Hrad v Hardeggu, který rodina Therese - dnes Schwarzenbergové před stovkami let

Hrad v Hardeggu, který rodina Therese - dnes Schwarzenbergové před stovkami let prodala, jméno hradu jí ale ve jméně zůstalo. | foto: Hana Jakubcová, MF DNES

Hardegg, který dal jméno ženě Schwarzenberga, volby neprožíval

  • 36
Hardegg - městečko s hradem, který před stovkami let patřil rodu Therese Schwarzenberg. Dnes už má jiného majitele. Přesto. Zajímala lidi v podhradí volba českého prezidenta?

Dolnorakouské městečko od Moravy odděluje jen řeka Dyje. Nad ním se vypíná překrásný hrad. Žili tu vůbec v posledních dnech místní lidi českou volbou prezidenta, nota bene když existovala potenciální naděje, že by budoucí první dáma sousední České republiky mohla název obce zviditelnit?

To se MF DNES pokusila zjistit přímo na místě ve druhý den voleb. Už příjezd zasněženou kopcovitou krajinou do úhledného podhradí a údolí řeky Dyje svědčil o tom, že bude obtížné vůbec získat něčí hlas.

V Hardeggu bylo mrtvo, hospoda zavřená, jen tu a tam se rozhrnula krajková záclonka a zvědavá tvář za oknem jakoby říkala – kdo se to tu proboha zrovna dnes v tom mrazu potlouká?

Therese s přízviskem Hardegg - neznám

Zatímco na české straně Dyje vládlo tou dobou v domácnostech i restauracích obrovské napětí, jak historicky první přímá volba dopadne, jižní sousedé to, zdálo se, neřešili.

I když - jak se to vezme. O tom svědčila reakce důchodce z Hardeggu, který před patnáctou hodinou vyrazil na procházku: "Prosím vás, my jsme měli v Rakousku za poslední rok troje volby. O politice už nechci ani slyšet, je to opravdu velmi otravné. Mimochodem - výsledky máte mít před čtvrtou odpoledne, už víte, jestli Zeman nebo Schwarzenberg?" ptal se pán, který jakmile zjistil, že se táže novinářka, odmítl sdělit jméno. "Politika je špína a já s tím nechci mít nic společného," mávl rukou a odkráčel. O paní Therese, co má ve jméně Hardegg, v životě neslyšel.

Policista z Hardeggu: vede Zeman

Podobně mluvila i Elfride Hauzer, další z mála, co se šli v sobotním odpoledni projít. Nezná, neslyšela, nezajímá se.

Opět mrtvo, nikde ani noha. Zaparkovali jsme auto v úzké uličce pod kostelem nedaleko řeky. Vzápětí se objevila policejní hlídka. Že by náhoda?

Než sympatický strážník za volantem stačil vyřknout kousavý dotaz, kde se tam bereme, předběhli jsme ho: "Co říkáte na české prezidentské volby?" Nic, jako policajt se nesmí do tisku vyjadřovat. "Ale už máte spočítaných šedesát procent hlasů, vede Zeman," konstatoval a hlídka odjela.

Přikráčela poslední možnost získat vyjádření místního člověka v pustém Hardeggu – důchodkyně Vilhelmine Sakl. "Dokud to před pár dny nepsali v Krone Zeitung, v životě jsem o Schwarzenbergových neslyšela. Zpráva mě ale nijak nezaujala, jen jsem ji přelétla. Therese a Hardegg? To je pro mě novinka, slyším to poprvé, má to tu už jiné majitele. A vaše volby a politika jdou mimo mě," uzavřela s úsměvem velmi milá dáma.

Opustili jsme Hardegg a zamířili do Retzu pro benzín. U pumpy v separé místnosti sledoval hlouček mužů televizní přenos z lyžařských závodů v Kitzbühelu. Sympatická Viktorie za pultem byla úplně mimo českou realitu.

Rakouský tisk: Benešovy dekrety i brutalita

Zakoupili jsme tedy za pár euro rakouské deníky. Solidní Die Presse měly na celé titulní straně jak české volby, tak především narážku na jejich hysterii a Benešovy dekrety, které noviny tipovaly, že výrazně ovlivní výsledek voleb.

Titulek "Nevyřešené břemeno vyhnání" a černobílá historická fotka odsunuté matky s dítětem jitřily emoce čtenářů, pokračování na straně dvě a tři.

Bulvár Krone Zeitung i list Kurier daly texty o českých volbách až dovnitř novin za místní témata. Zmínily vyhrocenost, brutalitu, jedny zveřejnily fotku Schwarzenbergova billboardu politého barvou. Druhé mladé lidi s punkovým plakátem Karla.

Opustili jsme benzinku a projeli nedaleký opuštěný hraniční přechod v Hnanicích u Znojma. Pochybný podnik ve vsi lákal na nové dívky.

Z rádia se zrovna ozval Karel Schwarzenberg, bylo dobojováno. Oznámil, že přijímá prohru a gratuluje vítězi. A rozzářený budoucí český prezident Miloš Zeman se ve stejné chvíli chystal v záři reflektorů políbit Jiřinu Bohdalovou i svou dceru Kateřinu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue