Při hazardu má mozek naspěch

  • 1
Prohrát pět nebo pětadvacet centů - pro mozek je to totéž. Zajímá se pouze o to, zda jeho nositel vyhrál nebo prohrál. A když prohraje, rozjede se na plné obrátky a chce jediné: v několika málo sekundách uzavřít ještě riskantnější sázku. Má totiž jen jednu utkvělou myšlenku: tentokrát vyhrát.

Ekonomové předpokládají, že lidé jsou ryze racionální tvorové. Ale jak ukázal výzkum - při hazardu určitě ne.

O výsledcích zkoumání mozkové aktivity při hazardní hře informovali vědci z Michiganské univerzity v americkém časopise Science: mozek v těchto situacích rychle ohodnotí situaci a pospíchá s rozhodnutím. Možná až příliš.

Dobrovolníci hráli o peníze
Vědci při svém výzkumu napojili dvanáct dobrovolníků, šest mužů a stejný počet žen, na elektrody a sledovali činnost jejich mozku při sázení. Zkoumané osoby byly požádány, aby vybraly jedno ze dvou čísel (5 a 25) a aby tipovaly, které padne, a uzavřely na to sázku, která odpovídá stejné sumě v penězích - tedy pěti nebo 25 centům.

Aby v hráčích posílili pocit hry, hotovost položili na stůl. Na znamení výhry se vteřinu po volbě rozsvítil monitor počítače zeleně v případě výhry a červeně v případě prohry. Po několika dalších sekundách museli sázet znovu.

Vědci zjistili, že pouhou čtvrtinu sekundy poté, co se dobrovolníci podle barvy obrazovky dozvěděli výsledky hry, se aktivita jejich mozku v přední části kůry mozkové prudce zvýšila.

Experiment byl nastaven tak, že nutil dobrovolníky zkusit vyhrát co nejvíc peněz. Teoreticky by mělo být vnímáno jako prohra, i když vyhrajete pět centů - protože jste mohli získat 25. Ale ukázalo se, že mozek to tak nevnímá a situaci vidí černobíle.

Mozek říká, prohrál jsem
V případě, kdy se lidem nepodařilo získat větší ze dvou zisků, neviděli vědci u snímačů signálů žádné zvýšení aktivity příslušné části mozku. Mozek se nestaral o to, jestli je prohra menší než možná. Zda je to pět nebo pětadvacet. Říká si pouze: prohrál jsem.

Na základě těchto zjištění se výzkumný tým začal zajímat o to, zda příslušná část mozku nefunguje jako detektor problémů. To by mělo smysl - když se někdo prochází po okraji skály, je dobré rychle rozpoznat, že se pod ním drolí.

Tato studie pak má mít návaznost pro porozumění všem způsobům rozhodování, zvláště u lidí, kteří musí řešení problému volit bleskově - jako piloti, záchranáři nebo obchodníci na burze. Mohlo by být skutečným problémem, pokud mají tito lidé tendenci po jedné chybě, po jedné prohrané hře se chovat ještě riskantněji...


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video