Policie v roce 2001 zatajila, že Langerovo jméno figuruje v kauze s mafiánem Mrázkem.

Policie v roce 2001 zatajila, že Langerovo jméno figuruje v kauze s mafiánem Mrázkem. | foto: Čeněk Třeček, iDNES.cz

Při prověrce Langera nevěděli o Krakatici

  • 194
Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) mě dvakrát prověřil a nenašel nic podezřelého. Tímto zaklínadlem se ministr vnitra Ivan Langer brání proti pochybnostem o svém lobbingu v kauze prodeje stavební firmy IPS. Obchod byl podezřelý tím, že ho zpovzdálí ovlivňoval kmotr podsvětí František Mrázek.

Ve čtvrtek se však ukázalo, že NBÚ minimálně v jednom případě neměl při prověřování Langera všechny klíčové podklady. Bývalý šéf úřadu Tomáš Kadlec přiznal, že policie jim v roce 2001 zamlčela informace ze spisu Krakatice. Nevěděli, že Langerovo jméno se objevuje v souvislosti s aktivitami kmotra podsvětí Františka Mrázka.

"Když jsme tehdy oslovili policii, jestli se Ivan Langer objevuje v jejich spisech, odpověděli, že ne. Stejně tak tajné služby. Prověrku jsme mu proto udělili," řekl MF DNES Kadlec. Policejní odposlechy přitom naznačují, že Langer lobboval v kauze IPS ve prospěch podnikatelů Sekyry (který byl s Mrázkem v kontaktu) a Kyselého.

Langer mohlo navíc dojít ke střetu zájmů, když lobboval ve prospěch Ivana Kyselého, který mu půjčil dva miliony korun.

Kadlec ve čtvrtek řekl, že kdyby tato závažná fakta znal, mohl mít Langer se získáním prověrky potíže. "Velmi vážně bychom se tím zabývali. Otázkou je, zda by pak prověrku získal, či nikoliv," tvrdí Tomáš Kadlec. On sám přitom čelil podezření, že za jeho éry uděloval NBÚ velmi nestandardní prověrky.

"Nechci říct, že řada prověrek za minulého vedení byla zmanipulovaná, ale rozhodně byla provedená nestandardně," řekl v květnu MF DNES současný ředitel NBÚ Dušan Navrátil. Kadlec to popírá.

O případu Langera však Navrátil zřejmě nemluvil. Ministr vnitra totiž prověrku na stupeň přísně tajné dostal znovu loni – v době, kdy už úřad řídil Navrátil. NBÚ však ve čtvrtek nezveřejnil, zda jeho lidé měli při loňském zkoumání Langerovy minulosti a jeho majetkových poměrů na rozdíl od roku 2001 k dispozici spis Krakatice, který sledoval aktivity kmotra podsvětí Františka Mrázka. Policisté při jeho odposlouchávání přišli na to, že stojí v pozadí snahy podnikatelů Luďka Sekyry a Ivana Kyselého získat podíl v IPS. Lobbingem jim pomáhal právě Langer. S Mrázkem komunikoval Sekyra.

NBÚ věděl o půjčce, víc nic
Zajímavé je, že v tomtéž roce půjčil Kyselý Langerovi dva miliony na opravu domu. Okolnosti půjčky tají. Není tak jasné, jak moc výhodná pro ministra je. "NBÚ není oprávněn poskytovat informace o účastnících řízení," napsal MF DNES Lubomír Prchal z NBÚ. Obecně dodal, že úřad věnuje ověřování a zjišťování bezpečnostních rizik velkou pozornost a je téměř vyloučené, že by mu závažné informace unikly.

"O půjčce od pana Kyselého jsem stejně jako o majetkových poměrech informoval NBÚ. A dostal jsem dvě prověrky," tvrdí Langer. Klíčovou otázkou je, zda úřad znal i podrobnosti z Krakatice. NBÚ věděl o půjčce, ale zřejmě už neměl informace o tom, že Langer ve stejnou dobu Kyselému (a nepřímo i Mrázkovi) pomáhal získat IPS.

Bylo by totiž překvapivé, kdyby policie informace z Krakatice NBÚ předala. Protikorupční jednotka, v jejímž archivu spis leží, si ho hlídala tolik, že ho nezpřístupnila ani kolegům, kteří jej potřebovali. "Měli jsme o spis zájem od doby, kdy jsme začali vyšetřovat vraždu Mrázka. Dostali jsme všechno, až na Krakatici," řekla bývalá mluvčí protimafiánského útvaru Blanka Kosinová.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video