Při problémech mohou pomoci odbory

Brno - Pokud si pracovník najde lepší zaměstnání, přeje si, aby jeho výpověď byla vyřízena co nejrychleji a bez problémů. Pokud se chce zaměstnavatel zbavit svého pracovníka, snaží se to vyřídit také co nerychleji a bez zbytečných výdajů. Zaměstnavatel ale může dát výpověď jen ze zákoných důvodů. Často se tak ovšem neděje - zaměstnavatel obchází zákon. Pak je každá rada drahá.

Nejlépe je obrátit se o pomoc na odbory, právníka, který se specializuje na pracovněprávní spory nebo požádat o radu na úřadu práce. Odboráři i pracovníci úřadů práce se však shodují, že i když zaměstnanec spor se zaměstnavatelem vyhraje, má ve firmě těžkou pozici a mnohdy stejně nakonec odejde jinam.

"S případy, kdy zaměstnavatel obchází zákon, se setkáváme často. Zaměstnanci nejsou informováni. Jejich povědomost o právech i povinostech podle zákoníku práce je mnohdy velice nedostatečná. Bohužel tomu tak bývá i u zaměstnavatelů," tvrdí Jaromír Šaroun z úřadu práce okresu Brno-venkov.

Mnozí lidé podle něj bezmyšlenkovitě podepisují všechno, co jim zaměstnavatel předloží, a potom se diví. "Například zaměstnavatelé často říkají - tady máš výpověď, musíš to podepsat, protože už tě nepotřebuju. Ale je to nadepsané jako dohoda. Zaměstnanec to podepíše a pak mu řeknou, ano ty jsi svobodně souhlasil s ukončením pracovního poměru dohodou," řekl Šaroun.

"Lidé by při problémech měli zjišťovat, zda je snaha zaměstnavatele o propuštění v souladu se zákoníkem práce. Zaměstnavatel totiž může dát výpověď pouze ze zákoníkem přesně vymezených podmínek. Důvody musí být přesně specifikované a doložitelné," uvedl Šaroun. Pokud si zaměstnanec myslí, že výpověď dostal neoprávněně, má právo se bránit. O neplatnosti výpovědi se může dohadovat se zaměstnavatelem, a pokud neuspěje, zbývá soud.

Lidé se při potížích velmi často obracejí také na odbory. "Člověk v podobných situacích má dvě možnosti. Pokud je členem odborů, má možnost se obrátit na svou odborovou organizaci nebo na naše servisní služby - buď na právníka příslušného doborového svazu nebo na regionální právní poradenství. Pokud ale není členem odborů, zbývá mu jedině obrátit se na placeného právníka. Odborář má vše bezplatně. Nečleny odborů nevyhodíme, ale můžeme jim dát pouze základní radu," vysvětlila Marta Nováková z brněnské regionální rady odborových svazů.

Chcete znát další podrobnosti? Máte problémy se zaměstnavatelem, který s vámi jedná podle vás nezákonným způsobem? Víte vůbec, jak s vámi zaměstnavatel může jednat? Čtěte pravidelný seriál Argumenty DNES ve středeční jihomoravské příloze MF DNES.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video