořádné schůzi se poslanci vrátí k návrhu vládní koalice na zavedení možnosti korespondenční...

Výkonný výbor TOP 09 schvaluje nominaci Ženíška na post ministra pro vědu

9. května 2024

Širší vedení vládní TOP 09, výkonný výbor, se schází už v 7 hodin ráno, aby schválilo nominaci...

Z uprchlíka agentem. Šapošnikov sehrál při výbuchu ve Vrběticích klíčovou roli

9. května 2024

Premium Jakou roli hrál ve výbuchu muničního skladu ve Vrběticích bývalý ruský voják Nikolaj Šapošnikov? O...

Rusko bombarduje civilní cíle a chlubí se tím. Nechutné, říkají Ukrajinci

9. května 2024

Premium Záporoží (od zpravodajů iDNES.cz) Areál stavební firmy v Záporoží nacházející se jen dva kilometry od centra města zasáhla raketa...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...