Do Bílého domu z Kmotrovy pizzerie? Těžké váhy s kandidaturou otálejí

  17:14
Do prezidentských voleb v USA zbývá 643 dní a zatímco Barack Obama začíná skládat volební tým, republikáni otálejí. Kandidaturu dosud neohlásil jediný těžký kalibr konzervativců. Objevilo se sice mnoho jmen, zatím se o nich ale jen spekuluje. Bude to spíše sprint než maraton, říká expert o boji o Bílý dům.
Republikánští kandidáti (zleva): Mitt Romney, Sarah Palinová, Newt Gingrich a Mike Huckabee.

Republikánští kandidáti (zleva): Mitt Romney, Sarah Palinová, Newt Gingrich a Mike Huckabee. | foto: Koláž - iDNES.cz

Při minulých volbách už bylo touto dobou skoro jasno - na konci ledna 2007 seznam kandidátů obsahoval jména asi deseti republikánů, mezi nimi Johna McCaina, Mitta Romneyho či Rona Paula, tedy největších trumfů konzervativců. Z demokratů na něm nechyběl současný prezident Barack Obama, připomněl list The Los Angeles Times.

Obama jakožto šéf Bílého domu zřejmě nebude muset procházet náročným sítem stranických primárek. Leda že by ho některý z kolegů vyzval, to ale moc pravděpodobné není. Přesto nic nenechává náhodě a pomalu začíná utvářet volební tým, v němž mají být i jeho blízcí spolupracovníci z Washingtonu, například prezidentův mluvčí Robert Gibbs nebo poradce David Axelrod.

Kmotrova pizzerie a zatraceně vysoké nájmy

Seznam výraznějších republikánů, kteří už kandidaturu potvrdili, zatím vypadá následovně: Herman Cain, moderátor a někdejší generální ředitel řetězce restaurací Godfather's Pizza (Kmotrova pizza). Dále Fred Karger, politický poradce a bojovník za práva gayů. A Jimmy McMillan, šéf newyorského politického uskupení nazvaného Rent is Too Damn High (Nájmy jsou zatraceně vysoké).

Herman Cain

Těžké kalibry amerických konzervativců, které mají reálnou šanci se úspěšně prokousat maratonem primárek a možná i porazit Obamu, zatím spíše testují volební vody. A nezbývá než spekulovat, kdo z nich se nakonec do boje o Bílý dům skutečně pustí.

Zkusí to znovu Mitt Romney, Mike Huckabee nebo někdejší kandidátka na americkou viceprezidentku Sarah Palinová? Co nové tváře, jako třeba guvernér Minnesoty Tim Pawlenty, populární guvernér z Mississippi Haley Barbour, senátor za Jižní Dakotu John Thune nebo guvernér Indiany Mitch Daniels? Na co vůbec všichni čekají?

Peníze, Tea Party a Obamova popularita

Ve vyčkávací taktice hraje roli hned několik věcí. V první řadě to jsou peníze. Příští prezidentská kampaň bude totiž zřejmě velmi drahá. Obama by mohl získat na obhajobu postu až miliardu dolarů, uvedl nedávno list The Washington Post. Pozdější start tak může republikánským uchazečům ušetřit pořádný ranec peněz.

"Jedna z největších lekcí posledních voleb byla, že tihle hoši se už v lednu přepínali a utráceli všechny peníze a do léta byla Republikánská strana vyčerpaná. Nemyslím si, že se to stane i tentokrát. Bude to spíše sprint než maraton," řekl listu The Boston Globe poradce konzervativců Scott Reed, který měl na starosti kampaň Boba Dolea v roce 1996.

Fred Karger

Jimmy McMillan

Dalším problémem republikánů je i poměrně komplikovaná situace ve straně a ultrakonzervativní protestní hnutí Tea Party, které si osobuje právo podrobně hodnotit každého z uchazečů. Považuje se totiž za jakéhosi strážce ideologické čistoty strany. A jeho vliv se jasně ukázal v podzimních kongresových volbách, kdy uspěla řada jeho příznivců na úkor umírněnějších republikánů.

Někteří liberálnější kandidáti proto budou chtít zůstat pod drobnohledem co nejkratší dobu. A s napětím se také očekává, co udělá ikona Tea Party Sarah Palinová, která už v minulosti naznačila, že kandidaturu zvažuje. Oficiálně ji ale ani ona dosud nepotvrdila. V případě, že se do boje o Bílý dům nepustí, bude důležité, koho z republikánů podpoří.

Bude i v příštím volebním období úřadovat z Oválné pracovny Barack Obama?

A pak je tady další problém, se kterým po vyhraných volbách do Kongresu sebevědomí republikáni nepočítali. A tím je oživení popularity Baracka Obamy. Tomu k rostoucí oblibě u Američanů pomohla jednak ochota spolupracovat s konzervativci poté, co ovládli dolní komoru parlamentu, ale také projev po masakru v arizonském Tucsonu. Pozitivně ho nyní hodnotí 53 procent Američanů, tedy o pět procent více než v prosinci (o masakru čtěte zde).

Některé vycházející hvězdy si možná počkají do roku 2016

Některé vycházející republikánské hvězdy, jako je například senátor John Thune nebo guvernér Indiany Mitch Daniels, proto možná budou vyčkávat co nejdéle a sledovat vývoj Obamovy popularity, aby zjistili, zda má vůbec smysl vyzvat stávajícího prezidenta, nebo raději vyčkat na volby v roce 2016, přiblížil list The Los Angeles Times.

Volby

Prezidentská kampaň je velmi dlouhá, dá se říct, že prakticky začíná od druhé poloviny funkčního období prezidenta. Kandidáti se snaží shromáždit peníze i dobrovolníky. Stávající prezident může kandidovat podruhé, aniž projde sítem primárek, pokud ho nevyzve nějaký stranický kolega. Ostatní uchazeči se jim nevyhnou, jejich účelem je vybrat z kandidátů v rámci strany toho nejsilnějšího. Ten pak kandiduje v samotné volbě proti soupeři z konkurenční strany. Primárky začínají v lednu volebního roku a končí v létě. Poté partaje oficiálně nominují své kandidáty na prezidenta a vše zakončí listopadové volby, tentokrát v roce 2012.

Nejistota může v konzervativní straně panovat ještě poměrně dlouho.

Například Mitt Romney naznačil, že konečné slovo řekne někdy na jaře. Podobně se vyjádřil Tim Pawlenty nebo guvernér státu Mississippi Haley Barbour. Mike Huckabee zatím neřekl nic a Sarah Palinová krom jiného zřejmě zvažuje také to, nakolik ji poškodil její kontroverzní projev po masakru v Tucsonu, kterým pobouřila židy.

Někteří známí republikáni spěchat ani nemusí. V médiích se mnozí z nich objevují i bez kampaně (třeba Palinová, Huckabee či Newt Gingrich mají i velmi lukrativní smlouvy s televizí Fox News, kterých by se v případě kandidatury museli nejspíše vzdát).

Jakousi první pomyslnou uzávěrkou by mohl být květen, kdy se mají konat první debaty. Eventuální kandidáti tak zatím mají poměrně dost času a mohou pokračovat ve shánění peněz na nákladné kampaně, což ostatně čile dělají.

A jestli mají šanci Baracka Obamu porazit? Přestože průzkumy Obamu staví ze všech možných uchazečů na první místo, republikáni nejsou úplně bez šancí. Největším vyzyvatelem v příštích volbách nejspíš nebude pro Obamu republikán, ale ekonomika země. USA se stále potýkají se skoro desetiprocentní nezaměstnaností a pokud se ji vládě nepodaří do voleb snížit, bude to mít současný šéf Bílého domu velmi těžké.

O kom se spekuluje

Mitt Romney

Multimilionář a bývalý guvernér státu Massachusetts se o nominaci ucházel už v roce 2008. Za poslední dva roky vybral na svou novou kampaň devět milionů dolarů. Z republikánského pole je jedním z favoritů, u nejkonzervativnějších voličů ale příliš populární není. Tea Party by zřejmě proti němu silně brojila.

Sarah Palinová

Bývalá aljašská guvernérka a někdejší uchazečka o místo viceprezidentky je zřejmě nejkontroverznější americkou političkou a ze všech možných uchazečů nejvíce rozděluje společnost. Zároveň v podstatě nezmizela ze stránek novin a z obrazovky, kde měla i svou vlastní reality show. Podle amerického politologa Charlieho Cooka se s největší pravděpodobností ucházet o nominaci nebude. Díky své popularitě u konzervativních obyvatel USA se má dobře, vydělává obrovské peníze a bojem o Bílý dům by jen ztratila, uvedl Cook.

Mike Huckabee

Bývalý guvernér Arkansasu štěstí zkoušel už před minulými prezidentskými volbami a nyní podobně jako Palinová pracuje pro velmi sledovanou konzervativní stanici Fox News. Mezi jeho slabiny ale patří nedostatek spojenců v Republikánské straně. Podle průzkumů by tento konzervativní politik a odpůrce sňatků mezi homosexuály ale mohl mít šanci projít primárkami.

Newt Gingrich

Bývalý šéf Sněmovny reprezentantů a vůdčí duch konzervativní revoluce z poloviny 90. let minulého století. Jeho největší slabinou je skutečnost, že konzervativní odpor vůči tehdejšímu prezidentovi Billu Clintonovi nedotáhl do konce a nakonec se ztrapnil kvůli malichernostem. Gingrich je ale přesto jedním z možných kandidátů, zůstává stále jednou z vedoucích postav republikánů.

Tim Pawlenty

O guvernéru Minnesoty se v souvislosti s prezidentskými volbami hovořilo už v roce 2008, kdy se spekulovalo, že o něm John McCain uvažoval jako o možném volebním partnerovi a uchazeči na post viceprezidenta. V Minnesotě je populární, kritici mu ale vyčítají nedostatek charisma.

Haley Barbour

Populární guvernér Mississippi, který se podílel na poměrně rychlé obnově státu zdevastovaného hurikánem Katrinou v roce 2005 (v porovnání se sousední Louisianou). Má za sebou dlouhou politickou kariéru, coby stratég se podílel i na volební kampani Geralda Forda v roce 1976. Než se stal guvernérem jižanského státu, býval šéfem republikánů. U novinářů oblíbený politik nicméně nedávno vyvolal menší pozdvižení, když v rozhovoru prohlásil, že si moc nevšímal hnutí za lidská práva, i když vyrůstal v jižanském státě. Poté navrhl, aby v Mississippi vzniklo muzeum boje za lidská práva.

John Thune

Senátor za Jižní Dakotu je považován za jednoho z černých koňů pro prezidentské volby v roce 2012. Hrdinou republikánů se stal v roce 2004, kdy ve volbách do horní komory parlamentu porazil tehdejšího šéfa demokratických senátorů Toma Dashlea. Ozývají se ale hlasy, že se Thune bude soustředit spíše na prezidentské volby v roce 2016.

Mitch Daniels

Guvernér státu Indiana je považován za velmi schopného manažera. Ovšem strana potřebuje v čele někoho energetického a Daniels postrádá energii a nadšení, míní agentura Reuters.

Zdroj: ČTK, Reuters a 2012.presidential-candidates.org

 

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Ivan Korčok těsně zvítězil v prvním kole prezidentských voleb na Slovensku

  • Nejčtenější

V Baltimoru obří loď zbořila dálniční most. Selhal motor, kolos byl neovladatelný

26. března 2024  8:17,  aktualizováno  27.3 1:10

Aktualizujeme V Baltimoru na východním pobřeží Spojených států se v pondělí zřítil čtyřproudový silniční most, do...

Střelba, výbuchy a požár. Ozbrojenci zabili na okraji Moskvy přes 62 lidí

22. března 2024  18:41,  aktualizováno  23.3

Přímý přenos Nejméně 62 mrtvých, včetně dětí, a 146 zraněných si vyžádal ozbrojený útok v koncertním centru na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K útoku u Moskvy se hlásí Islámský stát, teroristé prchli v bílém renaultu

22. března 2024  22:04,  aktualizováno  23.3 7:01

K zodpovědnosti za útok v Krasnogorsku u Moskvy se na ruské sociální síti Telegram přihlásila...

ANALÝZA: Čtyři Tádžici svlékli Putina do naha. Ten musí něco udělat

25. března 2024

Premium Sotva týden poté, co si Putin zajistil páté prezidentské období, masakr v Moskvě rozbil moderní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

„Ukrajinci to nebyli.“ Islámský stát ukázal video z masakru u Moskvy

24. března 2024  14:47,  aktualizováno  17:17

Islámský stát (IS) prostřednictvím zpravodajské agentury Al-Amaq zveřejnil video z pátečního útoku...

Izrael udeřil na severu Sýrie nedaleko skladů zbraní. Nejméně 36 lidí zemřelo

29. března 2024  3:39,  aktualizováno  7:03

Při izraelských náletech nedaleko oblasti Halabu (Aleppa) na severu Sýrie zahynulo podle agentury...

Tajemný pan Pacička z Tábora. Příběh muže, který spojil velké korupční kauzy

29. března 2024

Premium Dlouhá léta byli hlavními tvářemi velkých kauz v Česku kontroverzní podnikatelé z Prahy. Například...

Útok Hamásu byl ozbrojený odpor, řekla ikona feminismu. Ničíte levici, vyčítají jí

29. března 2024

Premium Jedna z nejznámějších feministických autorek, americká filozofka židovského původu z Kalifornské...

Předali si to v Praze. Německý poslanec Bystroň podle BIS přijal peníze od Rusů

28. března 2024  22:03

Německý poslanec strany Alternativa pro Německo Petr Bystroň byl podle české Bezpečnostní...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...