Tomáš Sova po otravě jedovatým metanolem většinou vidí jen obrysy. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Přežil jsem smrt. Ať taky oslepnou, říká muž otrávený metanolem

  • 575
Před šedým rodinným domem na kopci v Budišově nad Budišovkou na Opavsku zastavuje auto. Ze sedadla spolujezdce vystupuje vysoký muž. Pomalým, ale jistým krokem míří k brance. Bez zaváhání přijímá ruku nataženou na pozdrav. Cestou vezme do náručí kotě a mazlí se s ním. Pak usedne na lavici, vytáhne z kapsy tabák a ubalí si cigaretu.

"Vy vidíte?" ptám se překvapeně. Muž je jedním ze třiceti lidí, kteří v Moravskoslezském kraji skončili v nemocnici po otravě metylalkoholem a přežili. Avšak patří do té skupiny, která má trvalé následky – přišel takřka zcela o zrak. "Vidím," odpovídá Tomáš Sova. "Ale špatně," dodává.

Tomáše Sovu zachránili na oddělení ARO Slezské nemocnice v Opavě.

Říká, že je to o osmdesát procent lepší než v nemocnici, když do něj ještě lili alkohol – protijed metanolu.

"Jakmile mě odpojili od všech přístrojů a kapaček, začal se zrak zlepšovat. Bylo to znát při každé kontrole, vždy jsem byl schopný přečíst o něco menší písmena. Jenže teď se to ustálilo. Pořád mám před očima takovou mlhu. Tu cigaretu si dokážu ubalit popaměti. Vím přesně, kde je na papírku lepidlo. Ale nevidím ho, ať se snažím sebevíc," vysvětluje.

Kdo pil v sobotu, neotrávil se. V neděli všichni do nemocnice

Otrávil se zřejmě v neděli 9. září, kdy slavil 34. narozeniny. Na sobotu pozval přátele, v neděli popíjel s kolegy z práce. Vylučovací metodou přišel na to, že se otrávil v neděli. "Lidem, se kterými jsem pil v sobotu, totiž metanol v krvi nezjistili, ale všem třem kolegům z neděle ano," vysvětluje.

Metanolová aféra

První otrávení se objevili v Havířově na Karvinsku v pondělí 3. září. Případů rychle přibývalo, jedovatý alkohol se objevoval i v kamenných obchodech, proto v pátek 14. září ministr zdravotnictví Leoš Heger vyhlásil částečnou prohibici. Zrušena byla ve čtvrtek 27. září.

Policie odhalila dva údajné hlavní viníky, podnikatele Rudolfa Fiana a Tomáše Křepelu.

Dosud zemřelo sedmadvacet lidí, z toho v Moravskoslezském kraji sedmnáct. Další desítky lidí přežily, ale mnozí mají trvalé následky.

I oni nakonec skončili v nemocnici, ale protože vodku ředili dalším alkoholem, nebyli na tom tak zle. "Už jsou všichni zpátky v práci. Jen jeden zřejmě bude potřebovat brýle," říká Tomáš Sova.

O jaký typ vodky šlo a odkud pocházela, muž dosud přesně neví. Majitelka večerky ji údajně koupila v marketu v akci. Tomášovi kamarádi pak obsah dvou litrových lahví rozlili do čtyř půllitrových lahví od vodky jiné značky.

Postřik proti kůrovci? Ne, metanol

Do nemocnice se Sova dostal až v úterý večer. Lituje, že ne dříve. "V pondělí ráno jsem šel normálně do práce, ale kolem půl desáté jsem v lese začal zvracet a chtělo se mi spát," vzpomíná muž na první projevy otravy.

V tu chvíli si myslel, že to souvisí s postřikem proti kůrovci. Ten je taky jedovatý, proto ho ani nenapadlo hledat souvislost s alkoholem. Kolega ho nechal odpočinout a pracoval za něj.

Po práci šel spát. Prospal i úterý. Až když zjistil, že přestává vidět, změnil názor a večer se nechal odvézt kamarádem do nemocnice. Byl však stále při vědomí, i proto doufal, že jeho zdravotní problémy se zrakem brzy zmizí. "Zdá se mi, že zrak se lepší," tvrdil druhý den, když ležel v nemocnici.

Pak mu lékaři řekli, že má poškozený zrakový nerv. A naznačili, že lepší už to patrně nebude.  Pro mladého muže to byl šok. "Na záchod sám trefím, ale SMS ani noviny nepřečtu. Vidím jen obrysy," zoufal si.

Tomáš Sova se šestiletým synem Denisem. Rodina ho podporuje, i když se ocitl
Tomáš Sova má obavy z budoucnosti, otrava metanolem mu život úplně převátila.

Jeho rodina se rázem ocitla bez peněz. Partnerka je na mateřské s dvouletým synem Ondrou. Šestiletý syn Denis zrovna začal chodit do první třídy. "Já jsem pracoval v lese u soukromníka jako OSVČ, ale tam už se vrátit nemůžu. Jsem teď doma, ale na nemocenskou nemám nárok, možná dostanu nějakých třicet až čtyřicet korun na den. I když mi to uznali jako úraz, ze staré pojistky toho asi moc nebude. A co si kdo vezme na těch obviněných? Momentálně nám pomáhají rodiče. A já zatím vůbec nevím, co bude dál."

Na kamarády se nezlobí. "Chodili jsme do té prodejny nakupovat rok a nikdy nám nic nebylo. I když nevím, co bych udělal, kdybych potkal majitelku. Lahve měly kolky, ale přetržené," naznačuje. Co by nejraději udělal dvěma hlavním obviněným v metanolové kauze, Rudolfu Fianovi a Tomáši Křepelovi, to ví přesně. "Přál bych jim, aby oslepli stejně jako já," říká.

Na les i kamion musí zapomenout

Jejich snaha vydělat na jedu mu zničila život a zhatila plány. Chtěl už nechat těžké dřiny v lese a začít jezdit kamionem. "Před měsícem jsem si udělal řidičák. Měl jsem domluveno, že bych mohl například svážet cukrovou řepu. Teď na to můžu zapomenout," říká.

Co by teď mohl dělat, ještě sám neví. Tvrdí, že cokoli a kdekoli, když mu nabídnou ubytování. Je zručný a doma se nudí. Po propuštění z nemocnice už dokázal například sám uvařit, vyčistit kotel, posekat trávu, nakrmit domácí zvířata nebo opravit dětem hračky. Ale mnohé dělá popaměti.

Pil. A pít nepřestane. Jen ne vodku

"Ve slunci ani v šeru moc nevidím. Tráva mi splývá, nepoznám, kde už jsem sekal a kde ne. Když krájím třeba mrkev, musím si ji dát na bílé prkénko a stejně to není tak, jak to má být," popisuje Sova.

Netají, že tvrdý alkohol má rád a v minulosti dokázal pít třeba i půl roku v kuse, to když byl bez partnerky. Abstinenta z něj neudělala ani tragická nehoda. "Pít jsem nepřestal," přiznává. "Ale dám si teď jen štamprli domácí slivovice. Asi bych neodmítl ani nabídnutý stock nebo jiné značkové pití, ale vodku už nechci ani vidět. Žádnou," ujišťuje.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video