Sektářské násilí si loni podle OSN v Iráku vyžádalo desetitisíce mrtvých. Ilustrační foto

Sektářské násilí si loni podle OSN v Iráku vyžádalo desetitisíce mrtvých. Ilustrační foto | foto: Ali Al-Saadi, Reuters

Při násilnostech v Iráku loni zemřelo 34 tisíc civilistů

  • 80
Sektářské násilí si loni v Iráku vyžádalo životy více než 34 tisíc civilistů. Stojí to v nové zprávě OSN. Číslo je mnohem vyšší než jakákoli statistika vydaná iráckou vládou. Ta už navíc svým úředníkům zveřejňování údajů úplně zakázala.

"V roce 2006 bylo v Iráku při násilnostech zabito 34 452 civilistů a dalších asi 36 tisíc bylo zraněno," řekl na tiskové konferenci zástupce OSN pro dodržování lidských práv v Iráku Gianni Magazzeni.

Zároveň nařkl iráckou vládu, že není schopna efektivně zajišťovat svým občanům bezpečnost. Celou řadu násilností navíc páchají ozbrojenci přímo napojení na irácké bezpečnostní složky.

"Je třeba, aby kabinet zvýšil svou aktivitu v oblasti kontroly dodržování zákonů," prohlásil Magazzeni.

Iráčané: Je to přehnané
Iráckým úřadům se čísla vydávaná Spojenými národy nepozdávají. Report z loňského listopadu například uváděl, že během září a října umíralo v Iráku každý den v průměru 120 lidí. Vláda toto číslo označila za hrubě přehnané. Podobně reagovala i na data z listopadu a prosince, i když ta byla o něco nižší.

Podle OSN umírá převážná část civilistů v Bagdádu. Pozoruhodné však je, že příčinou většiny úmrtí nejsou exploze nastražených bomb, ale střelná zranění.

Nová čísla moc není s čím porovnávat. Údaje z roku 2005 nemá OSN k dispozici a kabinet premiéra Málikího zakázal institucím zveřejňovat jakékoliv statistiky. Agentuře Reuters se přesto podařilo dostat čísla od zdroje v bagdádské márnici, která prý loni přijala asi 16 tisíc těl civilistů, z nichž až 85 procent bylo zabito při sektářských násilnostech.

List Washington Post zase citoval zdroj z ministerstva zdravotnictví. To uvádí, že nepokoje loni zabily přes 23 tisíc civilistů a iráckých policistů.

Násilí pokračuje
Násilí v irácké metropoli přitom rozhodně neustává. Jen během dnešního dne už tam zemřelo několik desítek lidí. Nejvíc obětí si vyžádaly výbuchy náloží nastražených ve dvou dodávkách u budovy univerzity Al-Mustanziríja. Zahynulo na šedesát lidí, většinou studentů. Dalších nejméně 110 bylo zraněno.

Nejméně patnáct lidí pak zabily dopolední exploze u sunnitské mešity. Nejdřív vybuchla bomba umístěná na motocyklu. Když se na místo seběhli lidé, vjel do nich sebevrah v autě s další náloží. Počet raněných dosahuje skoro osmi desítek.

Exploze a přestřelky na jiných místech metropole zabily další civilisty, nepokoje jsou hlášeny i z Mosulu.

Katastrofální bezpečnostní situaci v zemi mají zlepšit americké posily, které do Iráku posílá v rámci nové strategie americký prezident Bush. První z více než dvaceti tisíc mužů už v pondělí dorazili z Kuvajtu do Basry.

Bush soudí, že posílená mužstva dokáží rychle a efektivně zvládnout sektářské ozbrojence, urchlí výcvik iráckých bezpečnostních složek a Američané se pak z horké blízkovýchodní půdy budou moci začít stahovat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video