Jedi Obi-Wan Kenobi

Jedi Obi-Wan Kenobi - Britský hererec Ewan McGregor jako Obi-Wan Kenobi ve filmu Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005) | foto: Profimedia.cz

Při sčítání uveďme víru z Hvězdných válek, vyzývají se lidé na internetu

  • 864
Chceme změnit české dějiny a přepsat Guinessův rekord. To vzkazuje na internetové sociální síti skupina lidí, která chce při sčítání lidu do dotazníku uvést jediismus, víru inspirovanou ságou Hvězdné války. Bránit jim v tom nebudeme, vzkazují statistici.

"Pojďte změnit dějiny naší republiky a při letošním ´Sčítání lidu, domů a bytů 2011´ uveďte do kolonky ´náboženská víra´ víru Jedi," vyzývají zakladatelé skupiny na Facebooku. K iniciativě se přidalo do čtvrtečního večera 12 tisíc lidí. A jejich číslo každou hodinu o několik stovek povyskočí.

Inspirací pro zakladatele skupiny je Nový Zéland. "V roce 2001 se tam k tomuto náboženství přihlásilo 53 tisíc lidí a stalo se tak po křesťanství druhým nejrozšířenějším náboženstvím v zemi," popisují.

Víra Jedi

Jedi je náboženský rytířský řád ze sci-fi ságy Hvězdných válek. Jeho příslušníci jsou ochránci míru, kteří ovládají vesmírnou sílu. Ta jim dává nadpřirozené schopnosti. Z filozofie filmových hrdinů později vzešlo reálné náboženské hnutí, které má statisíce příznivců.

Aby toho dosáhli v České republice, muselo by burcování na internetu vyslyšet přes 117 tisíc lidí. Právě tolik se jich při posledním sčítání lidí v roce 2001 přihlásilo k druhé nejsilnější české církvi - Českobratrské církve evangelické. Katolickou víru v dotaznících uvedly téměř tři miliony obyvatel.

Na druhou stranu, pokud by všichni do skupiny přihlášení splnili své internetové předsevzetí, už nyní je jasné, že by jediistů bylo v ČR více než třeba budhistů. Těch se před 10 lety sečetlo na sedm tisíc.

Jediismus do formulářů patří, pozor ale na internet

Víra filmového náboženského rytířského řádu sice není v Česku oficiálně uznávána, podle statistiků ji ovšem lidé do sčítacích formulářů vyplňovat mohou. Skupina vyznavačů Jedi se ale musí vyhnout počítači.

"U papírových formulářů jim v tom nic nebrání. V elektronické podobě je to ale k této variantě nepustí, protože on-line formulář pracuje se zaregistrovanými církvemi," vysvětlil místopředseda Českého statistického úřadu Stanislav Drápal.

Statistikové při vzniku skupiny na internetu zpozorněli. Pokud by totiž lidé náboženství vyplňovali houfně, nebo by se jim ho podařilo zaregistrovat, zvážili by změny ve vyhodnocování výsledků sčítání. "Buď je necháme v kolonce ´ostatní´, nebo této víře přiřadíme samostatnou kolonku i kód," dodal Drápal.

Pro stát by příliv jediistů neznamenal žádnou změnu. "Pokud se budou lidé hlásit k neregistrovaným církvím, pak o nic nejde," říká mluvčí ministerstva kultury Stanislav Brunclík.

Pokud by příznivci rytířů Jedi chtěli náboženství zaregistrovat, musí nejméně tři z nich předat návrh k registraci s 300 podpisy ministerstvu kultury. Na peníze státu by ale nová církev dosáhla nejdříve za 10 let. A to už by mohla platit - vzhledem k plánům na majetkové vyrovnání státu a církví - pro financování církví jiná pravidla.

sčítání lidu

Sčítání lidí, domů a bytů čeká Českou republiku po deseti letech v březnu. Celkem bude stát zhruba dvě a půl miliardy korun. Sčítací komisaři začnou formuláře roznášet od 7. března. Lidé je budou moci vyplňovat po půlnoci z 25. na 26. března do 14. dubna. První výsledky budou známé na konci letošního roku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video