Joao Bernardo Vieira

Joao Bernardo Vieira | foto: Profimedia.cz

Při útoku armády zemřel prezident Guineje-Bissau

  • 1
Guinejí-Bissau, malou republikou na západě Afriky, zmítá násilí. Vojáci zabili prezidenta Joâa Bernarda Vieiru, údajně v jeho domě. Jen pár hodin předtím zemřel při útoku na sídlo generálního štábu i jeho rival Tagmé Na Waié, šéf tamních ozbrojených jednotek.

"Smrt hlavy státu Joâa Bernarda Vieiry je potvrzena. Jeho žena je na angolské ambasádě," řekl novinářům v hlavním městě bývalé portugalské kolonie Sandji Fati, plukovník ve výslužbě a blízký spolupracovník zavražděného prezidenta.

Podle Fatiho byl Vieira zastřelen ve svém domě poté, co předtím odmítl odejít s angolskými diplomaty, kteří odvedli jeho ženu do bezpečí.

Nejmenovaný bezpečnostní zdroj uvedl, že za útokem na prezidenta, který byl příslušníkem menšinového etnika Pepelů, stojí vojáci z největší etnické skupiny Balantů, k níž patřil i bývalý velitel guinejské armády Waié.

Útok by tak mohl být pomstou za nedělní bombový atentát na sídlo generálního štábu ozbrojených sil, při kterém Tagmé Na Waié, velitel armády Guineje-Bissau a prezidentův politický protivník, zemřel.

Armáda: Neusilujeme o převrat v zemi

Armáda se oficiálně zřekla odpovědnosti za zabití hlavy státu. Odvysílala v rozhlase prohlášení, ve kterém uvádí, že vražda prezidenta byla činem osamocené skupiny vojáků, po kterých bylo zahájeno pátrání. Vedení země nyní převezme v souladu s ústavou premiér.

Ve městě se ale stále ozývá střelba a není jasné, kdo ho kontroluje. Situace je nepřehledná. Podle agentury AP vojsko popřelo, že by šlo o státní převrat, a uvedlo, že bude respektovat ústavní pořádek.

PREZIDENT viEIRA

Devětašedesátiletý Vieira se moci ujal převratem v roce 1980. V roce 1994 zvítězil v prvních pluralitních volbách, ale o pět let později byl po občanské válce sesazen. Po návratu z portugalského exilu v roce 2005 v prezidentských volbách opět uspěl.

Nepokoje vypukly v zemi už včera. Neznámí ozbrojenci zaútočili na budovu generálního štábu. Agentura AFP napsala, že uvnitř vybuchla silná nálož, Reuters zase hovořila o střelbě z granátometů. Svědci se nicméně shodli, že část budovy se po zásahu zřítila.

V budově štábu zemřel šéf armády Tagmé Na Waié. "Generál byl ve své kanceláři, když bomba vybuchla. Byl vážně zasažen a podlehl svým zraněním," řekl AFP jeho pobočník Bwam Nhamtchio. Exploze si vyžádala dalších pět zraněných, z toho dva těžce.

Vojáci pak okolí budovy uzavřeli a rozjeli pátrání po strůjcích atentátu. Nařídili také - údajně z bezpečnostních důvodů - přerušit vysílání pěti místních rozhlasových stanic. Do éteru vysílá pouze státní rozhlas.

Portugalsko, Africká unie, EU a Spojené státy vraždy odsoudily a vyzvaly k obnovení pořádku. Portugalsko do Lisabonu na dnešní večer svolalo naléhavou schůzi Společenství lusofonních zemí. Africká unie útoky označila za zbabělé a ohavné.

Za situaci v zemi mohou drogové gangy

Podle analytiků mohou za zhoršení bezpečnostní situace v zemi v posledních letech především latinskoamerické drogové gangy. Ty využívají málo střežené pobřeží země k pašování kokainu přes Afriku do Evropy.

Drogové kartely, které mají přístup ke zbraním, rychlým lodím i letadlům, prý podplácejí vrchní velitele ozbrojených sil a úředníky. V jedné z nejchudších zemí světa, jejímž hlavním vývozním artiklem jsou oříšky kešu, to s korumpováním úředníků podle analytiků nemají těžké.

Guinea-Bissau

Guinea-Bissau je malá země na západě Afriky, mezi Senegalem a Guinejí. Má necelých 37 tisíc kilometrů čtverečních, asi 1,6 milionu obyvatel a je jednou z nejchudších zemí světa.

Od roku 1974, kdy získala nezávislost na Portugalsku, prošla několika převraty. V listopadu při nezdařeném puči napadli vzbouření vojáci sídlo prezidenta Vieiry. Hlava státu tehdy útok přežila bez újmy, zemřeli dva prezidentovi osobní strážci.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video