Kvůli mimořádné schůzi Sněmovny neschválili zatím poslanci změnu zasedacího pořádku. Poslanci VV se tak museli smířit s tím, že sedí v jedné lavici s odpadlíky. Jaroslav Škárka seděl mezi Josefem Novotným a Martinem Vackem.

Kvůli mimořádné schůzi Sněmovny neschválili zatím poslanci změnu zasedacího pořádku. Poslanci VV se tak museli smířit s tím, že sedí v jedné lavici s odpadlíky. Jaroslav Škárka seděl mezi Josefem Novotným a Martinem Vackem. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Odpadlíky musela VV strpět vedle sebe. Měli nás za debily, tvrdil Huml

  • 143
Touhu přesadit ve Sněmovně trojici "odpadlíků" někam daleko pryč, dozadu, ke zdi, musely Věci veřejné krotit. I když o sobě poslanci VV od Jaroslava Škárky a spol. v minulých dnech slýchali v podstatě to, že nejsou moc svéprávní poslanci, ale musí na slovo poslouchat Víta Bártu, museli s nimi trávit hodiny v jedné lavici.

I když Věci veřejné hodně stály o změnu zasedacího pořádku, mimořádná schůze Sněmovny, která má na programu jediný bod - hlasování o nedůvěře vládě - jim to neumožnila. Program mimořádné schůze totiž nelze doplnit ani změnit.

A tak poslankyně Lenka Andrýsová trávila dlouhé hodiny vedle "odpadlíka" Stanislava Humla a Jaroslav Škárka seděl mezi poslanci VV Martinem Vackem a Josefem Novotným.

"Pan Stanislav Huml je běžný člověk. I když má jiný politický názor a postoj než já, neznamená to, že s ním nemůžu hovořit. Prohodili jsme pár slov. Nicméně změnu zasedacího pořádku podporuji. Poslanecký klub VV by měl sedět při sobě," řekla iDNES.cz Andrýsová.

Co řekl Huml ve Sněmovně

Na exponovaná místa státní správy ABL neumísťovala kolegy ze strany, kteří pomáhali na náměstích přesvědčovat voliče a tvořili program, ale své kolegy z ABL nebo obchodní partnery firmy.

Co jsem mohl chtít víc jako důkaz, že jsem nekandidoval za stranu, ale uskupení velmi podobné sektě, kde se podstatná rozhodnutí přijímají v bytě Víta Bárty a o poslancích se tady říká: "Ti debilové poslanci si myslí, že budou něco rozhodovat." Sečteno a podtrženo - omylem jsem kandidoval za nedemokratické uskupení a cítím potřebu se veřejně svým voličům omluvit.

"Nechci to vůbec komentovat," vyhnul se odpovědi Novotný. Od Škárky byl odkloněný do uličky a četl si. Andrýsová pracovala na počítači. Vacek na dotaz, jak se mu tráví odpoledne se Škárkou, nereagoval.

"My jsme o tom hovořili na klubu, a všem je velmi nepříjemné vedle těch lidí sedět. Dokonce je jim nepříjemné i sedět před nimi i sedět přes uličku, takže považujeme přesazení za naprosto nutné," řekl předseda VV Radek John.

Výsadní místo v první lavici měla v průběhu mimořádné schůze Kristýna Kočí, bývalá šéfka klubu VV, ta měla podle zasedacího pořádku místo mezi ministrem školství Josefem Dobešem, který má ale jako ministr křeslo také v místech pro členy vlády, a poslancem ODS Markem Šnajdrem.

Jen o sedačku dál sedí šéf poslanců ODS Petr Tluchoř, o jejichž nadstandardních vztazích s Kočí se toho v minulých dnech hodně napsalo.

Huml: Omlouvám se voličům

Poslanec Stanislav Huml, jeden z trojice, která už není v klubu VV, si vzal slovo v parlamentní rozpravě o nedůvěře vládě.

"Omylem jsem kandidoval za nedemokratické uskupení," řekl Huml a omluvil se za to občanům. Vycházel prý z toho, že kandiduje jako nestraník za Věci veřejné, ale zjistil, že kandidoval za bezpečnostní agenturu ABL.

O všech podstatných záležitostech ve Věcech veřejných se podle Humla rozhoduje v bytě exministra dopravy Víta Bárty na pražském Klárově, zatímco o poslancích se podle Humla ve Sněmovně říká, že ti "debilové" chtějí o něčem rozhodovat.

Huml, Škárka i Kočí deklarovali, že pro vládu, ve které zůstali ministři za Věci veřejné, hlasovat nemohou. Premiér Petr Nečas se i přesto nemusí obávat, že vláda padne. Podporuje ho totiž stále 115 poslanců ODS, TOP 09 a VV.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video