Přemysl Sobotka sleduje předběžné výsledky prvního kola prezidentských voleb.

Přemysl Sobotka sleduje předběžné výsledky prvního kola prezidentských voleb. (12. ledna 2013) | foto: Tomáš Krist, MAFRA

GLOSA: Prezidentské volby... modré Waterloo

  • 115
Ještě v pátek hýřil Přemysl Sobotka z ODS úsměvy a sebejistě tvrdil, že postoupí do druhého kola prezidentských voleb. Nakonec skončil předposlední a měl velké štěstí, že na poslední chvíli přeskočil Janu Bobošíkovou. Co to znamená pro ODS, se zamýšlí vedoucí reportérského oddělení MF DNES Václav Dolejší.

Pouhých 126 846 hlasů z pěti milionů voličů - to jest 2,46 procenta. To není výsledek okrajové neparlamentní strany, to je výsledek ODS. Tedy v současnosti nejsilnější vládní strany a donedávna také nejsilnější pravicové strany v zemi.

Strany, které dělávala třicetiprocentní výsledky (sněmovní volby 2006), pak dvacetiprocentní (sněmovní volby 2010), pak dvanáctiprocentní (krajské volby 2012) - nu a teď tedy dvouprocentní… Neboli jak se stát menším a ještě menším.

Volba prezidenta

Premiér Petr Nečas coby lídr ODS utrpěl debakl. Jeho strana s téměř třiceti tisíci členy a více než dvacetiletou historií dlouhé měsíce vybírala svého kandidáta na Hrad. Říkala tomu vznešeně primárky a chlubila se, že to dělá podobně jako Republikáni nebo Demokraté v USA. Přesto nedokázala ve svých řadách vybrat osobnost, jež by zaujala!

Jó, nepřímá volba, kdy hlavu státu vybírali společně poslanci a senátoři? V té byli občanští demokrat nepřekonatelní mistři! V roce 2003 dokázali protlačit Václava Klause v roli outsidera poprvé. Podruhé pak v roce 2008 v šílené volbě dokázali v zákulisí vylobovat o pár hlasů víc než levice tehdy Janu Švejnarovi.

Dnešní debakl nelze vymlouvat jen na to, že pravicoví voliči obávající se finále Zeman - Fischer to nakonec z taktických důvodů dali knížeti. Nebo na Miroslavu Němcovou, jež by v modrém dresu měla větší šance, ale volební klání překvapivě vzdala.

Takto velká strana - pokud nechce zcela zmizet z české politické mapy - se musí rychle zamyslet, kde sehnat důvěryhodně tváře. Nebo, proč k ní žádné takové nechtějí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video