Prezidentské amnestie

  • 3
Musím říci, že pokaždé,co nastupoval prezident i do další funkce volební, dával amnestie, a zřejmě to má tak i být. Prezident Klaus odsoudil plošné amnestie, a zvolil způsob jiný, a to jednotlivě, po pečlivém přezkoumání každé z nich.

A v tom vidím právě ten problém. Jestliže bude každý z odsouzených žádat o amnestii, budou tisíce, možná i statisíce návrhů, a aby pan prezident mohl rozhodovat, komu tuto dát, musí tyto všechny návrhy vč. spisu prostudovat, čímž se dostáváme k tomu, že jeho práce, hodnocena statisíci měsíčně, se stává z toho, že studuje spisy, což si myslím není to, za co by měl být ve své funkci placený.

Vezmu-li třeba nedořešenou otázku soudnictví, tedy té skutečnosti, že zrušil generální prokuraturu dozorující soudy, a ke které bylo možné vznést stížnost na nedodržování zákona  a kdykoliv mohla zasáhnout, je nyní ta situace, že se nepodařilo odvolat ty soudce, kteří evidentně nestačí, tj. souzeno podle rozsudků odvolaných a vrácených.

Z výše uvedeného vyplývá i rozhodnutí ESLP, což znamená, že dalši peníze zaplatí jednotlivý občané na daních, vč. průtahů u soudů, které jsou dnes zcela běžné. Přestože si myslím, že právě generální prokuratura mohla být využita k hodnocení práce jednotlivých soudců, a tím i jejich reorganizaci, tedy propuštění tak, aby později mohla být zrušena, a její pracovníci převedeni pod soud Ústavní, neboť by se mělo jednat o pracovníky s nejvyšší možnou kvalifikací vč.praxe.

Došlo tímto zcela k opaku, tedy že dnes již neví, jakým způsobem vše napravit, a nechává vše na občanech, i to, že jsou soudci i státní zástupci prakticky neodvolatelní. Řešení v tom smyslu, že by měli být tito pracovníci starší, tedy alespoň s částečnou praxí, je jen malou náhradou všem těm, kteří tento proces museli postoupit.

Domnívám se proto, že zvážená a plošná amnestie by byla účelnější pro možnost řešení problémů zásadních, než tato jednotlivá, která zahrnuje pár amnestií, ale tisíce prostudovaných spisů na úkor práce, dle mého soudu důležitější.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video