Ozbrojené milice v Tripolisu střílely do protestujících lidí. | foto: Reuters

Masakr v Tripolisu. Vzpurná milice odmítla protesty střelbou do davu

  • 40
Páteční střet jedné z odbojných milic s účastníky demonstrace v Tripolisu si vyžádal přes 40 mrtvých a 400 zraněných. Reportér agentury Reuters mezi těly obětí viděl také asi dvanáctiletou dívku. Páteční masakr byl jeden z nejkrvavějších od svržení bývalého diktátora Muammara Kaddáfího. Střety pokračovaly i v sobotu.

Podle dosavadních záznamů libyjského ministerstva zdravotnictví zahynulo 32 lidí a dalších 391 utrpělo zranění. Nová statistika však již podle AFP uvádí více než čtyři desítky mrtvých.

Libyjský premiér Alí Zajdán na masakr reagoval prohlášením, že všechny ozbrojené milice bez výjimky musejí z hlavního města odejít. "Existence zbraní mimo armádu a policii je nebezpečná," řekl podle agentury Reuters. "Všechny ozbrojené milice musejí bez výjimky Tripolis opustit."

Několik stovek až tisíc lidí se podle agentur zapojilo do největší demonstrace za posledních několik měsíců proti milicím, které jsou v libyjské metropoli od svržení bývalého diktátora Muammara Kaddáfího mimo kontrolu úřadů. Zástup se nejprve sešel u mešity na náměstí v centru Tripolisu a pak se vydal na poklidný protestní pochod k budově patřící milici z města Misuráta.

"Chceme armádu, chceme policii," provolávali demonstranti opakovaný požadavek, aby milicionáře v hlavním městě nahradily bezpečnostní síly. Když se zástup přiblížil k budově misurátské milice, ozbrojenci vyšli ven a začali střílet. Nejprve zřejmě do vzduchu, protože se ale dav nerozešel, zahájili palbu do lidí. Podle AP stříleli automatickými zbraněmi, granátomety a protiletadlovými kulomety. Ozbrojenci prý rovněž fyzicky napadli jednoho reportéra a fotografa, protestující je ale zachránili.

Premiér Zajdán podle AP několik hodin po střetu - vzhledem k předchozím informacím médií překvapivě - obvinil z násilí jak příslušníky milice, tak i protestující. Účastníci pochodu podle něj byli ozbrojení. Svědci ale tvrdí, že žádné zbraně mezi demonstranty neviděli.

Nicméně v pozdních hodinách se podle AP někteří účastníci protestu vyzbrojili a spojili se členy jiných milic. Nyní je prý z oblasti slyšet intenzivní střelba. Zajdán rovněž poukázal na to, že vláda dala svolení k demonstraci jen před tripolskou mešitou. Protestující se ale místo toho vydali k sídlu milice.

Střety pokračovaly i v sobotu na tripoliském předměstí Tadžúrá, kde se proti sobě postavili tripoliské milice a ozbrojenci ze západolibyjské Misuráty, kteří po pátečním útoku na velitelství přišli pomstít své spolubojovníky. Misurátští muži zaútočili na kasárny, které nyní okupují tripoliští ozbrojenci.

Podle velitele této brigády, která nyní spadá pod ministerstvo obrany, si střet vyžádal jednu oběť a osm zraněných, informovala agentura AFP. Misurátské milice podle libyjské agentury LANA kasárna vydrancovali a odvezli si zbraně a munici. Odpoledne se prý pokusili proniknout do centra.

Protest jako reakce na akce ozbrojenců

Páteční protest byl reakcí na čtvrteční ozbrojený střet mezi znepřátelenými milicemi v centru metropole, který si vyžádal dva mrtvé a třicítku zraněných.

Tyto ozbrojené skupiny, které před dvěma lety pomáhaly svrhnout Kaddáfího režim, postupně nyní kontrolují značnou část této severoafrické země a často mezi sebou bojují. Většinou pocházejí z jiných míst Libye. Do hlavního města se dostaly při bojích s Kaddáfího silami a dosud se z něj nestáhly. Tripolisané proti nim pravidelně protestují a přechodná vláda je opakovaně vyzývá k odchodu, ale marně.

Střety demonstrantů a milicí s tak velkým počtem obětí nejsou od pádu režimu Muammara Kaddáfího před dvěma lety obvyklé. Ale letos v červnu zahynulo ve východolibyjském městě Benghází nejméně 31 lidí a více než 100 bylo zraněno poté, co desítky demonstrantů, z nichž někteří byli údajně ozbrojení, žádaly, aby členové milicí složili zbraně a aby je nahradily řádné bezpečnostní složky.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video