Soutěž Příběhy 20. století | foto: Post Bellum

Podívejte se na ukázky vítězných snímků soutěže Příběhy 20. století

  • 0
Post Bellum a Pant uspořádaly pro amatérské dokumentaristy soutěž Příběhy 20. století. Přestože se jednalo o první ročník, svá videa poslalo přes šest set účastníků. O vítězích rozhodovali historici, novináři, zástupci pořadatelů a další. Přinášíme vám ukázky vítězných snímků a divácky nejúspěšnějšího dokumentu.

V žákovské soutěžní kategorii pro účastníky 13-15 let zvítězila třináctiletá Kateřina Kopecká. Natáčela rozhovor se svou babičkou Ruth Kopeckou. Vítězka získala 15 000 korun.

Druhou cenu a 10 000 korun získal Martin Flax. Zpracoval příběh Jaroslava Karla, protinacistického odbojáře, který po roce 1948 pomáhal převádět lidi přes hranice, za což byl odsouzen.

Třetí byl tým Markéty Sehnalové a Viktorie Geryšerové, který natočil výpověď Jaromíra Fišera. Popisuje každodenní život rodiny v průběhu druhé světové války, během náletů a osvobození. Autorky vyhrály 5 000 korun.

Ve studentské kategorii (15 -18 let) porotu nejvíce zaujal příběh pamětnice Evy Kleinové. Autorský tým Kateřiny Tomáškové a Markéty Hovorkové vypráví o dětství bez otce, který byl zatčen gestapem a umučen v koncentračním táboře v Mauthausenu. Dívky získaly 20 000 korun.

Druhá skončila Renáta Nová. Získala 10 000 korun za příběh z pohraničí, který jí kromě jiných vyprávěl Jaroslav Nový z Horní Bělé.

Sourozenci a studenti Barbora a Miloslav Sodomkovi natočili příběh své babičky Milady Čápové, která vzpomíná na období kolektivizace ve vesnici Zbožnov. Za třetí místo získali 5 000 korun.

Autorkou vítězného příspěvku v kategorii pro dospělé (od 19 let) se stala Tereza Tomášová (28 let). Vyhrála 50 000 korun a tříletou profesionální smlouvu o autorské spolupráci s Post Bellum.

Soutěž pokračuje příští rok

V květnu 2014 bude soutěž Příběhy 20. století pokračovat. Už nyní se připravte, natočte vyprávění vašich rodičů, prarodičů, sousedů nebo známých. Podrobnosti se dozvíte na soutěžním webu www.pribehy20stoleti.cz, nebo vstupte do Klubu přátel Paměti národa na www.pametnaroda.cz.

Výherkyně porotu oslovila příběhem Dity Krausové, která prošla ghettem Terezín, koncentračními tábory Osvětim-Březinka a Bergen-Belsen. Po válce se provdala za svého bývalého spoluvězně z Osvětimi Otu B. Krause a emigrovali do Izraele.

Druhé místo obsadil sedmadvacetiletý Josef Šuba. Zaznamenal příběh Žofie Popovičové, která se v roce 1940 rozhodla odejít z Podkarpatské Rusi a tajně přešla hranici do Ruska, kde ji odsoudili na tři roky do gulagu na Sibiři. Soutěžící získal 10 000 korun.

Třetím místem porota ocenila příběh o Angelině Lafazanovské. Ta se narodila v Řecku a se svou sestrou byla jedním z prvních makedonských dětí, které byly zachráněny před občanskou válkou transportem do komunistického Československa v roce 1948. Ztratila rodiče a žila po dětských domovech. Její svědectví zdokumentovala Kateřina Staníková (34 let) a  získala 5 000 korun.

Na webových stránkách www.pribehy20stoleti.cz probíhalo více než měsíc hlasování veřejnosti o nejlepší odevzdaný příběh. Celkem hlasovalo více než 50 tisíc lidí. Cenu v této kategorii (vzdělávací produkty v hodnotě 20 000 korun od společnosti SCIO) získal Aleš Kubíček (16 let), pro kterého hlasovalo 1 852 lidí. S přáteli zdokumentovali příběh Františka Lesáka. Za Pražského povstání zřídil v garáži rodinného domu provizorní ošetřovnu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video