Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Při summitu NATO nehrozí Praze 11. září

  0:01aktualizováno  0:01
Alexandr Vondra, bývalý český velvyslanec v USA, který šéfuje již rok a půl přípravám na listopadový summit NATO, se nebojí, že by teroristé mohli v průběhu schůzky nějak masivně zaútočit na Prahu. Bezpečnostní opatření to prý téměř vylučují. Ale Pražanům i mimopražským doporučuje, aby se některým částem hlavního města v době summitu radši vyhnuli.

Od útoku na New York a Washington uplynul více než rok. Od té doby teroristé zaútočili na mnoha dalších místech, například před více než týdnem na indonéském Bali. Obáváte se, že by mohli za měsíc udeřit i na Prahu v průběhu summitu NATO?
Je to riziko, s nímž musíme počítat. Současně se na ně musíme připravovat, abychom byli schopni takovou hrozbu eliminovat. V tom nás nepochybně 11. září 2001 ovlivnilo.

Máte tedy nějaké informace o možném útoku teroristů či o podobné hrozbě?
V tuto chvíli nemáme žádnou zpravodajskou informaci, že by něco takového v listopadu Praze hrozilo. A systém bezpečnostních opatření bude takový, že tak velký útok, jaký jsme viděli loni v září, je možné v Praze v době summitu téměř vyloučit. Budeme na to připraveni na zemi i ve vzduchu tak, aby něco takového nemohlo nastat.

Vy znáte všechna bezpečnostní opatření, i ta utajovaná, která budou summit provázet. Myslíte si, že je vláda schopna zajistit bezpečnost občanů v průběhu summitu?
Určitě. Všichni, kdo s tím mají co do činění, se na to připravují dlouhodobě a nemáme v tomto směru žádný deficit, ani když to porovnáme s podobnými akcemi v zahraničí. Jsme připraveni.

Tato akce bude i největším setkáním cizích státníků na našem území v historii. Kdo se stará o jejich bezpečnost? Jejich vlastní služby, nebo za to také odpovídá česká strana?
To je dáno mezinárodními úmluvami. Za bezpečnost zodpovídáme my jako hostitelé, ale mnozí z hostů budou samozřejmě mít i vlastní a často početnou ochranku.

Na bezpečnost účastníků, hostů i občanů bude v Praze dohlížet až 12 tisíc policistů i vojáků a to je také největší akce svého druhu v české historii. Kdo bude volán k odpovědnosti, když se situace nezvládne?
Já zodpovídám za organizaci akce a za bezpečnost zodpovídá ministr vnitra.

To znamená, že když vypuknou například nepokoje a policie je nezvládne, vy nenesete žádnou odpovědnost jako koordinátor summitu?
Já to nechci dělat tou klasickou českou metodou přehazování horkého bramboru zodpovědnosti.

Tak kdo je zodpovědný?
Především česká vláda. A pak v rámci svých kompetencí každý jednotlivý ministr či v rámci organizace celé akce já. Tu největší zodpovědnost tedy budu mít já, ministr vnitra a ministr obrany.

Obáváte se, že protesty proti alianci mohou přerůst ve větší nepokoje či konflikty s policií, jak jsme tomu byli v Praze svědky při zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky před dvěma lety?
Nemáme zatím důvod se obávat nějakých obrovských demonstrací, protože aliance nikdy nebyla terčem tak velkých protestů jako světové ekonomické organizace, protože to téma a agenda, které se zde budou projednávat, jsou jiné. Samozřejmě to neznamená, že v Praze nic nebude. Připravují se čeští anarchisté i komunisté, ale nemám informace, že by se do našeho hlavního města chystala celá plejáda těch organizací, které zde například demonstrovaly před dvěma lety.

Vy tedy neočekáváte větší účast demonstrantů například z ciziny? Policie totiž hovoří o více než 10 tisících, ale pořadatelé protestů maximálně o čtyřech tisících účastníků.
Určitě přijedou i demonstranti z ciziny, ale preventivní opatření na hranicích budou tentokráte větší.

Objevují se i obavy, že při znemožnění vstupu některých lidí do České republiky mohou naše orgány porušit jejich práva, či dokonce mezinárodní úmluvy.
Já jsem více než čtyři roky působil v USA a každý, kdo tam jel, ví, jak je někdy obtížné projít imigrační kontrolou na letištích. A to je země, která je považována za nejsvobodnější na světě. Lidským právem není kamkoli se vlámat a dělat tam co chci.

Svrchovaným právem je zemi opustit, v tom nelze nikomu bránit, ale pokud vstupuji na území nějakého suverénního státu, tak musí každý respektovat základní pravidla hry, tedy i místní zákony, vyhlášky a předpisy. To vyžaduje každý demokratický stát. Ale nemůže to být vymáháno jen tak, že se třeba někdo někomu nelíbí. To nejde.

V některých částech Prahy mají mít děti kvůli summitu prázdniny, přišli jste s nápadem, aby se v supermarketech na okraji města konaly akce, které by odlákaly část obyvatel z centra. Co byste poradil přímo lidem?
Nepražanům bych doporučil, aby se Praze v ty dny radši vyhnuli, a nezvyšovali tak zátěž, které bude město vystaveno. Pokud jde o Pražany, tak by měli velmi pečlivě sledovat všechny informace, které jim budeme předávat například o dopravě i bezpečnosti, a chtěl bych je požádat, aby tomu, pokud to bude možné, uzpůsobili i svůj režim. Kdo například nebude skutečně muset ve dnech summitu do centra města, ať si zvolí jiný termín. To městu v jeho exponovaných částech ulehčí.

Doprava v Praze je po povodních už teď mnohdy katastrofální a summit to ještě zhorší. To může vyvolat další negativní reakce obyvatel.
Ta akce bude trvat dva dny. S přípravami tak dva a půl dne. Musíme si uvědomit jednu věc: my jsme se stali členy největší a nejmocnější bezpečnostní organizace světa, která nám dává ty největší možné záruky. Aby aliance mohla vůbec fungovat, tak se musí občas sejít. To je daň, kterou platíme za bezpečnostní záruky. A já si myslím, že trocha nepohodlí za to stojí.

Když se rozhodovalo o tom, že summit aliance bude v Praze, tak se přihlíželo zejména k tomu, že se NATO bude dále rozšiřovat na východ. I proto padla volba na českou metropoli. Jenže mezitím bylo 11. září a hovoří se o válce proti Iráku. Změní to program vrcholné schůzky?
Ano, Praha byla zvolena kdysi zejména s ohledem na rozšiřování a to je stále hlavním tématem. Po 11. září je však situace skutečně jiná. Jedním z hlavních rizik pro NATO je v současnosti terorismus a o boji s ním se zde zcela jistě bude jednat.

V Praze se má aliance rozšířit o dalších sedm východoevropských zemí. Nebojíte se toho, že NATO se tím ještě více rozplizne a už nebude tak akceschopné?
Toho se nebojím. Například všechny tři pobaltské země se připravují velmi dobře a jejich vstup oproti předpokladům ani nenaruší vztahy s Ruskem. Oni budou naopak přínosem a další země také.

Bude se na summitu jednat o možné válce s Irákem?
Ta diskuse se tomu určitě nevyhne, protože nikdy jinde se vrcholní představitelé zemí aliance a jejich spojenci a partneři takto nesejdou. Zejména Evropané si tady budou moci vyjasnit své postoje k Iráku s postoji americkými.

Může přímo v Praze padnout nějaké zásadní rozhodnutí v případě války s Irákem?
To záleží na tom, k jakému definitivnímu rozhodnutí dospěje Rada bezpečnosti OSN.

Počítá se s jednáním o tažení proti Iráku v programu summitu?
Ne. My bychom ani nechtěli, aby otázka Iráku v Praze převálcovala ostatní záležitosti, jako je rozšíření či další reformy aliance. Ale Iráku se určitě nelze na summitu vyhnout. Možná tomu bude věnována jedna ze schůzek.

Mohl by pražský summit přispět i k takovým věcem, že si na něm například Američané a Němci z očí do očí vyříkají vzájemné problémy? Prezident George Bush třeba nezvedal kancléři Gerhardu Schröderovi telefon, když jej německá ministryně spravedlnosti přirovnala k Hitlerovi.
Na okraj všech takových velkých setkání se konají ještě další schůzky. Myslím, že svědky takových jednání v Praze budeme a že si tam politici mohou vyříkat své vzájemné problémy.

Kromě koordinátora summitu jste současně i náměstkem ministra zahraničí. Co budete konkrétně dělat, až alianční listopadová schůzka skončí?
Nevím, na to teď nemám ani pomyšlení. Jestli mám nějaký sen, tak si pak pořádně odpočinout. Teď je doba, kdy pracuji jako nikdy v životě, spím tak čtyři pět hodin denně. V politice můžete něco odložit, ale tady to nejde.

Vy jste před lety, když jste například působil u prezidenta Václava Havla, působil uvolněnějším dojmem. V současnosti jste skutečným superúředníkem. Vás to baví?
Jsem úředníkem již třináct let a někdy se zamýšlím nad tím, zda už není čas dělat něco jiného. Ale uvidíme.

Tedy, už víte, co budete dělat v budoucnosti?
Nemám tušení.To nejlepší z volebního studia iDNES.tv

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Miroslav Kalousek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.
ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace Miroslavu Kalouskovi, to jsou témata...  celý článek

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.
ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To jsou témata zápisníku "Minulý týden"...  celý článek

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.
Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se společností a myšlením vychází nově na...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.