Při odsunu Španělů umírali povstalci

  • 3
Bilance těžkých nočních bojů mezi americkou armádou a šíitskými ozbrojenci v iráckém svatém městě Nadžaf stoupla na 64 mrtvých. Jsou to hlavně členové milicí věrných duchovnímu Muktadovi Sadrovi. Američané také zničili protiletadlový systém povstalců.

Podle svědků je na místě mnoho zraněných. Ti však umírají zdravotníkům pod rukama, protože pro ně chybí krev.

Boje v šíitském svatém městě začaly už v pondělí odpoledne, když šíitští ozbrojenci začali střílet po americké hlídce. Při přestřelce přišlo sedm Iráčanů o život.

Po několika hodinách pak šíité zaútočili na americký tank protitankovou střelou a rozpoutaly se tak těžké boje.

Američané do nich nasadili i bojové letouny, které zničily stanoviště protiletadlové obrany. Generál Mark Kimmitt oznámil, že v této druhé fázi boje přišlo o život 57 iráckých ozbrojenců.

Boje se odehrávaly poblíž Nadžafu a nedaleké Kúfy. Jeden ze Sadrových poradců řekl, že Američané se pokoušejí Kúfu obsadit. "Budeme proti nim bojovat, kdekoli se objeví," řekl.

Španělé opustili Nadžaf
Američané  přitom tvrdí, že do svatého města nepřišli bojovat proti Sadrovi, kterého podezírají z podněcování nepokojů. "Chceme Španělům pomoct bezpečně se odsunout," řekl novinářům velitel Pat White.

Dvě stovky amerických vojáků vstoupily do Nadžafu v pondělí odpoledne, aby převzali tamní kasárna. Španělští vojáci se totiž podle plánu stáhli na svou hlavní základnu v Díváníji. 

"Bylo to provedeno podle plánu, se všemi bezpečnostními opatřeními a bez problémů," citoval španělský rozhlas generála Josého Manuela Muňoze. 

O stažení španělského kontingentu čítajícího 1300 mužů rozhodla nová sociálnědemokratická vláda premiéra Josého Luise Zapatera. - více zde

Američané vzali Polákům velení
Polský generál Mieczyslaw Bieniek oznámil, že Američané od Poláků převzali velení nad provinciemi Nadžaf a Kásisíja. To jsou dvě třetiny území, které koalice svěřila původně Polákům.

Kromě nich zde sloužili také Španělé a jednotky z latinskoamerických států, které z  Iráku odcházejí. Počet koaličních sil v těchto oblastech klesne z 10 000 na 6500 vojáků.

Powell pohrozil vojenskou operací ve Fallúdži
Spojené státy zvážují, zda není třeba podniknout novou vojenskou operaci ve Fallúdži. Řekl to v noci na úterý americký ministr zahraničí Colin Powell.

Šéf americké diplomacie se k hrozbě represí uchýlil poté, co bylo v pondělí ve Fallúdži zraněno při prudkých bojích nejméně deset příslušníků americké námořní pěchoty.

Sunnitští představitelé města přitom v neděli oznámili, že se spojeneckými jednotkami uzavřeli novou dohodu o příměří, která počítá se společnými hlídkami, neomezeným prodlužováním zastavení palby a se zákazem nošení zbraní ve městě. 

Powell také prohlásil, že plánovaná přechodná irácká vláda, která má převzít moc v zemi od 1. července, bude muset i poté ponechat určitou dobu některé své pravomoci vojenským silám vedeným Spojenými státy.

Vysvětlil, že mezinárodní síly v zemi budou moci efektivně působit jen pod vlastním velením.

,

Video