Poslanec ČSSD Stanislav Křeček (na snímku) měl letos hlasovací účast 67 %,čímž se řadil k podprůměru. Momentka pochází z obstrukcí, kterými ČSSD oddalovala schválení vládních reforem.

Poslanec ČSSD Stanislav Křeček (na snímku) měl letos hlasovací účast 67 %,čímž se řadil k podprůměru. Momentka pochází z obstrukcí, kterými ČSSD oddalovala schválení vládních reforem. | foto: Petr Topič, MAFRA

Při hlasování byli letos nejlínější poslanci z Prahy a z ČSSD

  • 167
David Rath, Karel Schwarzenberg, Vítězslav Jandák. Tři výrazné postavy Poslanecké sněmovny a také tři muži, kteří jsou na samém dně tabulky aktivity poslanců v hlasování. Občanské sdružení Kohovolit.eu zveřejnilo přehled, jak byli kteří poslanci pilní v končícím roce 2011.

Aktivitu poslanců nelze poměřovat výhradně hlasováním, to je špičkou ledovce poslanecké práce. Ta obnáší například činnost v poslanecké kanceláři ve volebním obvodu, podílení se na přípravě zákonů či práce ve sněmovních výborech. Čísla účasti také nerozlišují, jak důležité hlasování bylo.

Přesto je hlasování jedním z měřítek aktivity. Vůbec nejmenší, přesněji nulovou docházku vykázal poslanec ČSSD Petr Jalowiczor. Za celý rok nebyl u jediného hlasování, léčí se s rakovinou. Mandát ale složit nechce (více o poslanci Jalowiczorovi jsme psali zde).

Přehledně

  • Největší účast při hlasování měli Luděk Jeništa a Rudolf Chlad, oba z TOP 09.
  • Nejaktivněji hlasují poslanci KSČM, nejméně aktivně ČSSD.
  • Poslanci z Prahy hlasují nejméně často, poslanci z Pardubického kraje nejčastěji.
  • Šéf ODS Petr Nečas má hlasovací účast 54 %, Bohuslav Sobotka (ČSSD) 69 %, Vojtěch Filip (KSČM) 84 % a Radek John (VV) 74 %.

Malou účast také měl Petr Gandalovič z ODS, který se v průběhu roku stal velvyslancem v USA a na poslanecký mandát rezignoval.

Zajímavé je pořadí aktivity poslanců podle jednotlivých krajů. Nejčastěji ve Sněmovně hlasovali poslanci z Pardubického kraje (mají průměr 88 %), následovaní vyrovnanou trojicí z olomouckého, karlovarského a plzeňského regionu (84 %). "Nejlínější" byli pražští poslanci se 72 %. Jen o jeden procentní bod lepší jsou moravskoslezští poslanci, těsně nad nimi skončili Jihočeši.

Ze současných poslanců pak dno tabulky okupují i některá známá jména - Vítězslav Jandák, Michal Hašek, David Rath (všichni ČSSD), Karel Schwarzenberg (TOP 09) či Pavel Drobil (ODS).

Ti, kteří nehlasují: břitký řečník, exministr, kníže

Do některých jmen by to člověk neřekl. Například David Rath si vydobyl reputaci nejostřejšího sněmovního řečníka a muže, bez nějž se jednání dolní komory parlamentu neobejde. Pavel Drobil z ODS už nedělá ministra, navzdory opuštění jedné židle ale aktivitou na té druhé také nehýří. Není členem žádného výboru, loni nepředložil žádný zákon a ve Sněmovně se téměř nepřihlásil ke slovu.

Karel Schwarzenberg sice do Sněmovny chodí, ale dění obvykle nesleduje. Premiér Petr Nečas mu dokonce musel napovídat, co má říci při hlasování o nedůvěře vládě.

Desítku nejčastěji hlasujících poslanců sice se šesti zástupci opanovala TOP 09, z jejíchž řad pochází i nejpilnější hlasující - Luděk Jeništa a Rudolf Chlad, oba s 99% statistikou - v pořadí sněmovních stran nicméně vede KSČM. Její poslanci mají průměrnou účast 85 %, zatímco poslanci TOP 09 o dva procentní body nižší, uvedlo sdružení Kohovolit.eu.

Skokanem roku se pak stal Jan Farský z TOP 09. Za jeho bídnou účastí v roce 2010 byl vážný úraz z lyžování. Semilský starosta Farský už se ale dal dohromady a z loňských 34 % se letos dostal na 73 %.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video