Benjamin Levy zachytil minuty po havárii.

Benjamin Levy zachytil minuty po havárii. | foto: Benjamin LevyAP

Světu ukázal tragédii na letišti v San Francisku. Nejsem hrdina, tvrdí

  • 39
Sobotní havárie dopravního letounu u amerického San Franciska otřásla USA. Jako zázrakem zahynuli jen dva lidé. Sekundy po nehodě pak ukázaly sílu sociálních sítí, jen pár minut po pádu letadla se na nich začaly objevovat první fotografie přímo z místa nehody. Jaký je příběh muže, který jako jeden z prvních informoval svět o leteckém neštěstí?

Na palubě letu číslo 214 ze Soulu byl v sobotu i 39letý Benjamin Levy. Na jeho palubním lístku stálo číslo 30K, seděl tedy hned u dveří. Levy si ani nestačil uvědomit, že letadlo spadlo. "Všechno bylo velmi tiché a mírné. Lidé na sebe jen prázdně koukali. Panovala taková surreálná atmosféra. Všichni jsme viděli, že letoun, kterým jsme ještě před chvílí cestovali, je v plamenech," popisuje minuty po nehodě Levy.

Pilot boeingu v San Francisku zprvu zakázal evakuaci

Ticho posléze přerušoval tlumený pláč. Levy podle svých slov po nehodě necítil smutek nebo strach. "Byl jsem extrémně šťastný, že jsem nehodu přežil," svěřil se reportérům serveru telegraph.co.uk. A dodal, že podobně se cítili všichni, kteří se z trosek letadla dostali.

Když si stačil uvědomit, co se vlastně stalo, sáhl okamžitě po svém mobilním telefonu a začal fotit. Jeho fotografie se posléze objevily jak na sociálních sítích, tak v databázi zpravodajských agentur. Skromná výpověď Levyho však dostává zcela jiný rozměr po tom, co se po chvilce zamyšlení dostane k popisování situace přímo na palubě letadla.

Pochvala letušky a lidé od krve

"Po pádu letadla jsem otevřel únikový východ a pomohl několika pasažérům ven," vypráví Levy. Podle výpovědí dalších cestujících však udělal mnohem více. Pomohl například ženě, která byla zaklíněna mezi sedadly. Podle všeho byl jedním z posledních cestujících, kteří v letadle zůstali.

V tu dobu už na místo přijížděly první sanitky a hasičské vozy. Levy měl velké štěstí, utrpěl pouze řezné rány v obličeji a několik naraženin. Jiní dopadli mnohem hůře. "Lidé na sobě měli krev, měli zlomené nosy, zřejmě od nárazu do sedadel před sebou," popisuje Levy.

Po příjezdu lékařů musel jeden z hrdinů letu číslo 214 začít hledat přístřeší, na letišti totiž panovalo extrémní horko. Nakonec se posadil do stínu jednoho z hasičských vozů. Tam narazil na letušku, která mu pomáhala ven z letadla. "Seděla tam a až v tu chvíli jsem se dozvěděl, že má zlomenou kostrč. Podívali jsme se na sebe. Pak jsem na ni ukázal vztyčený palec. Chtěl jsem jí tím naznačit, jak skvělou práci odvedla. Odpověděla mi stejně - vztyčeným palcem," vzpomíná Levy.

Nejsem hrdina, jen jsem křičel na lidi

Podle svých slov není žádný hrdina, jen prý křičel na lidi, aby rychle opustili letadlo. "To ona je hrdinka, ona nosila lidi na zádech do bezpečí," vzdává poklonu statečné letušce.

Během čekání na ošetření Levy nafotil mnoho fotografií, které zachycují minuty po havárii. Je na nich vidět jak zdemolovaný letoun, tak zranění lidé v šoku. Na jedné z nich dokonce zachytil i muže, který, zřejmě v šoku, z trosek letadla dokázal vytáhnout i své zavazadlo.

Podobný příběh má podle Levyho každý z více než 180 lidí, kteří byli v osudný den na palubě. Ten jeho prý není ničím výjimečný.

Havárie letounu v San Francisku:

6. července 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video