David Rosůlek (vlevo) je postižený dětskou obrnou. Lékaři mu voperovali pumpu,...

David Rosůlek (vlevo) je postižený dětskou obrnou. Lékaři mu voperovali pumpu, která mu pomůže chodit. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

MF DNES: Poprvé řekl "mámo". Pomohla zázračná pumpa

  • 49
Hraje si se svým jednovaječným dvojčetem Dominikem i kamarády ve školce. Na rozdíl od nich však čtyřletý David nikdy nechodil ani nemluví tak jako jeho vrstevníci. Nyní mu pomohla speciální pumpa.

Donedávna dokonce nemohl příliš používat ani své ruce. Obě měl totiž kvůli nepřetržité křeči zaťaté v pěst. Jeho rodiče však věří, že se vše brzy změní k lepšímu. Díky unikátní baclofenové pumpě, kterou mu voperovali do těla lékaři pražské nemocnice v Motole.

"Synové se narodili předčasně. Po měsíci se ukázalo, že Dominik je zdravý, ale Davídek prodělal mozkovou obrnu. Odumřela mu část buněk, které ovládají pohybové centrum," vzpomíná matka dvojčat, třicetiletá Hana Rosůlková z Petrovic u Karviné.

Rodiče se od začátku snažili postiženému synovi pomáhat rehabilitačním cvičením. Nejdříve viděli pokroky, pak se ale jeho stav stále zhoršoval. "Už byly chvíle, kdy jsem ztrácela naději a říkala si, že lepší to nebude," přiznává Hana Rosůlková. Teď si však myslí pravý opak. "Věřím, že bude chodit i mluvit," líčí.

K optimismu má důvod od listopadu. Tehdy motolští lékaři voperovali Davidovi pod kůži na břiše takzvanou baclofenovou pumpu. "Ta dávkuje malé množství léku přímo do mozkomíšního moku v páteřním kanálku, což snižuje napětí svalů v končetinách," vysvětluje princip terapie ITB přednosta Neurochirurgické kliniky Fakultní nemocnice Motol Michal Tichý.

Operace je drahá, jen pumpa stojí okolo půl milionu korun, a nepomůže každému. Podle Tichého se hodí především pro pacienty, kteří mají vážné postižení rukou i nohou a nemohou mluvit, protože jim v tom brání napětí svalů okolo úst.

"Nejdřív jsme proto museli podstoupit test. Lékaři synovi zavedli do páteře katetr, kterým mu tam vpravili lék baclofen. Reakce nastala téměř okamžitě. Po dvaceti minutách Davídek povolil obě pěstičky a poprvé řekl máma," vzpomíná dojatě chlapcova matka.

Následnou operaci zvládl chlapec dobře. A po ní i nezbytnou operaci kyčelních kloubů, které se mu vlivem křečí a stažených šlach začaly deformovat. Jeho nohy jsou zatím slabé, ale rodiče mají důvod věřit, že Davídek bude časem chodit.

"Dřív jsme ho nesměli stavět, ale už to začínáme zkoušet. Když Davídka držíme a posadíme do dřepu, dokáže se vlastní silou zvednout," popisuje pokroky Hana Rosůlková. A nadšená je i z toho, že se chlapec pomalu učí mluvit. "Zatím žvatlá a teprve začíná tvořit slabiky. Na mě volá 'ami', na tátu 'ajťko'," usmívá se.

Důvod ke spokojenosti má i Petr Libý, lékař motolské neurochirurgické kliniky dětí a dospělých, na kterého se matka Davida obrátila s prosbou o pomoc. On je obratem pozval na vyšetření. "Stejným způsobem jsme zatím pomohli devíti pacientům s dětskou mozkovou obrnou. Davídek je z nich nejmladší. Nejstaršímu bylo při operaci 20 let," říká neurochirurg.

Lékaři rodiče dětí neinformují

Metoda je vhodná pro děti od tří let. "Právě ve věkové skupině předškolních dětí, kdy je tělo ve vývoji, vidíme největší prostor pro využití léčby. Proto by rodiče postižených dětí měli hledat pomoc co nejdříve," vysvětluje.

Baclofenová pumpa není novinkou. Od osmdesátých  let pomáhá dospělým lidem s roztroušenou sklerózou, po nehodě či mozkové mrtvici, kteří trpí zvýšeným svalovým napětím - spasticitou. V zemi ji implantuje několik center.

Dětem po mozkové obrně ji ale nabízí pouze motolská nemocnice. S pumpou má výborné zkušenosti už od roku 2007. Proč tedy nepomohla více postiženým? Mnozí dětští lékaři totiž o metodě nevědí a rodiče vhodných pacientů neinformují. "Například i maminka Davídka si nás našla sama," říká Libý.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video