Havárii antonova nepřežilo 42 lidí.

Havárii antonova nepřežilo 42 lidí. | foto: Reuters

Při pádu antonova zemřel i voják české národnosti

  • 2
Mezi oběťmi tragické havárie slovenského armádního letounu byl i voják české národnosti. Třiatřicetiletý Vlastimil Čepičan se narodil ve Stodu na Plzeňsku. Měl ale slovenské občanství. Vracel se domů po deseti měsících služby u vojenské policie v mezinárodním kontingentu KFOR v Kosovu.

SPECIÁL:
Pád slovenského armádního letadla

REPORTÁŽ ZE SMUTEČNÍHO OBŘADU:
Odpusťte, moji vojáci!

Praporčík Čepičan byl profesionálním vojákem od roku 1990, naposledy působil jako inspektor vojenské policie. V bratislavském krematoriu se s ním rozloučila jeho slovenská snoubenka i rodiče, kteří dodnes bydlí v Nýřanech u Plzně. Voják byl otcem jednoho dítěte.

Při čtvrtečním smutečním rozloučení v Prešově obdržel Čepičan stejně jako ostatní oběti havárie posmrtně odznak vojenského veterána od slovenského ministra obrany, medaili Za věrnost ozbrojeným silám I. stupně od náčelníka generálního štábu slovenské armády a Záslužný kříž ministra obrany ČR III. stupně.

Z České republiky byl původem také další voják, který nepřežil nehodu. Dvaatřicetiletý Josef Bigas se narodil v Karviné a pracoval u slovenské vojenské rozvědky. V době havárie měl ale slovenské občanství i slovenskou národnost.

Ve slovenské armádě působí stovky vojáků, kteří se na Slovensko dostali ještě za společného státu. Pokud tito vojáci chtěli po rozpadu federace roku 1993 zůstat ve slovenské armádě, museli přijmout slovenské občanství. Možnost dvojího občanství přitom podle českého konzulátu v Bratislavě zpravidla nevyužívali.

Kvůli havárii letounu v pátek rezignoval slovenský ministr obrany. - více zde

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video