Při přidělování bytů hrozí korupce

Praha - Prostor pro korupci vytvářejí některé městské části svými pravidly pro přidělování bytů. Ty se navíc od sebe někdy i velmi výrazně liší. Radnice mají například různá kritéria pro posuzování žádostí o pronájem obecního bytu ze sociálních důvodů, odlišují se i mírou benevolence při prověřování majetkových poměrů žadatelů. Vyplývá to z analýzy, kterou zpracoval magistrátní úřad. Konkrétní případy však jeho ředitel Zdeněk Zajíček neuvedl.

"Vyzveme proto radnice, aby důkladněji prověřovaly skutečné majetkové poměry žadatelů a zkusily vytvořit a sjednotit alespoň základní pravidla pro pronájem bytů," dodal Zajíček s tím, že by to umožnilo lepší kontrolu.

K analýze přidělování bytů v Praze přistoupil magistrát na konci minulého roku po zveřejnění případu a člena sociální komise v Praze 1 Luboše Zámečníka. Ten požadoval stopadesátitisícový úplatek od jedné nájemkyně za to, že nebude zpochybněna její smlouva k bytu.

KAUZA BYTY V PRAZE 1

Radní schválili závěry kontroly bytů

Opozice s kontrolou bytů spokojena není
Pokud mají pravdu zástupci Prahy 1 za ODS, přidělování bytů v této části města funguje výborně a neexistuje žádné podezření na korupci. Tak by šlo shrnout dosavadní výsledky šetření, jež začalo poté, co člen sociální komise Luboš Zámečník podle policie vydíral ženu, které hrozil odebráním obecního sociálního bytu. Existují ovšem i jiné názory, které kontrolu velmi zpochybňují. Pochybnosti o způsobu přidělování obecních bytů má například člen kontrolního výboru zastupitelstva Prahy 1 Jan Votoček (Pravý blok).

"Objevili jsme několik podezřelých případů, z nichž většina se týká členů sociální demokracie. Dále je prověřujeme," tvrdí. "Velmi nestandardní pak byla rychlost, jakou radní přidělili před dvěma lety byt panu Zámečníkovi, i rozsah investice, kterou schválili do jeho rekonstrukce," dodává Votoček.

Kritiky současného stavu jsou ovšem i tři členové ODS, kteří opustili svůj stranický klub a jsou v menšině. Ti poukazují například na nejasná pravidla pro uvolňování peněz na opravy obecních domů a nájemních bytů.

"Bezúspěšně jsme navrhovali, aby městská část nedávala peníze do privatizovaných domů dříve, než se v nich definitivně upraví vlastnické vztahy," říká jeden z nich, Karel Koželuh. "Považujeme za nespravedlivé, aby investicemi do některých prodávaných bytů zvýhodňovala městská část obyvatel vůči ostatním," uvádí.

Místostarosta Karel Loucký (ODS) ovšem trvá nadále na tom, že v přidělování bytů i investicích do úprav je vše v pořádku.

S kontrolou přidělování bytů spokojen nejsem, tvrdí radní
Poněkud rozporuplně působí chování lidoveckého radního v Praze 1 Petra Burgra. Tento politik velmi často kritizuje to, jak špatně radnice prošetřila podezření z neoprávněného přidělování bytů v Praze 1. A to přesto, že jako člen vedení radnice může její chování značně ovlivňovat.

Nepovažujete své chování za schizofrenní? Nenesete odpovědnost za nedůvěryhodné jednání radnice?
Za ty problémy nesu odpovídající politickou spoluodpovědnost. Její míra je dána tím, že tato oblast nespadá do mé působnosti.

Výsledek kontroly jste označil za povrchní a nedostatečný, nevypovídající o skutečném stavu. Proč?
Protože úředníci neprověřili, zda podklady, které jsme při rozhodování o přidělení bytů dostávali, byly v pořádku.

Máte důkazy, že jste rozhodovali na základě nepravdivých údajů?
Nechali jsme si vytáhnout a do hloubky prověřit podezřelý případ pana Zámečníka. V roce 1996 mu byl přidělen třípokojový byt na Barrandově. V žádosti uvedl, že tam bude žít se šesti osobami, nakonec se tam ale stěhovali pouze tři lidé. To je podle mne podvod.

Je takových případů více, kdy jste přidělovali byt na základě falešných informací?
To v tuto chvíli nedokážu říci. Žádný jiný případ se do takové hloubky nezkoumal.

Protože k žádnému jinému případu jsme podnět nedostali. Z vašeho vyjádření mám pocit, že radní nemají příliš velký zájem o to, aby byla známa pravda o přidělování bytů v Praze 1. Nebo se mýlím?
Já s touto situací spokojený nejsem. Uvidíme, k jakým závěrům dojde kontrolní výbor zastupitelstva, jehož prověrka přidělování bytů ještě neskončila. Navrhnu také, aby každý člověk, který žádá o byt, dostal do určitého termínu zdůvodněnou odpověď, jak uspěl. Není možné, aby něčí žádost byla vyřízena do dvou dnů a jiný na to čekal třeba půl roku. Mám tím na mysli například pana Zámečníka. Považuji to za zásadní věc. Současná situace vytváří prostor pro vydírání, které předvedl pan Zámečník.

Myslíte si, že ke zprůhlednění systému přidělování bytů může přispět i odvolání místostarosty Karla Louckého, které prosazuje stále více členů zastupitelstva?
Pan místostarosta Loucký odpovídá na radnici za oblast bytové politiky. Úvahy o jeho odvolání jsou na místě a ke zlepšení situace by jeho odvolání snad mohlo přispět.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video