František Procházka mechanismus práce v třídírně dokonale znal.

František Procházka mechanismus práce v třídírně dokonale znal. | foto: Policie ČR

Při krádeži půl miliardy selhalo až pět lidí

  • 33
"Zloděj století" František Procházka musel přelstít či přemluvit ke spolupráci několik kolegů z třídírny peněz. "V trezorovém oddělení musí být vždy tři zaměstnanci. Ani trezor není schopen odemknout jeden," říká Michal Fábera, bývalý šéf dnešní firmy G4S. Další lidé otevírají autu bránu.

O třídírnách peněz donedávna neměla většina lidí tušení, přitom je to dnes už asi jen jediné místo, kde se mohou lupiči zmocnit opravdu velikého balíku peněz. František Procházka dobře věděl, kde se nechat zaměstnat. Jak taková "továrna na počítání peněz" funguje?

"Třídírny vznikly proto, že velké milionové částky (například tržby hypermarketů) nelze přepočítat ručně," vysvětluje bezpečnostní konzultant Michal Fábera.

Podobně jako má úřednice u přepážky malou počítačku peněz, tak v třídírně pracují podobné velkokapacitní stroje a pak třídičky mincí. Peníze stažené z obchodů musí před návratem do oběhu projít Českou národní bankou, aby odhalila padělky.

Třídírny bankovky a mince pro ČNB předpřipravují. I když vykradená počítárna byla trochu speciálním případem. "Připravovaly se tam peníze pro bankomaty," potvrdil mluvčí G4S Radoslav Chmela.

Třídírna peněz se skládá ze tří částí: trezoru, kde jsou uložené peníze, vlastního přepočítávacího pracoviště a takzvaného "předtrezoří", kam zajíždí obrněný automobil.

Brána, roleta, trezor...
Procházkovo auto s falešnými logy G4S muselo podle Fábery při vjezdu nejspíš překonat hned několik kontrolních stanovišť – nejméně tři: bránu do budovy, pak takzvanou roletu, která se za vozem zavře, a prostor zvaný Interlock.

"Dveře" otevírá operační středisko. Pak si papíry řidiče ověří ještě obsluha trezoru. Auto totiž nakonec dorazí k zařízení připomínajícímu kolotoč rozdělený přepážkou. Na "kolotoč" se pokládají peníze. Tento okamžik museli zloději při žižkovské krádeži dobře zkoordinovat – řidič musel mít jistotu, že se v dané chvíli shledá s Procházkou či komplicem.

Sama firma G4S nechce podrobnosti o chodu počítárny komentovat. "V momentě, kdy přestane hon na čarodějnice, tak se k tomu společnost vyjádří," řekl mluvčí Chmela.

Zaměstnanci, kteří v třídírně pracují, se musí převlékat před směnou do kombinéz bez kapes, aby jim žádná bankovka neuvázla za prsty. Práci v třídírně sledují kamery a záznam z nich se nahrává. Dělá se to nejen kvůli tomu, aby si zaměstnanci peníze neodnášeli. Takový důkaz poslouží i při případném konfliktu s obchodním partnerem třídírny.

Zda operátoři sledovali kamery ve vykradené pobočce on-line, není jasné. "Záznamy z kamer jsme předali policii," sdělil k tomu pouze mluvčí G4S Chmela.

Otřes na trhu s penězi
O tom, jak velkou loupež Procházka uskutečnil, svědčí i následující výpočet: kdyby se teoreticky našlo v Česku osm stovek takových zlodějů, české peníze by úplně zmizely. V oběhu je totiž celkem asi 400 miliard českých korun.

V Česku existuje asi deset počítáren. Patří soukromým agenturám. Jsou dvě cesty, jak je v budoucnu lépe ochránit. V Rakousku má třídírny peněz pod palcem stát. V Británii po velké loupeži v třídírně přijali zákon o bezpečnostních agenturách, který umožňuje lépe prověřit uchazeče o práci u ochranek.

"Bezpečnostní agentury mají v Česku bohužel stejné možnosti, jak prověřit uchazeče o práci, jako pekárna nebo mlékárna," poznamenal mluvčí Chmela.


Video